MojAndroid

Mať k paušálu aj nejaký slušný dátový balíček je už dnes asi pre väčšinu z nás samozrejmosť. Vybrali ste si však výhodne? Pozreli sme sa na ponuku slovenských operátorov, pričom sme porovnávali hlavne cenu za GB a výhody dátových balíčkov a paušálov.

Telekom

V ponuke Telekomu dostanete 4 GB dát, ak si zvolíte paušál ÁNO M Dáta. Nižšie varianty ponúkajú menej ako 1 GB dát. Takže pre priemerného používateľa mobilného internetu nie sú zaujímavé. Ak ste o čosi náruživejší používateľ, často sledujúci video či počúvajúci audio streamy, mohol by vás osloviť paušál ÁNO L s 10 GB za 30 eur, ÁNO XL s 20 GB za 40 eur či najvyšší ÁNO XXL za 70 eur mesačne s objemom 30 GB dát.

Pri týchto troch paušáloch dostanete ešte bonus 1 GB pri kúpe cez web operátora a volania i správy máte neobmedzené. Ak ste v skupine Magenta 1, máte možnosť navýšiť 10 GB na 15 GB, 20 GB na 30 GB a 30 GB až na 45 GB dát, čo je už viac ako slušná porcia.

Ak je vaša potreba dát založená hlavne na sledovaní videí a počúvaní hudby, možno bude výhodnejšie zvoliť si nižší paušál a k nemu si dokúpiť balíček StreamOn. Je dostupný pre všetky paušály ÁNO a Happy, okrem Happy XS mini, XS a S. Umožní vám bez dátového obmedzenia sledovať videoslužby ako YouTube, Netflix, HBO GO, archív Markízy, audioslužby ako je Spotify či Deezer, množstvo rádií, aj streamov televízií a káblových operátorov ako Antik TV Go či Skylink. Zoznam je dlhý a za 10-eurový príplatok k paušálu sa to môže oplatiť hlavne hudobným a filmovo-seriálovým maniakom.

dátové balíčky slovenských operátorov

1,50 € za 1000 MB

Možno však využívate mobilné dáta na iné účely a vtedy by vás mohol zaujať balíček Denné dáta 1000 MB. Najviac ho asi využijete pri príležitostnej potrebe väčšieho množstva dát, keďže jeho objem treba vyčerpať v daný deň a dáta, ktoré máte k paušálu prídu na rad až po tomto balíčku. Cena je 1,50 eura, čo je za príležitostný gigabajt naozaj príjemná cena. Ak by ste v daný deň potrebovali dáta bez obmedzení, tie stoja 4,99 eur.

Operátor tiež ponúka príplatkové balíčky s názvom Dáta 100, 500 a 1000 MB s mesačným využitím. Úprimne, nevieme si predstaviť, kto a ako by využil 100 či 500 MB za 1,99 resp. 4,99 eur. To rozhodne výhodné nie je. 1000 MB za 5,99 eur k paušálu s využitím v danom mesiaci, to už znie lepšie. Toto však platí, ak máte paušál ÁNO či Happy, okrem Happy XS mini, XS a S.

Pre ktorýkoľvek paušál typu ÁNO sú určené balíčky s názvom Mesačné dáta. Obsahujú 500 MB za 2 eurá mesačne, 1 GB za 4 eurá, 2 GB za 6 eur alebo 4 GB za 7 eur.

Dáta navyše pre blízkych

Pokiaľ máte paušál ÁNO S či Happy M alebo vyšší, môžete si tiež prikúpiť balíček Dáta navyše pre blízkych. Obsahuje 1000 MB rozdelených na 10 častí po 100 MB. Tie môžete potom rozdať svojim blízkym k ich paušálom alebo ich využiť osobne. Platnosť balíčka sa pritom neviaže na paušál, ale trvá 30 dní od jeho zakúpenia. Cena je 5,99 €, takže rovnaká ako pri balíčku Dáta 1000 MB.

Používatelia karty Easy majú možnosť priplácať si za balíčky Raz Giga, Vždy Giga a Vždy 2 Giga. Aktivujú sa pomocou SMS a dáta nie sú prenosné do ďalšieho obdobia. Pri Raz Giga je platnosť balíčka 7 dní a cena za 1 GB je tu 3 eurá. Vždy Giga vám poskytne rovnakú službu, no svoj gigabajt môžete minúť počas 30 dní a stojí 6 eur. Pokiaľ vám to nestačí, služba Vždy 2 Giga obsahuje 2 GB dát na 30 dní za 8 eur. Ceny sú teda vyššie a ak pravidelne používate dáta, možno by bolo výhodnejšie prejsť na paušál.

