MojAndroid

Vo Švédsku sa začína písať budúcnosť – v kancelárskom bloku Epicenter dostali zamestnanci možnosť nechať sa očipovať a získať takýmto spôsobom prístup k rôznym veciam.

Niektorí zo zamestnancov či šéfov spoločností sídliacich v budove si už nechali implantovať čipy medzi palec a ukazovák a získali tak vstup cez dvere, či možnosť obsluhovať kopírku bez toho, aby museli prikladať k terminálom svoje zamestnanecké karty. Teraz im stačí priložiť ruku. Čip je veľkosti ryžového zrnka a jeho implantácia vraj nie je horšia ako klasické pichnutie injekčnou striekačkou. Ide o klasický rádiofrekvenčný RFID čip a časom zrejme získajú jeho majitelia aj možnosť platiť ním v bufete a podobne. Reportér z BBC Rory Cellan-Jones, ktorý mal možnosť si to vyskúšať, píše, že občas však musel ruku neprirodzene vykrúcať, aby bol čip identifikovaný.

Microchip_rfid_rice

Čipy však (zatiaľ) nie sú podmienkou – asi 700 zamestnancov si ich teda nemusí nutne nechať zavádzať pod kožu. No aj napriek tomu medzi nimi panujú rôzne názory na túto tému. Niektorým sa to zdá ako obrovská výhoda, iní majú k tomu jasne odmietavý postoj. Hannes Sjoblad, jeden zo zodpovedných v rámci tohto čipovania, vraví:

“V interakcii s technológiou sme už neustále. V dnešnej dobe je to trochu chaotické – potrebujeme PIN-kódy, heslá… Nebolo by to jednoduchšie, ak by stačilo priloženie vašej ruky? Je to vážne intuitívne.”

Vraví, že zároveň chcú lepšie porozumieť tejto problematike pred tým, než prídu veľké spoločnosti a vlády, ktoré by mohli žiadať o čipovanie svojich ľudí. Napriek všetkým výhodám, ktoré čipy ponúkajú v súvislosti s platbami či prístupmi, je tu však otázka ľudskej slobody. A je zaujímavé, že sa možno necháme očipovať dobrovoľne pod hlavičkou uľahčenia si práce – no čip tu už bude a taký George Orwell s jeho Big Brother možno nebol vo svojich víziách až tak ďaleko. Aký máte názor na tému ľudí a čipov vy?

Zdroj: bbc.comObrázok: mirror.co.uk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+