Timovi Cookovi riaditeľovi spoločnosti Apple znepríjemňuje život Európska únia. Zákon o spoločných nabíjačkách v EÚ, donútil spoločnosť nahradiť vlastný konektor za USB-C na smartfónoch po celom svete. Zákon o digitálnych trhoch EÚ (DMA) tiež prinútil spoločnosť oznámiť, že do konca tohto roka pridá podporu pre Rich Communication Services (RCS) na iPhone. Očakáva sa, že to bude celosvetový krok od Apple, o čom informoval portál PhoneArena.
Aplikácie tretích strán prvý krat v iPhone
DMA tiež núti Apple umožniť používateľom iPhone inštaláciu aplikácií tretích strán. Týkať sa to bude pravdepodobne iba 27 členských štátov EÚ. Apple vždy zakazoval používateľom inštaláciu aplikácií tretích strán (sideloading), aby im zabránili v neúmyselnej inštalácii malvéru na ich zariadeniach. V Európskej únií spoločnosť Apple odovzdá zodpovednosť za infikované aplikácie tretích strán na samotných majiteľov zariadenia.
Spoločnosti sa to zdá ako správne rozhodnutie. Avšak, používatelia, ktorí nie sú oboznámení s hrozbami, ako sú malvéry a trójske kone, a to ako im predchádzať, vyhýbať sa im alebo ich rozoznať, môžu byť ohrození. Neopatrní používatelia môžu skončiť s vybielenými finančnými účtami alebo s úpadkom výkonu ich zariadenia. Inštalácia bude taktiež obmedzená len na 27 členských štátov Európskej únie.
Platby cez tretie strany
Najnovší tlak zo strany EÚ donútil Apple oznámiť, že poskytne technológiu NFC priamo na iPhone pre platobné systémy tretích strán. Firmám v 27 krajinách EÚ umožní ponúkať bezkontaktné platby pre užívateľov iPhone, a stať sa tak konkurenciou pre Apple Pay.
„V rámci našich pokračujúcich rozhovorov s Európskou komisiou sme prijali záväzky, ktoré umožnia vývojárom tretích strán v Európskom hospodárskom priestore sprístupniť svojim používateľom vykonávanie NFC platieb. Môžu tak učiniť priamo z ich aplikácií pre iOS, avšak nie v Apple Pay a Apple Wallet.“
oznámila spoločnosť pre The Wall Street Journal
Podobne ako pri plánoch na inštaláciu aplikácií tretích strán sa očakáva, že Apple umožní podporu NFC bezkontaktných platobných systémov iba v rámci 27 štátov EÚ. Služby mobilných platieb však nebudú súčasťou aplikácie Wallet ani Apple Pay.
Americká spoločnosť musí umožniť prístup k technológii NFC priamo na iPhone na nasledujúcich 10 rokov. Pri nedodržaní podmienok jej hrozí pokuta vo výške 10% celosvetových príjmov spoločnosti. V prípade takto veľkej spoločnosti akou je Apple ide o sumu 38,3 miliardy dolárov na základe príjmov za fiškálny rok 2023.