MojAndroid

Výskumní pracovníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti odhalili nový druh Android malvéru, ktorý kradne dáta a prihlasovacie údaje. Môže ísť o citlivé dáta zo sociálnych sietí, kryptomien či bankových aplikácií.

Náš tip
Ako sa zbaviť komárov pomocou smartfónu? Funguje to?
Náš tip
Orange: aktuálna ponuka telefónov za jedno euro (Júl 2020)

V zozname je až 337 nebankových aplikácií, na ktoré tento malvér cieli. Podľa informácií portálu Thehackernews.com sa vírus zameriava najmä na kradnutie prihlasovacích údajov, blokovanie SMS správ, blokovaním upozornení smartfónu a podobne. Obzvlášť nebezpečné môže byť zaznamenávanie toho, čo používateľ napíše do klávesnice zariadenia. Je dokonca schopný skryť sa pred antivírusovými aplikáciami.

android malver

Či ide o všetky antivírusové aplikácie, nevieme. Tie pokročilejšie dokážu tento malvér pravdepodobne odhaliť. A ak nie teraz, tak v najbližších dňoch určite. Malvér dokáže zbierať dáta tak, že zneužíva oprávnenia služby “Accessibility Service privileges”. Tá používateľa požiada o oprávnenia pod zámienkou falošných aktualizácií.

Náš tip
Crash Bandicoot: On the Run! je mobilný návrat najobľúbenejšieho vačkovca

TIP: Vždy si dávajte pozor na to, aké prístupy a práva povolíte konkrétnej aplikácii.

Ďalšie povolenia si už malvér dokáže udeliť sám. Problémy sa dokonca našli aj v súvislosti s bankovými aplikáciami v Európe, Austrálii, USA a Kanade. Cieľom môžu byť aj rôzne obchodné aplikácie, ktoré pracujú s peniazmi.

android malver

Cieľom sú viaceré známe aplikácie

Keď sa pozrieme na aplikácie, na ktoré malvér cieli, nechýbajú rôzne známe tituly. Ide napríklad o Tinder, TikTok, Facebook, Instagram, Skype, Snapchat, Twitter, Netflix, Uber a podobne.

Niekoľko rád na záver

  • Používajte kvalitnú bezpečnostnú aplikáciu
  • Dávajte pozor na to, aké povolenia udeľujete rôznym aplikáciám
  • Svoje prihlasovacie údaje nevkladajte do hocijakých pochybných stránok
  • Citlivé údaje do svojho zariadenia nezadávajte, ak ste na verejnej Wi-Fi sieti
  • Inštalujte len overené aplikácie a hry
  • V obchode Google Play sledujte recenzie softvéru, častokrá môžu prezradiť nejakú nekalú činnosť
Náš tip
Crash Bandicoot: On the Run! je mobilný návrat najobľúbenejšieho vačkovca
17.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+