MojAndroid

Twitter už dlhšiu dobu bojuje za očistu svojho systému. Jednak sú to súboje o odstraňovanie falošných noviniek a teraz sa pridávajú snahy o zrušenie mnohých neaktívnych účtov. Twitter ich považuje za záťaž a bude ich hromadne mazať.

Odstraňovanie kvôli osobných údajom

Twitter sa pripravuje tento mesiac na masívne mazanie neaktívnych účtov. Bude to najväčší zásah v histórii, aký táto spoločnosť vykonala. A dôvod? Twitter už v minulosti menil zásady ochrany osobných údajov, a to podstatne. Ak sa však niekto do účtu neprihlásil pre vlastnú pasivitu alebo jednoducho sa tak nestalo objektívne (napr. majiteľ účtu zomrel), nemohol vykonať súhlas so zmenou ochrany osobných údajov. A to Twitter považuje za také zásadné, že sa rozhodol pristúpiť k hromadnému mazaniu účtov.

Spoločnosť uvádza ešte jeden dôvod, a to je falošná aktivita v sledovaní, ktorá znamená, že mám na svojom účte ľudí, ktorí ma sledujú, avšak nie sú vôbec aktívni na svojich vlastných účtoch. Tým sa môže stať, že mi vytvárajú aj vysoký počet záujmu vo forme sledovania, avšak nejde o aktívne účty, a teda ani o skutočnú aktivitu záujmu.

Kedy príde k tomuto kroku?

Twitter začne s odstraňovaním po 11. decembri tohto roka. To bude kľúčový termín, do ktorého sa musia všetci neaktívni užívatelia do svojich účtov prihlásiť a vykonať odsúhlasenie nových podmienok spoločnosti. Proces však bude postupný, nie okamžitý. Twitter tiež oznámil, že s mazaním sa začne mimo územia USA. Môže to teda znamenať, že práve Európa bude na zozname ako jedna z prvých. Ak teda máte svoj účet neaktívny, avšak nechcete sa ho vzdať, treba sa do neho prihlásiť do 11. decembra.

Budú nasledovať “pravé”, avšak neaktívne účty

Twitter zároveň naznačil iný, možno viac zaujímavý trend. V budúcnosti sa chce zaoberať aj účtami, ktoré sú neaktívne, teda nevykonávajú žiadnu aktivitu vo forme príspevkov alebo reakcií, napriek tomu, že sa do účtu majiteľ prihlasuje pravidelne. Tu však Twitter vidí riziko, že za účtom nie je človek, aktivita je iba fiktívna, zameraná na to, aby bolo falošne generované sledovanie určitej osoby veľkým množstvom takýchto účtov. A prihlásenie v tomto prípade je iba formálne a má vyvolať zdanie, že účet je skutočne aktívny.

Náš tip
Facebook, Twitter a Google podľa EU nerobia dosť v boji proti dezinformáciám

Samotná prvá vlna odstraňovania bude prebiehať cez e-mailové upozornenie užívateľov, ktorých sa neprihlasovanie do účtu týka. Inak krok mazania takýchto účtov má samozrejme aj reklamný, a teda čisto finančný podtext. O tom síce Twitter hovorí, avšak nie tak hlasno ako o potrebe odsúhlasovať ochranu osobných údajov, na ktorej spoločnosti tak veľmi záleží. Twitter totiž poberá províziu za reklamu iba pri aktívnych zákazníkoch, ktorí sú aktívni na sieti denne. Podľa údajov spoločnosti je takýchto Twitter účtov 145 miliónov. A tí sú kľúčoví, pretože zarábajú peniaze. Ak je v systéme mnoho neaktívnych, z ktorých Twitter nemá finančný osoh, nemá teda ani motiváciu ich udržať a „živiť“.

Twitter si vytýčil jeden hlavný cieľ a tým je zvýšenie dôveryhodnosti svojej služby. A to vie podľa vlastného vyhodnotenia dosiahnuť iba tým, že budú účty skutočné, aktívne a budú zarábať. Všetko ostatné sa postupne odstrihne. Tak nezabudnite, 11. december je termín, ktorý treba v tejto súvislosti mať na pamäti.

Náš tip
Twitter prichádza s tmavým režimom, nazval ho naozaj originálne
2.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+