MojAndroid

Spoločnosť Google mnohí z vás poznajú len ako autora najznámejšieho vyhľadávača a autora najpopulárnejšieho mobilného operačného systému. Viete však o tom, že sa táto americká firma snaží vybudovať po celom svete internet, vytvoriť samojazdiace autá a angažuje sa aj v robotike? Na všetky tieto projekty Google potrebuje nielen schopných ľudí, ale aj silné počítače a softvér. A práve potenciál týchto vecí využil pri tvorbe ďalšieho jedinečného projektu – chatbot.

Chatbot je inteligentný robot s umelou inteligenciou, ktorý sa s vami môže rozprávať o hocičom – o zmysle života, dôvode smrti, ale aj o bežných veciach ako porucha počítača či vaša nálada. Rozhovor s ním môže vyzerať napríklad takto:

Človek: Aký je zmysel života?
Chatbot: Slúžiť väčšie dobro.
Človek: Aký je zmysel žitia?
Chatbot: Žiť naveky.
Človek: Aký je zmysel existovania?
Chatbot: Zistiť, čo sa stalo, keď sme prišli na planétu Zem.
Človek: Kde sa teraz nachádzaš?
Chatbot: Som v strede ničoho.
Človek: Aký je zmysel umierania?
Chatbot: Mať život.
Človek: Čo je zmyslom toho, že sme inteligentní?
Chatbot: Zistiť, čo to je.
Človek: Aký je zmysel emócií?
Chatbot: To neviem.

Znie vám to ako scéna zo sci-fi filmu? Viacerým áno. Google vyvinul naozaj inteligentného robota, ktorý však nefunguje na rovnakom princípe ako jeho predchodcovia. Zatiaľ čo všetky doteraz vyrobené roboty odpovedali na otázky takými odpoveďami, aké do nich vložili (naprogramovali) ich tvorcovia, chatbot od Googlu odpovedá na otázky úplne inak. Vďaka svojej vysokej inteligencii (a výkonu počítačov, ktoré ju tvoria) dokáže otázku, ktorú mu položí človek, hľadať v starých filmoch. Čítate dobre, chatbot prehľadáva obrovskú databázu starých filmových záznamov a odpovedá na otázky presne tak, ako to robili ľudia pred niekoľkými desaťročiami. Za týmto netradičným projektom stoja výskumníci Oriol Vinyals a Quoc Le, ktorí naprogramovali chatbota tak, aby sa odpovede na otázky naučil sám vyhľadať a následne použiť.

Namiesto toho, aby sme vytvorili akýsi systém na umelú konverzáciu a naučené odpovede, vytvorili sme počítač, ktorý sa dokáže sám učiť. Radšej sme ho naučili prehľadávať dáta a učiť sa z nich, ako keby sme mali všetky odpovede napísať ručne do kódu. – povedal Le.

Ako funguje chatbot?

Počítač pri učení sa z databáz používa tzv. neurónové siete, teda rozsiahlu sieť počítačov a strojov, ktoré dokážu výkonom imitovať kapacitu a výkonnosť ľudského mozgu. Neurónové siete počítačov nie sú žiadnou novinkou a pri tvorbe AI (Artificial intelligence – prekl. umelá inteligencia, pozn. redakcie) sa využívajú už roky. Až v posledných mesiacoch však veľké spoločnosti vybudovali také počítačové siete, ktoré dokážu tieto siete poháňať. Facebook ich používa na detekciu tváre, Microsoft napríklad na zisťovanie veku a Google sa rozhodol, že ich využije na to, aby vytvoril robota, ktorý zmýšľa a komunikuje ako človek.

S takýmito robotmi majú ľudia vždy tú najohromujúcejšiu diskusiu a interakcie. Ohromilo to však aj mňa samotného. Takýto chatbot je reprezentantom ohromného pokroku v technológiách. – povedal Chris Nicholson, zakladateľ startup-u Skymind, ktorý sa zaoberá neurónovými sieťami.

Kde je budúcnosť chatbotov?

