MojAndroid

Internetový gigant Google tento rok upratuje. Zmeny sa dočkalo niekoľko jeho služieb a my sme sa preto rozhodli, že vám prinesieme všetky informácie o týchto zmenách na jednom mieste. Sleduje niečo Google tým, že postupne obmieňa, ruší alebo inovuje niektoré zo svojich služieb? Prečítajte si ďalšiu časť nášho seriálu Téma týždňa, kde sa tejto tematike venujeme.

google

Koniec Readeru, vraj kvôli nezáujmu používateľov

Všetko dobré má svoj koniec. To platí dvojnásobne aj pri čítačke RSS kanálov Google Reader, ktorá skončila svoju činnosť 1.7.2013. Google túto službu vypol po dlhých 8 rokoch, vraj kvôli nedostatku záujmu zo strany používateľov. Osobne sme službu Reader využívali denne, len vďaka nej sme vám mohli priniesť vždy tie najčerstvejšie informácie a veľmi nám vyhovovalo nielen prostredie a ovládanie tejto aplikácie, ale aj to, že jej autorom je práve Google, ktorý okrem iného ponúka výborné prepojenie medzi svojimi službami. Google Reader bol vo svete veľmi populárnym, medzi čítačkami RSS kanálov by sme ho určite tipovali v TOP 3. Google týmto krokom chcel zrejme upútať pozornosť na modernejšie spracovanú aplikáciu Currents, ktorá je však dostupná len pre mobilné zariadenia s Androidom a iOS. Nepomohli ani petície a doprosovania za Reader zo strany čitateľov, a tak sme sa s Readerom museli rozlúčiť nadobro. Prečo ale, Google?

google-reader

Náš tip
Téma týždňa: Google Reader zajtra končí, vyberte si alternatívu!

Google zruší aj Latitude, nahradí ho Google+

Ďalšou službou, ktorú Google zruší, bude Latitude. Ide o aplikáciu, ktorá dokáže mapovať vašu polohu a zdieľať ju s vašimi priateľmi. Latitude sa však netešil takej obľube ako Google Reader a jeho ukončenie tak považujeme za logické. Však Google celú jeho funkcionalitu presunul na svoju modernú sociálnu sieť Google+, ktorá dokáže rovnako plnohodnotne zaslať informáciu o vašej polohe priateľom či známym. Škoda však, že si zoznam vašich kontaktov z Latitude musíte previesť na Google+ sami.

latitude

Náš tip
Google 9. augusta vypína službu Latitude

Nové Mapy v Google štýle

Keď nám už Google niečo zobral, musel nám na oplátku niečo aj dať. Novinkou v portfóliu spoločnosti sú renovované Google Mapy, ktoré na web prichádzajú s novým dizajnom, funkciami a celkovým modernejším spracovaním. To dokonale zapadá do politiky Googlu, ktorý sa snaží používateľom priniesť jednoduché, čisté, praktické a hlavne funkčné služby. Nové Mapy sú dostupné tak pre počítače, ako aj pre Android zariadenia, takže si ich môžme konečne užiť všetci a naplno. Modernizáciou máp si nás Google naozaj získal, ten Reader mu ale ešte dlho neodpustíme :-)

better-map

Náš tip
Nová webová verzia Google máp dostupná pre všetkých

Po mapách aj nový obchod s aplikáciami Play

Google pokračoval v renovácii svojich služieb a priniesol zákazníkom nový Google Play Store. Ten prišiel bez zbytočných dohadov a špekulácií, pričom priniesol opäť nový dizajn a ovládanie. Hoci ponúka nový Google Play naozaj pekný dizajn, miestami sa nám zdá byť veľmi neprehľadný a Google z neho vypustil aj niekoľko potrebných funkcií. Náš celkový dojem z nového Google Play je ako z nedokončeného projektu, s ktorým sa chce len niekto pochváliť. Chýbajú nám funkcie ako napríklad filtrovanie aplikácií či zobrazenie verzie aplikácie a zariadenia pri recenziách, sú to však maličkosti, ktoré Googlu dokážeme odpustiť.

