MojAndroid

Airbagy v autách nie sú žiadnou novinkou a postupne sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou bezpečnosti pasažierov. Často však dochádza ku kolíziám automobilov s ľuďmi, ktoré neraz končia tragicky. V takýchto prípadoch by mohli pomôcť napríklad vonkajšie airbagy. Tento nápad malo v minulosti určite už viacero ľudí, no myšlienka vonkajších airbagov nie je taká jednoduchá. Klasické airbagy, ktoré vystrelia v zlomku sekundy, by totiž mohli narobiť ešte viac škody, ako úžitku, ak by boli použité v exteriéri auta. Google si však teraz nechal patentovať systém, ktorý využíva špeciálny materiál a ktorý by teoreticky umožnil vytvoriť bezpečné vonkajšie airbagy. Tie by mali byť použité v autách bez šoféra, s ktorými spoločnosť už dlhšie experimentuje.

Systém by mal využívať špeciálny visco-elastický materiál, ktorý by mal zabrániť nepríjemným odrazom, ktoré by mohli spôsobiť klasické airbagy. Google nie je úplne prvým výrobcom, ktorý rozmýšľa nad tým, ako by bolo možné vylepšiť vonkajšie airbagy tak, aby boli bezpečné a užitočné. S podobnou myšlienkou sa zahrávala aj automobilka Volvo, ktorej predstavu si môžete pozrieť na videu.

Ako bude fungovať systém v podaní Google zatiaľ nie je zrejmé. Je ale veľmi pravdepodobné, že bezpečnosť bude prvoradou myšlienkou pri konštrukcii tohto auta. Vieme si totiž živo predstaviť skepticizmus, ktorý bude prevládať. Šoférovanie totiž môže byť veľmi nebezpečné, a to najmä v prípade, keď všetky rozhodnutia prenecháte počítaču. Aj preto je pravdepodobné, že sa Google bude snažiť získať potenciálnych zákazníkov špeciálnymi bezpečnostnými prvkami, ktoré by v prípade kolízie znížili šancu na úraz.

Zdroj: USPTO via engadget

26.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+