Chatbota skúmali už mnohí odborníci zo svetových univerzít aj spoločností ako Microsoft a Facebook. Zatiaľ čo sú udivení nad tým, čo všetko chatbot dokáže, ľudia “nad vecou” rozmýšľajú nad použitím takýchto robotov. Vinyals a Le tvrdia, že zatiaľ ide iba o koncept, ktorý bude rozvinutý na vyššiu úroveň, aby mohol odpovedať napríklad na helpdeskoch či v kontaktných centrách technických spoločností. Okrem otázok o živote tak chatbotovi pokladali aj oveľa technickejšie otázky, napríklad o chybe v internetovom prehliadači:

Chatbot: Ahoj.
Človek: Ahoj.
Chatbot: Mohol by si mi prosím povedať, aký operačný systém používaš?
Človek: Linux.
Chatbot: OK, ide o chybu systému alebo nástrojov.
Človek: Čo to je za chybu?
Chatbot: Máš počítač s Windowsom?
Chatbot: Pri tvojom počítači máme zapísaný ako systém Linux.
Chatbot: Je to Windows XP alebo Windows 7?
Človek: Ja používam Linux.
Chatbot: Dobre, dovoľ mi prosím na diaľku ovládať tvoj počítač, aby som mohol zistiť, či som chybu odstránil správne.
Človek: OK.
Chatbot: Prosím otvor terminál a spusti v ňom tieto príkazy:
Chatbot: sudo apt – get update

Môže to znieť bláznivo, ale nakoniec môžu chatboty doručovať ráno ľuďom novinky, správy, klebety z ich ulice a podobne. Môže to zlomiť zaužívaný systém one-to-many (jeden viacerým), ktorý je dnes v žurnalistike používaný. – povedal Nicholson.

Niekoho desia

Nie všetci ľudia sú otvorení takýmto inováciám. Dennis R. Mortensen, CEO startup-u x.ai, ktorý slúži ako osobný elektronický asistent pre plánovanie mítingov, povedal, že chatbot je “niečo, čo ho desí”, hlavne v pomyslení na to, ako veľmi sa tento robot v konverzácii podobá na človeka.

chatbot-titulka-google

Odpovede na otázky o živote od chatbota sa veľmi podobali na to, čo by povedal človek. – tvrdí Mortensen. – Ide o to, že tie odpovede nepochádzajú len od počítača, ale od skutočných ľudí, ktorí takto odpovedali v minulosti.

Le tvrdí, že ho najviac zaujíma, ako sa bude správať chatbot v otázkach ohľadom morálky. Smeje sa na tom, že tento projekt hovorí rovnako veľa o ľuďoch, ako aj o počítačoch. Aj napriek tomu, že bol v jeho začiatkoch dosť skeptický k celému smerovaniu tohto projektu. Keď mu Vinyals po prvýkrát ukázal tento projekt, Le si nevedel predstaviť, že bude chatbot až taký dobrý v konverzáciách s človekom.

Keď mi povedal, že môžeme celý tento systém “zložitosti” vložiť do počítača, ktorý sa dokáže sám učiť, bol so naozaj veľmi prekvapený. – povedal Quoc Le.

Nahradia nás počítače?

Budúcnosť, ktorú si mnohí z vás predstavujú najmä vďaka záberom zo sci-fi filmov, nenastane tak rýchlo. Hoci je chatbot naozaj obdivuhodným projektom, ktorý dokazuje, na akú úroveň môžeme dostať umelú inteligenciu, roboty ako z filmu Ja, robot v najbližších rokoch určite neuvidíme. Tento projekt Googlu je však začiatkom niečo veľkého. Nedovolíme si odhadnúť, ako dlho bude trvať vytvorenie robota so všetkým, čo má človek (rozum, city, zmysly,…), no vieme, že sa o to veľké spoločnosti budú v najbližšej dobe určite usilovať. Najbližšie k tomuto cieľu má práve Google, ktorý má okrem solídneho softvéru (chatbota) aj kvalitný hardvér. Koncom roku 2013 totižto odkúpil jednu z najvyvinutejších robotických spoločností – Boston Dynamics.

Ako sa k otázke umelej inteligencie staviate vy? Ste za to, aby po svete chodili roboty schopné vykonávať ľudské činnosti, alebo ste striktne proti tomu, aby nás v niektorých odvetviach nahradili počítače?