Orange

Mobilný operátor Orange zaujme používateľa mobilného internetu paušálmi typu Go Data. Sú odstupňované na 5 GB za 15 eur mesačne, 11 GB za 20 eur a 20 GB za 30 eur. Treba však dodať, že presnejšie je to 3 + 2 GB, 6 + 5 GB a 15 + 5 GB. Bonusy získate na 1 rok pri kúpe paušálu cez e-shop operátora. Pre všetky paušály Go Data platí, že po minutí dát si ich môžete navýšiť o 1 GB za 2 eurá. Možno poteší aj to, že to nie sú výhradne dátové paušály, volania budete mať za 10 centov za minútu a správy za 6 centov.

Náruživí používatelia četovacích aplikácií si môžu prikúpiť balíček s názvom nonstop Čet ktorý stojí 2 eurá mesačne a podporuje WhatsApp, Facebook Messenger a Skype. Tí, ktorí často jazdia a navigácia im „spapá“ veľkú porciu z dát, si môžu priplatiť 4 eurá mesačne za balík nonstop Navigácia. Podpora pritom platí pre Google Mapy, Waze, Apple maps a niekoľko variantov navigácií od Sygicu vrátane Truck Navigation.

dátové balíčky slovenských operátorov

Medzi príplatkami za neobmedzené dáta si nájdu to svoje aj hráči, používatelia sociálnych sietí, a napokon audio aj video nadšenci. Ak máte stále, ako sa vraví, nos prilepený na displeji v aplikáciách Facebook, Instagram, Snapchat, Pinterest, Badoo, LinkedIn a Twitter, za 4 eurá mesačne sa vám hodí balík nonstop Sociálne siete.

Pri hrách operátor špecifikuje konkrétne tituly, pričom na zozname nájdete Pokémon GO, Clash Royale, slovenskú TrainStation a pár ďalších. Cena je takisto 4 eurá a pri všetkých doteraz menovaných balíkoch nonstop dostanete k vášmu paušálu 1500 MB dát využiteľných v EÚ.

Nonstop počúvanie hudby a sledovanie videa

Nonstop Hudba zasa poteší za 6 eur používateľov Spotify, Deezer a Google Play Music. Podobne ako konkurencia, Orange má aj balíček pre videomaniakov. Volá sa nonstop Video a zahŕňa podporu služieb YouTube, YouTube Kids, Magio GO, Antik TV, Netflix, HBO GO a Orange TV. Zoznam je teda výrazne kratší a cena rovnaká – 10 eur, no asi pokryje potreby väčšiny používateľov. Bonus, ktorý získate k paušálu je 1600 MB pri nonstop Hudba a 2800 MB pri nonstop Video.

Za zmienku stojí, že balíky nonstop možno kombinovať a vtedy ich máte lacnejšie. Čím viac balíkov, tým nižšia je cena.

Študenti môžu využiť pri paušáloch drahších ako 15 eur mesačne zľavu 5 eur, alebo si zvoliť paušál ISIC, ktorý obsahuje 2 + 2 GB dát. Pri nákupe v e-shope budete mať ako držiteľ karty ISIC, ITIC či Euro<26 objem 4 GB dát za 9 eur mesačne. Okrem toho je v cene aj 10-eurový kredit a 50 SMS/MMS správ.

Používatelia predplatenej karty Prima Go si môžu kupovať 1 GB dát za 4 eurá, 2 GB za 6 eur alebo 4 GB za 10 eur. Okrem aktivácie cez web možno pritom využiť aj SMS.

O2

V O2 záujemcovi o dáta ponúknu paušály zamerané na tento účel s názvami Modré, Strieborné a Zlaté O2 Dáta. Modré obsahujú 5 GB dát za 15 eur mesačne, Strieborné 10 GB za 20 eur a Zlaté O2 Dáta získate v objeme 20 GB za 30 eur mesačne. V prípade, že by ste využili bonus na zariadenie, množstvo dát sa zníži na 4, 8 a 16 GB. Všetky tri paušály možno zároveň využiť na volania za 10 centov za minútu a správy posielate za 6 centov.

Pri klasických O2 paušáloch sú na využitie dát zaujímavé hlavne dva – Zlatý a Platinový. Modrý a Strieborný totiž ponúkajú iba 100 a 500 MB, čo dnes postačí iba málokomu. V Zlatom O2 Paušále dostanete 10 GB dát za 30 eur mesačne, Platinový stojí 45 eur a ponúkne 25 GB dát. Volania a posielanie správ máte pri týchto paušáloch bez obmedzení.

