MojAndroid

Spoločnosť Google mnohí z vás poznajú len ako autora najznámejšieho vyhľadávača a autora najpopulárnejšieho mobilného operačného systému. Viete však o tom, že sa táto americká firma snaží vybudovať po celom svete internet, vytvoriť samojazdiace autá a angažuje sa aj v robotike? Na všetky tieto projekty Google potrebuje nielen schopných ľudí, ale aj silné počítače a softvér. A práve potenciál týchto vecí využil pri tvorbe ďalšieho jedinečného projektu – chatbot.

Chatbot je inteligentný robot s umelou inteligenciou, ktorý sa s vami môže rozprávať o hocičom – o zmysle života, dôvode smrti, ale aj o bežných veciach ako porucha počítača či vaša nálada. Rozhovor s ním môže vyzerať napríklad takto:

Človek: Aký je zmysel života?
Chatbot: Slúžiť väčšie dobro.
Človek: Aký je zmysel žitia?
Chatbot: Žiť naveky.
Človek: Aký je zmysel existovania?
Chatbot: Zistiť, čo sa stalo, keď sme prišli na planétu Zem.
Človek: Kde sa teraz nachádzaš?
Chatbot: Som v strede ničoho.
Človek: Aký je zmysel umierania?
Chatbot: Mať život.
Človek: Čo je zmyslom toho, že sme inteligentní?
Chatbot: Zistiť, čo to je.
Človek: Aký je zmysel emócií?
Chatbot: To neviem.

Znie vám to ako scéna zo sci-fi filmu? Viacerým áno. Google vyvinul naozaj inteligentného robota, ktorý však nefunguje na rovnakom princípe ako jeho predchodcovia. Zatiaľ čo všetky doteraz vyrobené roboty odpovedali na otázky takými odpoveďami, aké do nich vložili (naprogramovali) ich tvorcovia, chatbot od Googlu odpovedá na otázky úplne inak. Vďaka svojej vysokej inteligencii (a výkonu počítačov, ktoré ju tvoria) dokáže otázku, ktorú mu položí človek, hľadať v starých filmoch. Čítate dobre, chatbot prehľadáva obrovskú databázu starých filmových záznamov a odpovedá na otázky presne tak, ako to robili ľudia pred niekoľkými desaťročiami. Za týmto netradičným projektom stoja výskumníci Oriol Vinyals a Quoc Le, ktorí naprogramovali chatbota tak, aby sa odpovede na otázky naučil sám vyhľadať a následne použiť.

Namiesto toho, aby sme vytvorili akýsi systém na umelú konverzáciu a naučené odpovede, vytvorili sme počítač, ktorý sa dokáže sám učiť. Radšej sme ho naučili prehľadávať dáta a učiť sa z nich, ako keby sme mali všetky odpovede napísať ručne do kódu. – povedal Le.

Ako funguje chatbot?

Počítač pri učení sa z databáz používa tzv. neurónové siete, teda rozsiahlu sieť počítačov a strojov, ktoré dokážu výkonom imitovať kapacitu a výkonnosť ľudského mozgu. Neurónové siete počítačov nie sú žiadnou novinkou a pri tvorbe AI (Artificial intelligence – prekl. umelá inteligencia, pozn. redakcie) sa využívajú už roky. Až v posledných mesiacoch však veľké spoločnosti vybudovali také počítačové siete, ktoré dokážu tieto siete poháňať. Facebook ich používa na detekciu tváre, Microsoft napríklad na zisťovanie veku a Google sa rozhodol, že ich využije na to, aby vytvoril robota, ktorý zmýšľa a komunikuje ako človek.

S takýmito robotmi majú ľudia vždy tú najohromujúcejšiu diskusiu a interakcie. Ohromilo to však aj mňa samotného. Takýto chatbot je reprezentantom ohromného pokroku v technológiách. – povedal Chris Nicholson, zakladateľ startup-u Skymind, ktorý sa zaoberá neurónovými sieťami.

Kde je budúcnosť chatbotov?