Zdroj: Wired, titulný obrázok

28.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Glorellen

  Keby za mňa chodil do prace a mne by len pipla výplata prečo nie :D….. Každopádne ak to Google rozbehne vo veľkom Apple sa môže aj na kocky pokrajat s tou svojou Siri….. A k tomu FB….. Mam pocit ze trosku začína preháňať s tým sledovaným ľudí a po novou už aj vyhľadávaný podľa tváre…. No možno bude menšia kriminalita :D.. Ale skôr nie

 • Haw…

  “roboty ako z filmu Ja, robot v najbližších rokoch určite neuvidíme.”

  Áno, nemôžeme také sci-fi roboty uvidieť, pretože tie roboty z filmov sú vlastne živé – teda so živým vedomím, s rozumom, pocitmi a slobodou ako majú ľudia. Na rozdiel od toho reálne roboty nie sú živé, nemajú vedomie či pocity, ako ani napr. smartfón či tablet nie je živý a nemá vedomie. Ide o ľuďmi vytvorenú ilúziu, akoby daný robot bol živý, v skutočnosti však bol presne tak ľuďmi plánovaný, programovaný, disponuje algoritmami, výkonným procesorom, databázou, je napojený na internet a pod. Nič z toho mu však nemôže poskytnúť to, aby ožil etc. Iste by bolo možné ho určitými otázkami aj zmiasť. Je na tom podobne ako napr. počítačový translátor, ktorý tiež nechápe text, čo “číta” a “prekladá”. Prekvapivo niektorí Japonci si myslia, že ich robotické psy od Sony majú reálne dušu a keď doslúžia, pochovávajú ich ako ľudí

  http://edge.org/conversation/the-myth-of-ai

  http://www.designntrend.com/articles/16527/20140710/jaron-lanier-explained-why-artificial-intelligence-impossible-one-sentence.htm

  • Sxe

   Slobodou ako majú ľudia? Tie roboty sú predsa tvorené vlastne ako ,,jednoúčelové” stroje, ich jediným poslaním je robiť službu ľuďom. Nepovažoval by som ich za živých. Avšak ja osobne nevylučujem možnosť, že raz budú roboty, ktoré budú môcť nejakým spôsobom simulovať pocity, ktoré sú vlastné ľuďom alebo zvieratám. Nemôžeš porovnávať nejaký translátor, veď sa tu bavíme o minimálne desiatkách rokoch do budúcnosti. Respektíve ten translátor je celkom dobrý príklad, lebo ešte nemáme zvládnuté ani len to aby stroje dokázali presne rozumieť kontextu a zároveň to prekladať do iných jazykov. Ale to je všetko len otázka času, podľa môjho názoru. Taký Watson od IBM napríklad už nie je úplne hlúpy :) .

   • Haw…

    Každopádne ide stále o tú jednu vec, čo uvádzam: Podstatný rozdiel medzi sci-fi robotom či sci-fi umelou inteligenciou z filmu a ľuďmi (prípadne inými živými tvormi) na jednej strane a reálnymi robotmi či reálnou umelou inteligenciou na druhej strane je ten, že sci-.fi umelá inteligencia z filmu a ľudia sú živé systémy s vedomím, rozumom, pocitmi a pod., zatiaľ čo reálna umelá inteligencia je umelá bež života, bez vedomia, pocitov atď. Simulovať – napodobňovať, budiť dojem, ako keby bola živá, samostatná a mala pocity, môže, tak to programátori urobili. Ale ide len o “ilúziu”, nie realitu, pretože umelá inteligencia naozaj nie je živá biologicky ani psychicky. Aby človek – alebo iný tvor – niečomu reálne rozumel, musí byť najprv živý. Inak je to v princípe podobne ako s tým translátorom, ktorý síce prekladá texty, no nerozumie im, je to len ľuďmi vytvorený počítačový program. Napr. filmový Terminátor s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe bol živý stroj s niektorými ľudskými vlastnosťami. Ale reálne roboty nie sú živými strojmi, to by bol zrejme nezmysel :-)

