MojAndroid

Napätie medzi USA a Čínou neustále rastie. Ide o obchodnú vojnu, ktorú vedú práve tieto dve krajiny a ktorá sa dotýka zákazníkov technologických spoločností na celom svete. Určite si pamätáte na kauzu Huawei a USA, ktorá bola vyvrcholením vzájomných vzťahov, no zároveň začiatkom tvrdej technologickej vojny.

Problémy s používaním amerických technológií

Vybrané čínske spoločnosti majú zákaz používať americké technológie a netýka sa to len Huawei, aj keď táto spoločnosť na zákaz doplatila prakticky najviac. Jej telefóny sa výborne predávali aj u nás, teraz sa však kvôli chýbajúcim Google službám prakticky nepredávajú.

Problém je najmä s čipmi. Tie sú síce vyrábané v Ázii, no často využívajú americké technológie. Čínsky veľvyslanec Tan Jian v nedávnom rozhovore povedal, že čínske spoločnosti sa pripravujú bojovať proti dominancii USA v odvetví týkajúcom sa čipsetov. USA podľa neho zbytočne pridávajú obmedzenia, ktoré sa nijako netýkajú bezpečnosti a nemajú nič spoločné ani so súkromím používateľov. Téme sa venoval portál Huawei Central.

Mohlo by vás zaujímať:

Je údajne dôležité podniknúť kroky proti zvýšeným kontrolám, politickému tlaku a dezinformáciám, ktoré bránia čínskym spoločnostiam pôsobiť mimo domovskej krajiny. Jian dodáva, že Čína bude na toto klásť dôraz, no zároveň to uchopí tak, aby to neovplyvnilo vzťahy s Európskou úniou.

usa
USA zaviedlo nové pravidlá vývozných licencií | Zdroj: Pexels

Výrobcovia čipov teraz čelia novým výzvam po tom, čo USA na žiadosť Joea Bidena uvalila nové pravidlá týkajúce sa vývozných licencií, v dôsledku čoho bol napríklad výrobca ASML nútený zrušiť dodávky zariadení z Číny.

Čo na to USA?

John Kirby, hovorca Bieleho domu, povedal, že cieľom amerických reštrikcií je len odstrániť rizikové faktory a neovplyvniť národné väzby s inými krajinami. Rozhodnutie o vývozných licenciách má údajne slúžiť len na ochranu národnej bezpečnosti USA. Tan však tvrdí, že to vzťahy ovplyvňuje, pretože napríklad spolupráca s EÚ sa stáva mätúcou.

Čínske spoločnosti sa teraz viac zameriavajú na domácich partnerov, ako napríklad SMIC a ich cieľom je osamostatniť sa od amerických technológií.

Náš tip
Ktorý smartfón fotí najlepšie? Nie je to iPhone ani Samsung
23.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+