MojAndroid

Na neustále pribúdajúce pokusy o podvod upozorňujeme našich čitateľov neustále. Raz za čas sa však stane, že podvodníci sa snažia nachytať aj nás. Doteraz sa im to nepodarilo, no pokusov bolo už viacero. Napríklad tento, ktorý si teraz bližšie popíšeme.

Na portáli Bazoš.sk som predával jedno zariadenie. Konkretizovať nebudem, nie je to podstatné. Prostredníctvom e-mailu sa mi ozvala “Milena,” ktorá prejavila záujem o tovar. Najskôr sa opýtala či je inzerát aktuálny, na čo som odpovedal, že áno.

Jasný podvod hneď od začiatku

Hneď po ďalšej správe to bolo úplne jasné a vedel som, že ide o podvod. Obsahovala takýto text:

“Skvelé:)) Môžeme použiť kuriéra “Packeta?” Peniaze dostanete vopred! Za doručenie zaplatíme my, kuriér príde k vám domov v ktorýkoľvek deň, ktorý vám vyhovuje!”

A tak som s podvodníkom začal hrať hru, odpovedal som jednoducho, že OK. Následne mi prišli dva e-maily. Prvý od spomínanej Mileny z takejto zaujímavej adresy – tamaqeryarthurp@gmail.com, v ktorom sa ma pýtala, či som dostal e-mail od Packety. Druhý e-mail prišiel od spomínanej “Packety.”

Klikni na Pokračovať a prijmi svoje peniaze

Ten sa tváril ako oficiálny e-mail, no hneď na začiatku som si nemohol nevšimnúť adresu, z ktorej pochádza – notice_message185171@icloud.com. Ďalší znak toho, že ide o podvod. Nevadí, klikol som na pokračovať a chcel som zistiť, aký spôsob podvodník použije na to, aby ma obral o peniaze.

Falošná stránka Packety

Dostal som sa na stránku, ktorá vyzerala ako stránka Packety. Bolo tu uvedené meno kupujúceho, adresa a aj cena. Samozrejme, url stránky nesedelo. Opäť som klikol na pokračovať. A tu sa dostávame k časti, ktorá je nebezpečná a na ktorú by ste si mali dávať pozor.

Ak vám niekto chce na účet previesť peniaze, musí mu na to stačiť číslo vášho účtu. Nemôže od vás pýtať žiadne údaje z platobnej karty a ani prihlasovacie údaje do internet bankingu. Útočníci chceli v mojom prípade využiť druhú možnosť. Najskôr som si mal zvoliť svoju banku, čo som aj urobil.

Zadaj prihlasovacie údaje a si bez peňazí

Po zvolení Tatra banky som sa dostal do falošného prostredia banky, ktoré bolo navlas rovnaké ako to oficiálne. Vyžadovalo odo mňa prihlasovacie údaje. Ak by som ich zadal a prihlásenie potvrdil telefónom, útočníci by získali kompletný prístup k môjmu účtu a netrvalo by dlho, pravdepodobne by som prišiel o všetky svoje peniaze.

vyber banku
Takto som si mal vybrať svoju banku

Tu opäť treba dávať pozor na to, na akej stránke sa nachádzate. URL Tatra banky určite nie je packeta.surftunnel.com, kam som sa dostal ja.

podvodna stranka

Dve rady na záver

Na záver by som dodal už len dve jednoduché a najdôležitejšie rady k tým všetkým ostatným. Svoje prihlasovacie údaje zadávajte len do oficiálnych stránok banky alebo v oficiálnej bankovej aplikácii a nikdy nikomu neposkytujte údaje z platobnej karty kvôli tomu, aby ste prijali peniaze. Na to stačí obyčajné číslo účtu, nič viac.

TIP: Stiahnite si e-book Ako byť Smart a nesadnúť na lepo PODVODNÍKOM a zistite, aké najrôznejšie podvody na vás číhajú v online svete. Nechýbajú v ňom ani dôležité rady, ktorých by sa mal držať každý používateľ internetu a mobilného telefónu.

4.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+