    • Haw…

     Takto to pred pár rokmi povedal filozof Dr. Moreland:
     “Nesmiete zabúdať na to, že počítače majú umelú inteligenciu a nie inteligenciu. V tom je obrovský rozdiel. Neexistuje, aby ste mohli povedať, že ,niekto môže byť ako počítač’. Počítač predsa nemá žiadne ,vnútro’, žiadne vedomie seba, nemôže hovoriť v prvej osobe, nemá vlastný názor na problémy, nevie uvažovať. Počítač nepremýšľa. Počí­tač vám nikdy nemôže povedať: ,Viete čo? Teraz naozaj chápem, o čo v tomto zložitom probléme ide.’ Počítač môže prejavovať určité správanie, ak je v ňom všetko správne zapojené, ale musíte si uvedomiť, že vedomie nie je to isté ako správanie. Vedomie znamená byť živý; to je to, čo spôsobuje správanie v skutočných mysliacich bytostiach. Ale v počítači je za správanie zodpovedná sústava elektrických obvodov. … Takže vo všeobecnosti môžeme povedať, že počítače možno budú schopné napodobniť inteligenciu, ale nikdy nebudú mať vedomie. My si nemôžeme mýliť pojem správanie s tým, čo to znamená byť živý, vnímať a mať vedomie. Budúci superinteligentný počítač možno bude naprogramovaný tak, aby tvrdil, že má vedomie, alebo sa možno aj bude správať akoby mal vedomie, ale v skutočnosti nikdy nemôže byť naozaj vedomý, pretože vedomie je nehmotná entita oddelená od mozgu.”

     • Rlyssksknd

      Prepac, asi si si pomylil stranku. Toto nie je kreacionistickydennik.sk „Vedomie je nehmotná entita oddelená od mozgu.” To ako fakt? TO AKO FAKT? Si clenom sekty bozich deti ???

      • Haw…

       Píšem, že to povedal filozof Dr. Moreland. Ten vedecké vzdelanie získal na Missourskej univerzite, kde študoval chémiu. Následne dostal za svoju prácu k doktorátu z nukleárnej chémie ponuku z Coloradskej univerzity stať sa členom vedenia, ale Moreland sa tohto postu zriekol, pretože sa chcel vydať na inú dráhu. Neskôr získal magisterský titul z teológie na Dallas Theological Seminary a tiež doktorát z filozofie na Juhokalifornskej univerzite. Moreland je členom národných vedeckých, filozofických a teologických spoločností. V súčasnosti je profesorom na Talbot School of Theology, kde vedie veľmi uznávané filozofické prednášky a prednáša na viaceré témy, medzi inými aj o filozofii mysle.

       Nemal by si to vytrhávať z kontextu, neuvádzaš žiadne argumenty, len sa pokúšaš o akési urážky. Tým naznačuješ, že pochádzaš z opice? ;-)

    • Sxe

     Aký je rozdiel pre človeka ako pozorovateľa a dajme tomu v budúcnosti vlastníka robota či robot má vedomie alebo dokonale dokáže predstierať vedomie? A ako môže byť vlastne živý stroj v scifi filme, predsa aj ten terminátor bol len robot, ktorý bol na niečo naprogramovaný a nebol živý. Mal len určitú úlohu, ktorú mal splniť (a splnil ako všetci vieme :D ). Ako popravde nesledujem až tak robotiku, iba som fanúšik scifi a snažím sa na to pozrieť takým ,,sedliackym” rozumom, ale stále neviem prečo si myslíš, že v budúcnosti nemôžu byť roboty ako zo scifi filmov. Neviem prečo by som mal brať robotov v scifi filmoch ako živé systémy. Určite si videl film od Stevena Spielberga, A.I. Umelá inteligencia, ktorý má zaujímavý pohľad do budúcnosti a mne sa nezdá ako nemožné, že raz by niečo podobné naozaj mohlo byť :) .

     • Haw…

      Rozdiel je taký, že vieme, že vedomie môže mať iba živý systém – živý biologický a psychologicky -, nie neživý, umelý. A že je podstatný rozdiel medzi vedomím a len vonkajšími prejavmi strojov, “predstieraním”. Ďalej, robot nedokáže “dokonale predstierať vedomie”. Dokáže sa len čiastočne – obmedzene správať, akoby mal vedomie, pričom ho k tomu musia naprogrovať ľudia. Robot nemá ani ľudské či životné potreby, želania, motívy, hodnoty biologické a psychologické, nemá ich odkiaľ mať. Teda jeho existencia aj v oblasti zdanlivého vedomia je tým veľmi obmezená oproti ľuďom. A keby aj ľudia robota naprogramovali tak, aby sa prejavoval, že má napr. biologické potreby a chuť jesť biologickú stravu, bolo by jasné, že ide len o ilúziu, pretože stroj nemá biologický organizmus.