Prenášanie dát do ďalšieho mesiaca

Ako dodatočná služba možno niekoho zaujme Datahit. Aktivuje sa zadarmo a nespotrebované dáta sa vám vďaka nej budú prenášať do ďalšieho mesiaca, čo môže byť nezanedbateľné. Navyšovanie o 1 GB stojí pri úplne všetkých O2 paušáloch 3 eurá. Výnimka je najnižší Modrý O2 Paušál, kde si možno kúpiť 500 MB za 3 eurá, čo neznie až tak výhodne. Aktivovaný Datahit tiež zabezpečí, že sa dáta navyšujú automaticky aj v prípade, že ich miniete skôr.

dátové balíčky slovenských operátorov

Kto by potreboval časovo obmedzený balíček, môže využiť dobíjaciu kartu O2 Voľnosť, kedy dostanete 1 GB dát za 2 eurá na týždeň či za 1 euro na deň. V mesačnom intervale si 1 GB kúpite za 3 eurá a 2 GB za 5 eur. Je tu aj možnosť kúpiť si 250 MB za 50 centov na deň, ale to asi využijete len v núdzovej situácii, azda na prečítanie e-mailov.

Pre fanúšikov sledovania videa ponúka tento operátor službu O2 TV v mobile. Stojí 5 eur, možno si ju dokúpiť ku ktorémukoľvek fakturovanému paušálu a obsahuje viac ako 30 televíznych staníc, z toho vyše 10 v kvalite HD. Treba však povedať, že služba využíva vaše dáta z paušálu, takže aby ste si ich minuli čo najmenej, operátor odporúča sledovať TV v mobile cez Wi-Fi.

Ak máte či chcete mať predplatenú kartu O2 Voľnosť, cena za 1 GB dát je 2 eurá na týždeň alebo 3 eurá na mesiac. O čosi výhodnejšie sú 2 GB za 5 eur tiež na mesiac.

O2 predstavil následne nové Smart Paušály.

4ka

Štvrtý mobilný operátor ponúka v oblasti dát variant svojich základných paušálov s prívlastkom plus. Takže pri paušále SLOBODA 100 + dostanete 11 GB dát za 8 eur mesačne, SLOBODA 300 + ponúkne 16 GB za 12 eur a SLOBODA ∞ + obsahuje neobmedzené množstvo dát za 20 eur mesačne. Takže, ak nemáte radi obmedzenia a máte v peňaženke 20 eur mesačne na paušál, tu si prídete na svoje.

V prípade, že potrebujete základný objem dát doplniť, 1 GB na 30 dní stojí 2 eurá. Tento balíček nesie názov GIGA, má viacero variantov (cena je vždy rovnaká) a môžete si pri ňom aktivovať jeho automatickú obnovu (balík sa nazýva GIGA s obnovou).

dátové balíčky slovenských operátorov

Celkom zaujímavá je alternatíva, kedy si možno priplatiť na 30 dní balíček 10 GB dát za 3 eurá k programu SLOBODA 100 alebo 15 GB za 3 eurá k programu SLOBODA 300. Ak máte SLOBODA ∞, za 3 eurá získate neobmedzené množstvo dát. Tieto príplatky teda robia z programov SLOBODA varianty SLOBODA +.

Nekonečné dáta za super cenu, ale len na Slovensku

Ak vás zaujíma paušál určený vyslovene na dáta, mali by ste si zvoliť SLOBODA DÁTA. Ponúka neobmedzené množstvo dát za 12 eur mesačne. Menší háčik je v tom, že to platí len na území SR, no aj keby ste prekročili objem podľa zásad správneho využívania doplnkových služieb, môžete využívať dáta ďalej. Cena je 1 cent za 1 MB.

Zaujímavý je aj balík DENNÉ NEKONEČNO, ktorý sa automaticky aktivuje podľa služieb, ktoré využívate. Pri programe Moja EÚ (napr. ak využívate nové paušály SLOBODA okrem SLOBODA DÁTA) sa vám aktivuje DENNÉ NEKONEČNO EU. Obsahuje 10 GB dát na využitie na Slovensku, z toho 0,37 GB v rámci . Nie je však zadarmo. Stojí 1 euro/1 deň. Pri programe Moja 4ka (napr. ak využívate SLOBODA DÁTA) je to rovnaké, ibaže daných 10 GB využijete výhradne na Slovensku, a preto sa aj balík nazýva DENNÉ NEKONEČNO DOMA.

Používatelia predplatenej karty 4ka SIM karta si môžu kupovať 1 GB dát za 2 eurá na 30 dní, alebo bez predplatného “dátovať” za 1 cent za 1 MB. Na vyskúšanie poslúži prvý gigabajt, ktorý dostanete ku karte zadarmo. Výhoda je v tom, že dáta čerpáte rovnako v celej EÚ.

23.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+