MojAndroid

Posledné roky sa s technológiou umelej inteligencie (ďalej len AI) akoby “roztrhlo vrece.” Značne za to môže Chat-GPT, ktorého kód pomohol mnohým developerom celosvetovo na ňom stavať. Vďaka tomu tak môžu AI šíriť do vlastných aplikácií. Zaujímavú vychytávku priniesol nový smartfón Galaxy S24 Ultra od Samsungu, ktorý okolo AI postavil mnoho svojich funkcií. Prejavilo sa to napríklad aj na fotografiách.

S obrovským rozmachom nejakej technológie ale prichádzajú aj regulácie. Prvý zákon týkajúci sa umelej inteligencie sfinalizovala a schválila Európska únia. Informuje o tom internetový portál Gizmochina.

Umelá inteligencia musí ostať pod kontrolou

Všetci si vieme predstaviť katastrofické scenáre, ktoré by mohli vzniknúť v prípade zneužitia AI. Stačí sa inšpirovať nejakým dobrým sci-fi filmom. Nejde ale len o zbytočný strach, pred nebezpečenstvami varujú aj odborníci. Aby sme sa takýmto problémom vyhli, po celom svete vznikajú snahy regulovať AI.

Aby ostala AI bezpečná, treba ju regulovať | Zdroj: Pixabay.com

Prvý zákon ohľadne tejto tematiky, pochádzajúci z lavíc poslancov Európskej únie, stanovil set presných pravidiel. Podľa nich sa vývojári AI budú musieť riadiť a finálny produkt bude musieť spĺňať niekoľko kritérií. Hlavným cieľom je garantovanie bezpečného, etického pokroku a uplatňovania AI s ohľadom na ľudské práva. Zakázané budú tiež určité neetické praktiky. Funkcia a kód budú musieť byť transparentné a vysvetliteľné.

Hlavné pojmy zákona

Zákon sa skladá zo štyroch hlavných bodov:

  • rizikovo orientovaný prístup – pokiaľ pôjde o vysokorizikové systémy, ktoré napríklad ukladajú osobné údaje, takéto technológie budú podliehať vyšším reguláciám
  • zakázané praktiky – program nesmie obsahovať skryté techniky a má zakázané manipulovať s ľudskými emóciami 
  • transparentnosť a vysvetliteľnosť – každý systém bude povinný poskytovať informáciu o svojom fungovaní a akým spôsobom vytvára rozhodnutia
  • nulová tolerancia diskriminácie, zaujatosti a nespravodlivosti

Je možné, že mnohých vývojárov budú takéto pravidlá negatívne ovplyvňovať. Pokiaľ ale chceme smerovať k bezpečnej budúcnosti s AI, ľudia sa budú musieť podľa EÚ prispôsobiť.

Náš tip
Chatbot Google Bard s podporou Gemini Pro je oficiálne dostupný na Slovensku

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+