      V sci-fi filmoch ako napr. Ja, robot alebo Terminátor sú tí roboti živí po psychickej stránke. Majú vedomie, rozum či schopnosť plánovať, slobodu, motívy, ambície ako živí ľudia. Bez toho by totiž nemohli robiť a hovoriť to, čo robili a hovorili. Terminátorovi bola určená úloha inými strojmi, alebo si tú úlohu on ako súčasť vedomých strojov v spolupráci s nimi určil. K tomu museli mať tie stroje “životné” motívy – bojovať proti ľuďom, presadiť svoje “bytie” na úkor ľudí. Neviem však, kde by neživý stroj vzal také motívy, ak by to mala byť realita a nie film. Terminátor mal vedomie a plánovaciu schopnosť, proste bol ako človek, ktorý má za úlohu niekoho na Zemi nájsť a zlikvidovať. Operovať budúcnosťou bez toho, aby sme k tomu dali patričné argumenty, nič nedokazuje. Film je film, nie realita :-)

      • Sxe

       Neviem čo študuješ, ale myslím si, že to budú nejaké humanitné vedy, podľa tvojich kecov :D . Stále si myslím, že ťa budúcnosť, ak sa jej naša generácia dožije, ešte prekvapí. Už aj stroje sa dokážu učiť. S niečim čo píšeš súhlasím, no s niečím nemôžem súhlasiť :) . Ale nechám túto debatu už tak. No nezabúdaj, že aj ľudia ako Steven Hawking, Bill Gates alebo Elon Musk varujú pred umelou inteligenciou.

       • Haw…

        Stroje sa “dokážu učiť”, je to však o programoch, algoritmoch, prostriedkoch, ktoré im ľudia práve k tomu dali, nejde o také učenie, ako u ľudí. “ľudia ako Steven Hawking, Bill Gates alebo Elon Musk varujú pred umelou inteligenciou.” Aj ja varujem pred “umelou inteligenciou”: Keď je niekto príliš pri hracích automatoch, môže to byť pre neho nebezpečné, pretože sa stáva na nich závislý a utráca tam väčšinu peňazí. Teda celkovo nejaké nebezpečenstvo tu byť môže, ako to býva aj s inými vecami, s ktorými sa to preháňa, ktoré sa používajú nadmerne či neprimerane. Alebo keby sa vytvorili roboty na vojenské účely a pokazili by sa, takže by nestrielali len na určený cieľ, ale aj na “vlastných”…

        Ako som niekde čítal: Podľa Petra Sinčáka – vedúceho Katedry kybernetiky a umelej inteligencie – je najdôležitejšie, aby sme nezabúdali, že roboty dušu nemajú a mali by nám slúžiť iba ako nástroje. Nie sú to spoločníci či partneri, ale prostriedky na vykonávanie istých, vopred daných úloh.

 • matus

  Čo to je za blbosť ten dialóg čo je tu uvedený ako príklad? Chatbot sa pýta na OS , človek odpovedá linux , BOT sa ho pýta znovu či má windows lebo ze ma zapisany linux, BOT na to znovu sa pýta či je to win XP alebo win 7 ? Ten dialóg buď niekto “kvalitne” prelozil , alebo stratil na význame prekladom alebo je to totálna blbosť ..

  • SimSon

   No povedzme to tak, ze tie skripty ktorymi je ovladany “chatbot” este maju urcite rezervy! :-)

 • Pštrikiater®

  Prečo mu ten robot tyká? Potykali si?

  • Aďo Múdry

   po anglicky je to tak trochu rovnako .. :D

  • Lukas Vyletel

   na internete si vsetci tykaju… deal with it.

  • cartmanko

   asi… po anglicky nevies, sak?

   • Pštrikiater®

    Ja to citam po slovensky

 • LoBoGo

  Aha ved to je Ave z filmu ExMaschina… tu svedku by som vymrdal jak kabelku :D

  • Lukas Vyletel

   mas vcelku zvlastne chute :-D

  • Kiki

   Alicia Vikander je pekná herečka ale nie až tak moc

+