MojAndroid

Jednoznačnou výhodou súčasného internetu je ľahká a rýchla možnosť šírenia informácií. Rovnako tak sa ale môžu ľahko šíriť dezinformácie cez dezinformačné webové stránky, ktoré si fakty neoverujú alebo dokonca úmyselne šíria nielen dezinformácie, ale aj konšpiračné teórie. To môže mať vplyv hlavne na internetového používateľa bez kritického myslenia, ktorý nečíta informácie z viacerých zdrojov alebo si zámerne vyberá len fakty a webové stránky, ktoré sú jeho predstave sveta najbližšie. Internetové spoločnosti ako Facebook, Twitter a Google sa pred nejakou dobou zaviazali k boju proti dezinformáciám, ale ten napriek tomu nie je podľa Európskej Únie dostatočný.

Tvrdí to v januárovej správe venovanej tomu problému. Internetové spoločnosti podľa nej neurobili zatiaľ dostatočný progres v boji proti dezinformáciám a ani neposkytli údaje o nástrojoch a výsledkoch riešenia falošných správ. Správa súvisí aj s chystanými májovými voľbami do Europarlamentu, ktoré môžu dezinformácie značne ovplyvniť. Dezinformačné a konšpiračné webové stránky sa začali vo veľkom množstve objavovať po anexii Krymu v roku 2014. Okrem dezinformácií a konšpirácií šírili aj prokremeľskú propagandu s cieľom narušiť integritu Európskej Únie a NATO. Mali vplyv na výsledky britského referenda o brexite, prezidentských volieb v USA a parlamentných volieb v Európskej únii, kde podporovali hlavne nacionalistické, protimigrantské a populistické politické strany s blízkym vzťahom k súčasnej ruskej vláde.

Náš tip
Prehliadanie internetu pomocou Google Chrome bude rýchlejšie
5.3.2019
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+