MojAndroid

Autonómne automobily sú budúcnosť. Zaujíma sa o ne každá veľká automobilka, aj spoločnosti z iných segmentov. Príkladom je napríklad Google, ktorý o samojazdiacich autách informuje už nejaký ten piatok. Ich vlastná vývojová vetva má za sebou už viac ako 1,7 milióna testovacích kilometrov, a tak Google prehlásil, že je pripravená na reálnu prevádzku. Počas celej doby havarovali autá vyhľadávacieho giganta iba 11-krát, aj to nie kvôli ich chybe, ale chybe okoloidúceho vodiča. Navyše, nešlo o nebezpečné havárie a testovacie prototypy utrpeli iba ohnuté plechy a niekoľko škrabancov. Navyše, počas testov bol v aute prítomný aj skúšobný šofér, ktorý bol okamžite pripravený na zásah do vedenia vozidla.

google-auto-prototyp

Náš tip
VIDEO | Google do svojich áut bez šoféra možno nainštaluje vonkajšie airbagy

Google však vidí v budúcnosti svojich samojazdiacich áut niekoľko “ale”. Doteraz totižto povolilo jazdu úplne autonómnych automobilov len niekoľko štátov USA a niekoľko krajín Európy, čo je pre všetky automobilky, nielen pre Google, veľkou prekážkou. Pomôcť by v tomto mohla Európska únia, ktorá by plošne mohla schváliť povolenie pre takto upravené automobily, prípadne by mohla vzniknúť medzinárodná norma, ktorá by sa vzťahovala ja autá, ktoré jazdia samé. Uvidíme, ako sa táto vetva automobilov vyvinie v najbližších rokoch. Ako sa k tejto otázke staviate vy? Nechali by ste sa odviesť autom bez šoféra?

Zdroj: CultOfAndroid

16.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+