MojAndroid

Tí z vás, ktorí sledujú seriály na pravidelnej báze a neunikne im žiadna nová epizóda, o tom už isto viete. Web Topserialy.to, ktorý bol v tejto oblasti v našich končinách jednotkou, aj niekoľko ďalších stránok približne pred mesiacom ukončilo svoju činnosť.

Znamená to však koniec sledovania seriálov na internete? To určite nie. Pozreli sme sa na to, aké máte možnosti v prípade, že si môžete zaplatiť za kvalitu, ale aj v prípade, že si to dovoliť nemôžete.

Čo sa vlastne stalo?

V skratke – keďže nelegálne stránky s videoobsahom začali dosahovať obrovských rozmerov, vznikla ACE – Alliance for Creativity and Entertainment, organizácia združujúca tvorcov a poskytovateľov obsahu.

Táto dosiahla vypnutie služieb ako Openload, Verystream či Streamango, ktoré v úlohe zdrojov využívali stránky ako Topserialy.to. Tieto služby totiž vlastnili a prevádzkovali tisícky serverov a začali prekračovať traffic (objem dátových prenosov) legálnych služieb. Preto im, ako sa vraví, „klepli po prstoch“.

Čo je legálne a čo nie?

V prvom rade si ujasnime otázku legálnosti. To, že nemáte drevenú nohu a nenosíte pásku cez oko, ešte neznamená, že nie ste pirát. Stránky, ktoré poskytujú video obsah spôsobom, akým to robil už spomínaný web, sú možno vo svojej podstate nelegálne alebo aspoň nie celkom fér.

Obsah, na ktorý sa dívate, ktosi umiestnil na servery, ktoré poskytujú služby na ukladanie videí. Zväčša hlavne legálnych, no často sa to zvrhne. Stránky následne vložením kódu odkazujú na tieto videá, ktoré sú uložené bez súhlasu majiteľa autorských práv. V podstate teda nerobia priamo nič zlé, no nepriamo…

Veľkým spoločnostiam sa tento prístup, pochopiteľne, nepáči. Prichádzajú tak o potenciálne zisky, ktoré by mali z provízií za sledovanie na legálnych službách. Tie za svoje používanie vyberajú poplatky. No skôr, než sa začnete rozčuľovať nad „nenásytnými korporáciami“, uvedomte si, že zakúpením predplatného u spoločností ako je Netflix vlastne finančne podporujete tvorcov svojich obľúbených seriálov či filmov.

Asi nikto z vás nepochybuje o tom, že tvorba seriálu či filmu nie je lacná záležitosť a nielen herci, ale aj tvorcovia si zaslúžia svoju odmenu. Tá sa im od legálnych služieb dostane.

Všetko je o peniazoch

V prípade nelegálnych stránok však nemožno povedať to isté. Osud vášho seriálu nijako neovplyvníte. Či bude mať napríklad Supernatural ďalšiu sériu (žiaľ, nebude, 15. je posledná) záleží aj od toho, akú sledovanosť daný seriál má v prieskumoch, aj od toho, aké financie tvorcovia získajú.

Asi vám je jasné, že weby ako boli Topserialy sa takýchto prieskumov nezúčastňujú ani omylom. Tvorcom aj distribútorom sú tŕňom v oku, pretože jediné, za čo im môžu vďačiť je zlepšovanie povedomia verejnosti o konkrétnom seriáli.

Ak sa pýtate, z čoho takéto weby žijú, odpoveď je jednoduchá. Z reklamy. Preto musíte najskôr povedzme päťkrát a niekedy aj viackrát kliknúť na reklamu, než si spustíte ďalšiu epizódu Dr. House. Tieto stránky majú drobný zisk zo zobrazení a kliknutí na reklamy (je to individuálne).

Náš tip
Najlepšie smartfóny za cenu do 300 eur

Kde sledovať seriály po zániku Topserialy.to

Keď ich mesačne navštívi dostatočné množstvo divákov, pár centov za kliknutie vytvorí dokopy slušnú sumu, ktorá pokryje náklady na prevádzku. Tie zvyčajne spočívajú v platbe za hosting webu a prevádzkovateľovi zostane aj na nejaké to pivo či dve.

Pokiaľ vám klikanie na reklamy lezie na nervy, môžete si nainštalovať niektorý z tzv. adblockov. To sú aplikácie spravidla v podobe doplnkov do prehliadača, ktoré zabraňujú zobrazovaniu reklám. Väčšina seriálových stránok však ich použitie dokáže detegovať a v sledovaní strhujúcej epizódy Krtek a kalhotky vám zabráni, dokiaľ jej v Adbloku neudelíte výnimku. Niečo za niečo. Vy si pozriete krtka v spodnej bielizni a prevádzkovateľ webu zarobí pár centov.

Bezplatné vs platené služby

Mnohým divákom však tento prístup nevyhovuje. Prosto neznesú neustále zobrazovanie reklám pred videom a chcú podporiť tvorcov svojich obľúbených seriálov. Koniec koncov nejde len o reklamy, ale aj o kvalitu zvuku a obrazu.

Kde sledovať seriály po zániku Topserialy.to 01

Pri stránkach, ktoré svoj obsah poskytujú nie celkom legálne je kvalita spravidla na úrovni nahrávky zaobstaranej pomocou automatickej práčky. Rozlíšenie býva často mizerné, zvuk nezriedka znie ako nahrávaný na verejnej toalete a titulky sú kapitola sama o sebe.

