MojAndroid

Rozhodne najzaujímavejšou témou týždňa sa stala výstava spotrebnej elektroniky a mobilných technológií v španielskej Barcelone. Atmosféru MWC 2014 sme formou nášho šéfredaktora Michala zaznamenali aj my a okrem toho, že sme vám priniesli horúce novinky priamo z diania, mohli ste si vychutnať aj fotoreportáže vďaka živým fotografiám z výstaviska. Dnes vám zhrnieme všetky novinky z tejto výstavy do Témy týždňa, aby ste mali prehľad aj o tom, čo ste za posledné dni nestihli. Na konci článku nájdete aj súťaž o zaujímavé ceny z MWC 2014.

1. deň na MWC 2014

Hoci je porekadlo “To najlepšie na koniec” vo väčšine prípadov platné, na MWC v Barcelone to bolo presne naopak. Takmer všetky zaujímavé novinky sa totižto predstavili hneď v prvých dvoch dňoch, pričom už v nedeľu (ktorú pokladáme za prvý deň MWC) sa prezentovali spoločnosti ako LG, Acer či Huawei. Všetky tri menované stánky nás poctili niekoľkými zaujímavými novinkami, ktoré vám v krátkosti opíšeme aj v tomto článku. LG svetu ukázalo dvojicu nových zariadení radu F, pričom smartfóny s označeniami F70 a F90 patria do strednej triedy. Zaujmú svojim pomerom ceny a výkonu, no rozhodne aj novinkou s názvom Knock Code. Tá má na starosti zabezpečenie zamknutej obrazovky.

LG F70

Tento rok nezaháľala ani spoločnosť Huawei, ktorá sa prepracovala z neznámeho čínskeho výrobcu na jednu z najobľúbenejších značiek medzi Android smartfónmi. Svoju ideu “vyrábať výkonné zariadenia za málo peňazí” prezentovali aj na MWC, kde svetu predviedli novinky v podobe zariadení Huawei Ascend G6 a MediaPad M1. Rozhodne nás však zaujal aj nový tablet Huawei MediaPad X1 či inteligentný náramok Huawei TalkBand, ktorý v sebe skrýva hands-free slúchadlo.

Náš tip
Huawei predstavil dve cenovo dostupné novinky so 4G/LTE – Ascend G6 a MediaPad M1

Huawei-MediaPad-M1-obr6

Náš tip
Huawei MediaPad X1 – Najľahší a najtenší 7″ tablet, z ktorého si aj zavoláte

Huawei-TalkBand-B1-obr11

Náš tip
Huawei TalkBand B1: Inteligentný náramok so slúchadlom pre hlasové hovory

 Z dielne spoločnosti Acer vyšli smatfóny Liquid E3 a Liquid Z4, ktoré však spoločnosť predstavila svetu ešte pred výstavou MWC. Ak vás zaujímajú, môžete si o nich prečítať v samostatnom článku. V prvý deň výstavy MWC sa nenápadne prezentovala aj spoločnosť Alcatel, ktorá chce svet zaujať modelom Alcatel OneTouch Pop Fit. Ide o smartfón malých rozmerov s funkciami pre aktívnych ľudí a športovcov. Na ďalší deň sa predstavenia dočkali aj zariadenia radu OneTouch Pop Sktoré chcú priniesť LTE masám ľudí za rozumnú cenu. Zo sféry tabletov sa Alcatel prezentoval lacným PIXI 7, čo je tablet s Androidom 4.4.

Náš tip
Alcatel OneTouch Pop Fit: Malý smartfón s bohatým príslušenstvom a nízkou cenou

2. deň na MWC 2014

Na novinky bohatším bol práve druhý deň výstavy. Svoje stánky a nové zariadenia totižto ukazovali spoločnosti ako Intel, Sony, Samsung, Nokia, HTC či napríklad ZTE. Okrem nich sme samozrejme zastihli prezentácie a modelové novinky aj od iných výrobcov.

Jedným zo zariadení, ktoré nás na MWC 2014 zaujalo najviac, je odolná Sony Xperia Z2. Tá oproti svojej predchodkyni prináša naozaj praktické vylepšenia a okrem väčšieho displeja v tele s takmer rovnakými rozmermi nás potešila aj certifikátom odolnosti. Rad Xperia Z zariadení však v tento deň rozšíril aj tenký tablet Sony Xperia Z2 Tablet, ktorý rovnako prináša zvýšenie výkonu, menšie telo a odolnosť voči prachu a vode. Zo strednej triedy je novinkou Sony Xperia M2 a podobne ako ďalší výrobcovia, aj Sony predstavilo vlastné inteligentné príslušenstvo – tentokrát opäť náramok označený ako Sony SmartBand SWR10.

Sony-Xperia-Z2-obr2

Náš tip
Sony Xperia Z2 je o detailoch. Ponúka vylepšený 5,2″ displej, či 3 GB RAM

Sony-Xperia-Tablet-Z2

 

Náš tip
Sony Xperia Z2 Tablet: Tenší, ľahší a výkonnejší 

Medzi procesorovými riešeniami sú dnes na trhu jednotkami spoločnosti ako Qualcomm, Intel či MediaTek. Tie sa samozrejme na MWC prezentovali svojimi čipovými novinkami, ktoré sme dokonca mohli vidieť umiestnené aj v niekoľkých novo-predstavených zariadeniach. Qualcomm na svojej prezentácii uviedol nové procesory Snapdragon 801, Snapdragon 610 a Snapdragon 615. Posledný z menovaných má až 8-jadier a 64-bitovú architektúru. Intel mal rovnako zaujímavú prezentáciu a vo svojom stánku ukázal novinky v podobe Intel Merrifield a Intel Moorefield procesorov. Tie sú určené tak pre smartfóny, ako aj tablety a voči predchodcom znamenajú značný pokrok nielen vo výkone, ale aj v celkovej architektúre. Posledným z trojice je MediaTek, ktorý predviedol 64-bitový procesor pre zariadenia strednej triedy.

