MojAndroid

Napriek dôkladnejšej vstupnej kontrole v obchode Google Play sa v ňom stále objavuje množstvo škodlivého softvéru. Malvér sa často maskuje za napodobeniny populárnych aplikácií, aby zlákal k inštalácií menej pozorných používateľov. Portál 91mobiles teraz informuje o 29 škodlivých aplikáciach, ktoré odstránila spoločnosť Google zo svojho oficiálneho obchodu.

Škodlivé aplikácie sa tvárili ako nástroj na úpravu fotografií

Nedávno bol odhalený nový druh Android malvéru, ktorý kradne dáta a prihlasovacie údaje. Jeho cieľom sú hlavne citlivé dáta zo sociálnych sietí, kryptomien či bankových aplikácií. To našťastie nie je prípad 29 aplikácií, ktoré spoločnosť Google odstránila z obchodu Google Play. Ich cieľom bolo používateľa spamovať nevyžiadanou a otravnou reklamou. Vo väčšine prípadov sa tieto škodlivé aplikácií maskovali ako softvér na úpravu fotografií.

hacker android malver

Príkladom je aplikácia s názvom Square Photo Blur, ktorej sa podarilo obísť vstupnú kontrolu Google Play. Po nainštalovaní okamžite zmizla zo zoznamu nainštalovaných aplikácií v smartfóne a dokonca sa sa nezobrazovala ako nainštalovaná ani v aplikácií Google Play. Používateľ tak mohol zabudnúť, že ju vôbec nainštaloval. Medzitým ale v pozadí spustila zobrazovanie reklám typu out-of-context (OOC). Tie sa zobrazovali cez celú obrazovku pri odblokovaní smartfónu, nabíjaní alebo prepnutí Wi-fi pripojenia na mobilné.

Zoznam odstránených aplikácií

Spoločnosť Google už všetky tieto škodlivé aplikácie z obchodu odstránila, ale používatelia, ktorí si ich už nainštalovali, si ich musia odinštalovať manuálne. To môžete urobiť priamo v nastaveniach vášho smartfónu pod položkou Aplikácie/Správa aplikácií. Celkovo si aplikácie stiahlo 3,5 milióna ľudí. Pokiaľ chcete mať istotu, že nepatríte k nim, tak si pozrite nasledujúci zoznam odstránených aplikácií, či ste jednú z nich náhodou nenainštalovali.

 1. Auto Picture Cut
 2. Color Call Flash
 3. Square Photo Blur v2.0.5
 4. Square Photo Blur v7.0
 5. Magic Call Flash
 6. Easy Blur
 7. Image Blur
 8. Auto Photo Blur
 9. Photo Blur
 10. Photo Blur Master
 11. Super Call Screen
 12. Square Blur Master
 13. Square Blur
 14. Square Blur Photo
 15. Smart Photo Blur
 16. Super Call Flash
 17. Smart Call Flash
 18. Blur Photo Editor
 19. Blur Image
 20. Super Blur
 21. Square Image Blur
 22. Super Blur Photo
 23. Super Photo Blur
 24. Photo Blur Editor
 25. Pro Blur Photo
 26. Auto Photo Cut
 27. Smart Call Screen
 28. test.com.flash.call.flashcall.cool
 29. com.auto.photo.editor.background.eraser.tool
Náš tip
Nechajte svoje fotografie vyrozprávať príbeh a vyhrajte 10-tisíc dolárov v súťaži Huawei Next Image
31.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+