Prečo? Pretože súbory, na ktoré vedú odkazy nenahral profesionál, ale „obyčajný Jožko“, ktorý to robí zo zábavy či pre uznanie kamarátov. Ak vám však kvalita Jožkovho uploadu s vôňou citrónového čistiaceho prostriedku stačí a nemôžete si dovoliť predplatné na nejakej platenej službe, môžete na vlastnú zodpovednosť vyskúšať niektorý z webov, ktoré sa zachovali aj po páde väčších konkurentov.

Náš tip
HBO Go zvyšuje mesačné predplatné a skracuje testovacie obdobie

Kde sledovať seriály, ak na to nemám?

Upozornenie: redakcia neodporúča sledovať nelegálny obsah

Väčšinou sa však zachovali nie preto, že by boli lepší, no preto, že ich odkazy vedú na videoservery, ktoré zatiaľ nikto nezrušil. Funguje napríklad SledujSerialy.sk. Pomerne svižne pridávajú nové epizódy aktuálnych seriálov, no občas niektoré z reklám, na ktoré kliknete, obsahujú vírusy. Pred sledovaním je dôležité mať antivírus.

Ako zdroje používajú hlavne NetuMixdrop, nájdete tu často originál aj dabing, aj keď kvalita obrazu a zvuku väčšinou nie je bohviečo.

SledujSerialy

Medzi ďalšie weby patrí napríklad NAJSerialy.to. Rozhranie je trochu zastarané a niekedy nestíhajú pridávať najnovšie epizódy, no reklamy sú tu pomerne nevtieravé a web celkovo funguje.

Najserialy.to

Možno sa nad týmto tvrdením pozastavíte, no množstvo takýchto webov sú „fake“ výtvory, ktoré v skutočnosti buď neobsahujú pravé odkazy na videá alebo vás nechajú ochutnať krátku ukážku, a potom si pýtajú zaplatiť predplatné, napríklad pomocou SMS. Na to si treba dávať pozor.

Kde sledovať seriály, ak na to mám?

Ak nemáte až tak hlboko do peňaženky, prvá voľba bude asi Netflix. Filmy a seriály budete môcť na svojom účte sledovať pomocou smart TV, konzol Playstation či Xbox, Google Chromecast, Apple TV, Blu-ray prehrávačov a ďalších zariadení.

Základná cena je 7,99 € mesačne. Kvalita obrazu však bude iba SD a pripojiť si môžete jedno zariadenie. Ak si zaplatíte 9,99 € mesačne, obraz bude HD a pribudne podpora na celkovo dve zariadenia. Napokon, ak vlastníte UHD prijímač, asi ho budete chcieť využiť. Nie je to oveľa drahšie – 11,99 € mesačne a využijete až 4 zariadenia. Táto ponuka sa však môže rýchlo meniť, v čase vzniku článku platila.

Netflix

Aby ste si Netflix vyskúšali, na 30 dní ho možno získať zadarmo. Jediná podmienka je, že musíte zadať údaje svojej platobnej karty. Používatelia v našich končinách Netflix často kritizujú za nie celkom kvalitné preklady titulkov, no veľkú časť produkcie, ktorú tu nájdete, nenájdete nikde inde, keďže ju služba sama vytvára.

Ďalšia populárna alternatíva je HBO GO. Takisto je tu množstvo vlastnej produkcie, čo je výhoda. Skúšobná doba je 7 dní, a to by malo zrejme stačiť. Po vypršaní skúšobného týždňa je predplatné paušálne 5,99 €. Samozrejmosť je podpora sledovania na smart TV, zariadeniach s Androidom, Apple TV, herných konzolách, Chromecast a ďalších.

HBO GO

Podobne, ako konkurencia, aj HBO GO ponúka okrem seriálov tiež filmy, dokumenty a detské relácie. Kvalita sa pohybuje medzi HD a Full HD, podľa konkrétneho obsahu, rýchlosti vášho pripojenia a rozlíšenia vášho zariadenia.

Môžete tiež vyskúšať Amazon Prime Video. Služba stojí rovnako 5,99 € mesačne, ako HBO GO, ale na prvých 6 mesiacov ponúka zľavu na 2,99 €, čo znie celkom príjemne. Hlavné lákadlo pri spustení bola paradoxne iba jedna šou – The Grand Tour, ktorú poznajú hlavne fanúšikovia štvorkolesových tátošov. Poteší podpora 4K a HDR.

Amazon Prime Video

Ďalšie možnosti

Všetky tieto najpopulárnejšie služby môžete získať aj za zvýhodnených podmienok spolu s paušálom či dátovým balíčkom od operátora. Viac sa o tom dozviete v tomto článku.

Keď sme povedali A, povieme aj B. Nevýhoda legálnych služieb býva, ako sme už naznačili, v nízkej kvalite alebo úplnej absencii titulkov. Časť divákov, hlavne tých menej jazykovo zdatných, preto siaha po bezplatných alternatívach.

Náš tip
Aktualizované | Disney+: Uniknuté používateľské mená a heslá sa predávajú na dark webe

Napokon môžete na vlastnú zodpovednosť vyskúšať aj torrentové sťahovače a úložné servery typu uloz.to. Obe alternatívy však neodporúčame hlavne kvôli vysokej intenzite infekcií vírusmi, trojanmi a malvérom všetkých druhov, pochybnej kvalite, fake obsahu, aj kvôli jednoznačnej nelegálnosti takéhoto konania. Keď vám vďaka vírusu začne “kašľať a kýchať” počítač po najnovšej epizóde Silicon Valley, to vôbec nepoteší.

Platíš si za sledovanie seriálov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

5.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+