MojAndroid

Na Slovensku poskytovala celkom rozsiahly obsah. Boli to celé epizódy seriálov a filmov, často aj s titulkami formou linku a s využitím špeciálneho prehrávača. Služba TopSerialy.to skončila nakoniec posledný októbrový deň.

Nelegálny obsah ako zdroj

Samotný server TopSerialy.to nemal zdroj svojich seriálov a filmov lokálne uložený. Využíval na stream externé linky cez služby ako je Verystream, Openload či Streamango a tie ďalej zdieľal aj na Slovensku. Kedže sa v ostatnom čase prevádzkovatelia legálneho a plateného obsahu ako je Netflix a HBO GO spojili do spoločnej iniciatívy, boli postupne aj služby z ktorých TopSerialy.to čerpali vyradené z dôvodu svojej nelegálnosti z prevádzky. Tým sa aj TopSerialy.to dostali ku svojmu koncu, pretože obsah, od ktorého boli závislí už nemali ako ponúkať. A tak 31. októbra ukončili svoju činnosť.

V Nemecku padol rozsudok nad službou Openload koncom októbra. Pričom okrem definovania ich nezákonnosti, musí služba vyplatiť aj odškodné. Openload mal väčšinu svojich serverov práve v Nemecku. Preto bol zásah v tejto členskej krajine EÚ taký potrebný. Túto skutočnosť uvádza spoločnosť ACE (Alliance for Creativity and Entertainment), za ktorou stoja práve HBO, Netflix a veľké filmové štúdiá z Hollywoodu.

Počet serverov bol vyšší ako jeden tisíc a ich výkonnosť z pohľadu sledovanosti dokázala porážať aj hlavné a legálne zdroje. A to už jednoducho zásah chcelo. Služba sa rozrástla oveľa viac, ako by filmoví a seriáloví tvorcovia chceli dopustiť. Toto potvrdzuje aj oficiálne vyjadrenie stránky TopSerialy.to, ktoré uvádza:

Služby Verystream, Openload, Streamango a Rapidvideo ukončili svoju prevádzku, vzhľadom na fakt, že všetky odkazy na videá boli z týchto zdrojov, sme sa rozhodli ukončiť prevádzku aj my,” informuje web TopSerialy.to na svojej stránke.

Petícia na Facebooku

Podpora fanúšikov tejto nelegálnej aktivity je však veľká, pretože reakcia bola na Facebooku okamžitá. Aj keď ju spočiatku mysleli iba ako recesiu, celkovo sa do nej prihlásilo skoro 20 000 ľudí zo Slovenska a Česka. To samozrejme obnovu už zrušených zdrojov a serverov neprinesie.

Pochopiteľné je, že weby ako sú TopSerialy.to porušujú aj autorský zákon. Jeho princíp je zhruba identický v rámci krajín EÚ. Pričom kladie dôraz na každého, kto publikuje ako zdroj autorsky chránený film alebo seriál pre ďalších divákov, aby mal od držiteľa týchto práv súhlas.

Tento súhlas sa vydáva vo forme licencie. Buď zdroj v Nemecku, ktorý mal film uložený na svojom serveri a poskytoval aj pre nás link alebo priamo TopSerialy.to, by takúto licenciu museli mať. Toto však nebolo splnené ani v jednom prípade.

27.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+