Náš tip
Intel má nové procesory Merrifield a Moorefield, podporujú rýchlejšie LTE

Medzi silnou ázijskou konkurenciou nezaháľalo ani Lenovo. To do Barcelony prinieslo druhú generáciu pomerne populárneho tabletu Lenovo Yoga, ktorá odbornú verejnosť zaujala najmä novým displejom a netradičnosťou svojej konkurencie. Netradičným však bolo aj ruské zariadenie YotaPhone. To v jednom tele ponúka až dva displeje. Rusi na MWC predviedli už jeho druhú verziu, ktorá prináša rovnako niekoľko vylepšení a technických vychytávok. Zabudnúť však nesmieme ani na ďalšie vychytávky, akými sa stali určite aj 128 GB  microSD karta od Sandisku či systém duálneho fotoaparátu.

Lenovo-Yoga-obr12

Náš tip
Lenovo vylepšilo svoj Yoga Tablet 10 lepším displejom a výkonnejším procesorom

Do hry o tohtoročný mobilný trh sa zapojí aj spoločnosť HTC. Tá demonštrovala na veľkej tlačovej udalosti svoj nový HTC Desire 816, ktorý patrí medzi lepšie vybavené zariadenia a ponúkne tradičný dizajn a kvalitnú konštrukciu. Novinkami z tejto dielne sú však aj ďalší smartfón HTC Desire 610 a služba pre zdieľanie výkonu HTC Power to Give. To najlepšie sa snažil do svojich zariadení vložiť aj Asus, ktorý sa prezentoval hneď niekoľkými novými smartfónmi FonePad. Tie môžu pokojne konkurovať aj novému ZTE Grand Memo II, ktoré sa však nedá odradiť ani v kategórii high-endov. Prekvapením bola aj fínska Nokia, ktorá na MWC predstavila prvé Android smarfóny. Tie nesú označenie Nokia X, X+ a XL.

HTC-Desire-816-obr11

Náš tip
HTC Desire 816: Chce zaujať vzhľadom aj cenou 

Poslednou zo spoločností, ktorá sa na MWC 2014 prezentovala, a ktorej prezentáciu sme absolvovali aj my, bol kórejský Samsung. Ten sa vôbec neostýchal a predstavil hneď niekoľko noviniek, ktoré môžu pokojne kraľovať svojim kategóriám. Medzi prvými ukázal svetu druhú generáciu hodiniek Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo, ktoré už nebežia pod Androidom, ale vlastným systémom Samsungu Tizen OS.  Najdôležitejšou novinkou však neboli hodinky, ale nová vlajková loď Samsung Galaxy S5, ktorej patrila väčšina prezentácie spoločnosti. Tento smartfón prichádza oproti predošlej verzii s niekoľkými vylepšeniami, medzi ktoré patrí napríklad vodeodolnosť či čítačka odtlačkov prstov. Ak radi športujete, k novej “es-päťke” si môžete pripojiť aj novinku v podobe fitness náramku Samsung Gear Fit. Ten sa stal na konci výstavy aj najlepším mobilným zariadením z MWC.

Samsung-Galaxy-S5-obr21

Náš tip
Samsung Galaxy S5: Horúca novinka z Barcelony 

Súťaž s MWC 2014

Pri príležitosti konania výstavy MWC 2014 v Barcelone sme si pre vás pripravili aj malú súťaž. Hrať môžete o 3 vecné ceny, ktoré vidíte nižšie na obrázku – bezdrôtový reproduktor Huawei, batoh MWC 2014 a postavičku Galaxy+32 GB SD kartu. Aby ste jednu z cien mohli vyhrať, stačí, aby ste nám do komentárov pod tento článok napísali, ktoré zariadenie z MWC 2014 sa vám páčilo najviac a prečo. Nebojte sa dlhších odpovedí, budeme radi ak sa podelíte s nami o názor. Zajtra, t.j. v pondelok 3.3.2014 o 18.00 hod vyžrebujeme náhodne 3 ľudí, ktorý od nás získajú tieto vecné ceny.

mwc-sutaz

Do pozornosti dávame aj články:

Ďakujeme spoločnosti Samsung, ktorá hradila pobyt redaktora na MWC 2014 v Barcelone.

Aktualizácia, 3.3 2014, 18:20:

Víťazmi našej súťaže o vecné ceny z MWC 2014 sa stávajú:

  1. cena: Bezdrôtový reproduktor Huawei – Radovan Pranda
  2. cena: Batoh MWC 2014 – Filip Jarkovský
  3. cena: Postavička Galaxy + 32 GB pamäťová karta – Martin Pollak

Výhercov budeme kontaktovať emailom. Ďakujeme všetkým, že sa zapojili do našej súťaže a prajeme Vám veľa šťastia pri ďalších súťažiach, do ktorých sa na našej stránke zapojíte!

2.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+