MojAndroid

Mnohí z používateľov Androidov preferujú čínsku značku Xiaomi, a to z rôznych dôvodov. Či už sú to pridané funkcie alebo nižšia cena, spoločnosť sa drží na najvyšších priečkach akýchkoľvek rebríčkov. Pri čínskych značkách sa ale často ozývajú experti s názorom, že nie sú dostatočne bezpečné na používanie. Správanie samotného Xiaomi veľmi tento názor nepopiera. Nedávno začali ich používatelia hlásiť, že domovskú stránku Chrome im samovoľne nahradil pravdepodobne malware. Informuje o tom internetový portál xiaomiui.

Ako sa také niečo môže stať?

Používatelia začali problémy hlásiť po tom, ako si nainštalovali aktualizáciu na novú verziu operačného systému MIUI 14. Prehliadač Chrome umožňuje pozmeniť jeho domovskú stránku na iný prehliadač, alebo aj na nejakú konkrétnu adresu. Práve táto vychytávka sa ukázala ako kritická. Používatelia Xiaomi po otvorení Chrome prešli na neznámu stránku plnú reklám. V nastaveniach bola dokonca zadaná ako predvolená. Išlo o webstránku s adresou mintnav.com.

pozmenené nastavenia
pozmenené nastavenia | Zdroj: xiaomiui

Za takéto správanie býva často zodpovedný nejaký malware, čiže škodlivý kód, ktorý si nepozornosťou používateľ nainštaloval do zariadenia. V takých prípadoch vám často zrazu telefón začne vyhadzovať neželané reklamy a v horšom prípade dochádza aj k strate osobných údajov, či iným nepríjemnostiam. V tomto prípade to ale vyzerá byť inak. Xiaomi sa upísalo partnerstvu s už spomenutým Mintnav. Kvôli tomu nič netušiacim používateľom zmenilo domovú stránku Chrome, ale aj iných prehliadačov.

Je Mintnav naozaj malware?

Ide o veľmi zvláštnu situáciu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide len o zle vyriešené a potajme nastavené partnerstvo. Mnohé služby, ktoré sa zaoberajú internetovými hrozbami, Mintnav ale považujú za malware, konkrétne za adware. Prejavuje sa tak, že samovoľne upravuje nastavenia vášho prehliadača, vyskakujú na vás nechcené reklamy a často vám presmeruje vyhľadávania na sponzorované webové stránky. Samotná nechcená domovská stránka Mintnav vyzerá veľmi nepresvedčivo a “lacno”.

domovská stránka Mintnav
domovská stránka Mintnav | Zdroj: Mintnav

Okrem toho je pravdepodobne schopný monitorovať vaše internetové aktivity, zhromažďuje dáta o prehliadaní, dopyte a iných osobných dátach používateľa. Takéto správanie je nebezpečné a rozhodne pre vlastníkov Xiaomi predstavuje riziko. Pokiaľ sa aj vám z ničoho nič zmenila domovská stránka, odporúčame okamžitú nápravu. Urobíte to tak, že v nastaveniach prehliadača skontrolujete prednastavenú domovskú stránku a následne ju prepíšete na tú, ktorá vám vyhovuje.

Náš tip
Podvodníci na Bazoši sa nás pokúsili okradnúť. Ako to prebiehalo a na čo si dávať pozor?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+