MojAndroid

Európska komisia podala v Bruseli nový návrh obchodných obmedzení pre skupinu spoločností, ktoré sú obvinené z podpory ruskej agresie na Ukrajine. Zoznam obsahuje 3 subjekty z Číny, a pár zo Srbska, Indie, Turecka, Kazachstanu a Thajska. Názvy spoločností nie sú uvedené z právnych dôvodov. Podľa agentúry Bloomberg by to mohol byť v prípade schválenia prvý krok EÚ proti technologickým firmám z Číny od začiatku konfliktu na Ukrajine, ako informovala TASR.

Navrhované obmedzenia by mali zakázať európskym firmám obchodovať s uvedenými spoločnosťami. Cieľom je obmedziť prístup Ruska k tovaru a službám, na ktoré sa vzťahujú sankcie, prostredníctvom tretích krajín. Európska komisia už v minulosti navrhla zoznamy na sankcie čínskych spoločností, ale tieto návrhy boli zastavené pre nesúhlas niektorých členských štátov a na základe záruky poskytnutou Čínou.

Zoznam tvoria technologické spoločnosti a výrobcovia elektroniky

Schválenie návrhu je kľúčové pre EÚ, ktorá považuje Čínu za dôležitého obchodného partnera. Na prijatie sankcií je potrebný súhlas všetkých členských štátov. Na zozname sú hlavne technologické spoločnosti a výrobcovia elektroniky, ktorých obviňujú z prispievania k vojenskému a technologickému zlepšeniu Ruska a k rozvoju ruského obranného a bezpečnostného sektora.

V apríli minulého roka varovala predsedníčka Európskej komisie čínskeho prezidenta pred zapojením sa do vojny. Zahrnutie čínskych spoločností na zoznam ale neznamená priznanie zodpovednosti za ich činy právnej jurisdikcií, v ktorej pôsobia, ako bolo zdôraznené v dokumente. Zmieňované spoločnosti väčšinou dovážajú zakázané technológie a elektroniku a reexportujú ju do Ruska. Dôležité je tiež spomenúť že zoznam aj celkový návrh sa pred schválením môže ešte zmeniť.

Náš tip
Huawei a China Mobile dosiahli významný míľnik v oblasti dopravy a 5G
14.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+