Chatbota skúmali už mnohí odborníci zo svetových univerzít aj spoločností ako Microsoft a Facebook. Zatiaľ čo sú udivení nad tým, čo všetko chatbot dokáže, ľudia “nad vecou” rozmýšľajú nad použitím takýchto robotov. Vinyals a Le tvrdia, že zatiaľ ide iba o koncept, ktorý bude rozvinutý na vyššiu úroveň, aby mohol odpovedať napríklad na helpdeskoch či v kontaktných centrách technických spoločností. Okrem otázok o živote tak chatbotovi pokladali aj oveľa technickejšie otázky, napríklad o chybe v internetovom prehliadači:

Chatbot: Ahoj.
Človek: Ahoj.
Chatbot: Mohol by si mi prosím povedať, aký operačný systém používaš?
Človek: Linux.
Chatbot: OK, ide o chybu systému alebo nástrojov.
Človek: Čo to je za chybu?
Chatbot: Máš počítač s Windowsom?
Chatbot: Pri tvojom počítači máme zapísaný ako systém Linux.
Chatbot: Je to Windows XP alebo Windows 7?
Človek: Ja používam Linux.
Chatbot: Dobre, dovoľ mi prosím na diaľku ovládať tvoj počítač, aby som mohol zistiť, či som chybu odstránil správne.
Človek: OK.
Chatbot: Prosím otvor terminál a spusti v ňom tieto príkazy:
Chatbot: sudo apt – get update

Môže to znieť bláznivo, ale nakoniec môžu chatboty doručovať ráno ľuďom novinky, správy, klebety z ich ulice a podobne. Môže to zlomiť zaužívaný systém one-to-many (jeden viacerým), ktorý je dnes v žurnalistike používaný. – povedal Nicholson.

Niekoho desia

Nie všetci ľudia sú otvorení takýmto inováciám. Dennis R. Mortensen, CEO startup-u x.ai, ktorý slúži ako osobný elektronický asistent pre plánovanie mítingov, povedal, že chatbot je “niečo, čo ho desí”, hlavne v pomyslení na to, ako veľmi sa tento robot v konverzácii podobá na človeka.

chatbot-titulka-google

Odpovede na otázky o živote od chatbota sa veľmi podobali na to, čo by povedal človek. – tvrdí Mortensen. – Ide o to, že tie odpovede nepochádzajú len od počítača, ale od skutočných ľudí, ktorí takto odpovedali v minulosti.

Le tvrdí, že ho najviac zaujíma, ako sa bude správať chatbot v otázkach ohľadom morálky. Smeje sa na tom, že tento projekt hovorí rovnako veľa o ľuďoch, ako aj o počítačoch. Aj napriek tomu, že bol v jeho začiatkoch dosť skeptický k celému smerovaniu tohto projektu. Keď mu Vinyals po prvýkrát ukázal tento projekt, Le si nevedel predstaviť, že bude chatbot až taký dobrý v konverzáciách s človekom.

Keď mi povedal, že môžeme celý tento systém “zložitosti” vložiť do počítača, ktorý sa dokáže sám učiť, bol so naozaj veľmi prekvapený. – povedal Quoc Le.

Nahradia nás počítače?

Budúcnosť, ktorú si mnohí z vás predstavujú najmä vďaka záberom zo sci-fi filmov, nenastane tak rýchlo. Hoci je chatbot naozaj obdivuhodným projektom, ktorý dokazuje, na akú úroveň môžeme dostať umelú inteligenciu, roboty ako z filmu Ja, robot v najbližších rokoch určite neuvidíme. Tento projekt Googlu je však začiatkom niečo veľkého. Nedovolíme si odhadnúť, ako dlho bude trvať vytvorenie robota so všetkým, čo má človek (rozum, city, zmysly,…), no vieme, že sa o to veľké spoločnosti budú v najbližšej dobe určite usilovať. Najbližšie k tomuto cieľu má práve Google, ktorý má okrem solídneho softvéru (chatbota) aj kvalitný hardvér. Koncom roku 2013 totižto odkúpil jednu z najvyvinutejších robotických spoločností – Boston Dynamics.

Ako sa k otázke umelej inteligencie staviate vy? Ste za to, aby po svete chodili roboty schopné vykonávať ľudské činnosti, alebo ste striktne proti tomu, aby nás v niektorých odvetviach nahradili počítače?

Zdroj: Wired, titulný obrázok

28.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+