MojAndroid

Zvláštne je, že strach vyvolaný prechodom na novú generáciu mobilných sietí tu v minulosti nebol. Prečo je moderné sa báť sietí 5. generácie? Prečo sa nikto nikdy nebál sietí 4. generácie a starších? Škodlivosťou elektromagnetických polí sa už vedci zaoberajú desaťročia, ale tvrdia, že nie je dôvod na strach z 5G.

To isté tvrdí aj pán profesor Ing. Jan Vrba, CSc. z Elektrotechnickej fakulty ČVUT v Prahe v rozhovore pre Živě. Ten sa spolu s kolegami venuje práve výskumu vplyvu elektromagnetických polí na človeka. Podľa neho neexistuje žiaden reálny dôvod vyvolávať strach z 5G sietí.

Elektromagnetické pole nenaruší zloženie živej hmoty

Rádiové vysielače totiž využívajú elektromagnetické polia, ktoré fungujú na tzv. neionizujúcej časti frekvenčného spektra. Táto časť je príliš slabá na to, aby mala akýkoľvek vplyv na človeka. Podobné zloženie má aj bežné svetlo a televízne, či mobilné pokrytie využíva ešte oveľa nižšiu frekvenciu.

Ublížiť nám môže žiarenie z opačného konca frekvenčného spektra. Tu patrí röntgenové žiarenie alebo oveľa škodlivejšie kozmické žiarenie, pred ktorým nás chráni atmosféra Zeme.

Profesor Vrba spomína, že elektromagnetické žiarenie existuje už od vzniku samotného vesmíru. Elektromagnetické polia sú v skutočnosti okolo nás a aj my samy ich vytvárame. Môžete si to overiť napríklad termokamerou, ktorá meria vyžarovaný výkon zameraného telesa v určitom spektre.

Príklad z praxe, ktorý dokazuje, že strach z 5G je neopodstatnený

Profesor Vrba vykonal meranie v Prahe pri nedávno nainštalovanom 5G vysielači. Využil na to prístroj, ktorý sa volá spektrálny analyzátor, ktorý zobrazuje silu žiarenia. Meranie uskutočnil aj v blízkosti troch metrov od antény a prístroj mu naznačil len pár frekvenčných čiar, naznačujúcich výkon v mikrowattoch.

Netreba zabúdať aj na to, že na podobných frekvenciách fungujú aj bežné domáce elektrospotrebiče. Spomenúť môžme napríklad mikrovlnnú rúru, televíziu, či Wi-Fi router.

Strach z 5G stojí a padá na psychológii

Živě dospelo k záveru, že 5G nie je nič iné, len ďalší krôčik v evolúcii mobilných sietí k čo najlepšej efektivite, schopnosti pripojiť súčasne ešte väčšie množstvo mobilných zariadení a rýchlejšiemu prenosu dát.

Niektoré jedinci však túto tému zveličili a snažia sa na nej priživiť tým, že vytvárajú jednoducho vysvetľujúce konšpiračné teórie. Prichádzajú s jednoduchými a častokrát za hlavu pritiahnutými závermi o tom, prečo nám 5G škodí a že slúži na kontrolu a ovládanie populácie a inými nezmyslami. Články s bulvárnymi nadpismi totiž získavajú rýchlu a ľahkú návštevnosť pretože v ľuďoch vzbudzujú rôzne emócie (zvedavosť, či strach). Aj ja som mohol tomuto článku dať nadpis Pozor! Toto by ste mali vedieť o 5G. Neuveríte, čo objavil profesor z českej univerzity.

Náš tip
Bojíte sa 5G sietí? Ochráni vás špeciálna lampa vyvinutá v Česku

Čo sa udeje po zavedení 5G?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Zive.cz

28.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+