play2

Náš tip
Nový Google Play Store už aj na webe

Gmail s kartami a peniazmi v obehu

Veľkou zmenou prešiel prednedávnom aj e-mailový klient od spoločnosti Google. Gmail prišiel rovnako s novým dizajnom, pre ktorý sú špecifické tzv. karty, ktoré rozdeľujú prijatú poštu na reklamu, sociálne správy a hlavné e-maily. Okrem toho Google v tejto verzii Gmailu priniesol aj novú funkciu posielania peňazí, ktorá je priamo viazaná na Google Wallet, čo je internetová peňaženka Google používateľov. Zmena v Gmail aplikácii sa prejavila tak v internetových prehliadačoch na počítačoch, ako aj v Android aplikácii, ktorá je po aktualizácii prehľadnejšia a prináša nové kontextové bočné menu, ktoré  Google tento rok implementoval do viacerých svojich služieb. Dizajnová zmena jednoznačne zapadá do koncepcie spoločnosti a aj keď s ňou nie sú niektorí používatelia stotožnení, považujeme ju za krok dopredu.

Zasielanie peňazí Gmail príloha

Náš tip
Google predstavil nový Gmail, rozdelí poštu na skupiny

Google+ s novým dizajnom a funkciami bojuje proti čoraz silnejšiemu Facebooku

Jednou z najvýznamnejších zmien v službách spoločnosti Google je jednoznačne nová verzia sociálnej siete Google+. Tá prináša nielen nový tok noviniek v podobe akýchsi okien, ale aj nové ovládanie zabezpečené bočným menu, ktoré je možné vyvolať tlačidlom v hornej časti obrazovky. Dizajn Google+ po novom je veľmi podobný tomu v Google Play a je jednoznačným príkladom toho, ako sa Google snaží zjednotiť dizajn a funkcionalitu svojich služieb. V Google+ je samozrejmosťou integrácia viacerých služieb od spoločnosti Google, čo hodnotíme samozrejme kladne. Nový dizajn a funkcie sú odpoveďou na neustále silnejúci Facebook, ktorý má na svete stovky miliónov používateľov. Uvidíme teda, do akej miery sa Google+ posunie bližšie k modrému gigantovi a či mu v tom nový dizajn a funkcie radikálne pomôžu.

googleplus11

Náš tip
Google+ sa dočkal veľkých zmien v dizajne aj funkciách

Hangout nahradil známy Talk

Novinkou medzi Google produktami je aj Hangout. Ide o komunikačnú aplikáciu, ktorá nahradila známy Talk, ktorý je automatickou súčasťou Gmail klienta. Nový chat prináša okrem dizajnovej zmeny aj niekoľko funkčných, medzi ktoré patrí najmä nový spôsob ovládania zastúpený bočným menu. Nový Hangout sa však potýka aj s niekoľkými problémami a opäť ho môžme označiť za “nedokončený”.

Google Hangouts Google I:O 2013

Náš tip
Google spustil novú službu Hangouts

Záver: Google zbrojí proti konkurencii a zjednocuje svoje služby

Hoci viaceré služby a aplikácie Google tento rok obmedzil alebo vypol, nahradil nám to iným spôsobom. Nový dizajn a funkcionalita služieb ako Gmail, Google+ či Google Mapy je jednoznačným znakom toho, že Google chce byť jednotkou na trhu a priniesť vždy trendy v oblasti mobilných a internetových riešení. Veľký význam vidíme aj v použití jednotného dizajnu a hlbokej integrácie vlastných služieb, čo je a vždy bolo znakom Googlu. Škoda však, že sa začal menej zaujímať o názor používateľov a prebíja sa vlastnou cestou, ktorej by sme sa mali prispôsobiť. Možnosť voľby je v každom prípade vítaná a niečo natrvalo a bez návratu vypnúť alebo zmeniť je zo strany Googlu dosť odvážne. Je to však trend, ktorý budú nasledovať aj iné spoločnosti a je viac než isté, že dizajn podobný tomu, čo predviedol Google, uvidíme aj v iných aplikáciách alebo službách. Ako sa zmeny v službách spoločnosti Google pozdávajú vám? Zdajú sa vám teraz prehľadnejšie, jednoduchšie alebo naopak, zložitejšie a menej prehľadné? Vyjadrite svoj názor v komentároch pod týmto článkom.

Zmeny v Google službách hodnotím ako:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+