MojAndroid

Prvé ekologicky udržateľné “mestečko”, Tesla Town, postavia na predmestí Melbourne, hneď blízko mestského centra. O výstavbu mesta budúcnosti sa postará miestna skupina Glenvill. Developer už teraz predal 60 nových domov, ktoré budú postavené a vybavené najnovšími technológiami spoločnosti Tesla. Chýbať nebudete teda strecha zo solárnych panelov, ako aj zásobník energie v podobe batérií Tesla PowerWall. Štandardnou výbavou budú tiež prípojky pre nabíjanie elektromobilov, či energeticky úsporné osvetlenie.

location

Yarrabend má byť jedným z najekologickejších a z pohľadu životného prostredia najudržateľnejších projektov v Austrálii. Vďaka nemu ušetria jeho obyvatelia, v porovnaní s bežnými obydliami, až 43% spotreby vody a 34% energie. Odpad sa zredukuje o neuveriteľných 80%. Není to teda iba o energetickej sebestačnosti, ale aj o úspore a rozumnom nakladaní s dostupnými zdrojmi.

yarrabend_1600x1067-hl-r5

Mestečko bude súčasťou tzv. Smartwired komunity. Jeho obyvatelia tak budú mať prístup k vysokorýchlostnému internetu a podpore, ktorá im pomôže s prípadným technickými problémami. K dispozícii budú mať tiež vlastnú aplikáciu, ktorá im sprístupní informácie o mestskej hromadnej preprave, doručovacích službách s jedlom, akciách v okolí či možnosti zviesť sa so svojim susedom do práce – tzv. carpooling. No a chýbať nebudú ani najrôznejšie služby, vrátane rôznych fitness centier, bežeckých trás, cyklochodníkov, reštaurácií, škôl a parkov.

yarrabend_1600x1067-hl-r4

Samozrejme, bývať v takto utopickom mestečku zatiaľ nie je vôbec lacnou záležitosťou. Cena domov sa totižto pohybuje od 1,48 do 2,1 milióna dolárov. Takéto bývanie si teda bude môcť dovoliť iba hŕstka vyvolených – na začiatok sa odhaduje, že v Yarrabende by mohli postaviť až 2500 domov. Je to však dobrý začiatok pre budúce generácie miest, v ktorých bývanie by sa v budúcnosti mohlo stať štandardom.

tesla-solar-roof-model-3
Aj takto môže vyzerať strecha so solárnymi panelmi od Tesly

Zdroj: electrek

 

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
16.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+