MojAndroid

Naše mobilné zariadenia sú pre nás neoceniteľnou súčasťou života. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí ich často ohodnotia vysokou cenovkou, čo iba zvýrazní náš vzťah k našim smartfónom a tabletom. Mnohí užívatelia si svoje zariadenia chránia obalmi, puzdrami, krytmi či inými prvkami, ktoré majú za účel predĺžiť ich životnosť. Aj napriek tomu sa ale vyskytnú nepríjemné udalosti, keď si naše zariadenie poškodíme či úplne znehodnotíme. Spoločnosť ZAGG, ktorá sa špecializuje vo výrobe prémiového a odolného príslušenstva pre mobilné zariadenia, spravila prieskum ohľadne poškodenia mobilných zariadení.

Prieskumu sa zúčastnilo 786 amerických občanov. Účastníci prieskumu odpovedali na niekoľko otázok, pričom zvlášť boli vyhodnocované informácie o smartfónoch a tabletoch. Ukázalo sa, že až 48% opýtaných má poškodený smartfón, pričom až 22% zo všetkých respondentov má poškrabané telo zariadenia, zatiaľ čo 19% opýtaných má poškrabaný displej. Na strane tabletov sú čísla o čosi optimistickejšie, keď až 73% všetkých opýtaných nemá svoj tablet nijako poškodený, čo je aj logické, keďže tablety obyčajne používame menej a nevystavujeme ich takému riziku poškodenia.

V ďalšej sérii otázok odpovedali respondenti na to, ako boli ich zariadenia poškodené. V tejto kategórii dominovalo tradičné spadnutie zariadenia na zem, keď až 38% všetkých poškodených smartfónov utrpelo ujmu práve touto cestou. Ďalšie spôsoby poškodenia majú oveľa menšie zastúpenie, no prevažujú tu najmä poškodenia vodou a poškrabanie vo vrecku či v taške. Zaujímavé je aj to, že až 6% všetkých smartfónov bolo poškodené pri páde do záchodovej misy. V prípade tabletov je zasa zaujímavé, že až 16% poškodení plynulo z používania tabletu deťmi a ide vôbec o druhý najčastejší spôsob poškodenia tabletov hneď po pádoch na zem.

Nakoniec odpovedali zúčastnení na otázku, čo spravili s poškodeným smartfónom a ak ho nechali opraviť, koľko táto oprava stála. Až 49% z nich pritom odpovedalo, že smartfón naďalej používalo v takom stave, v akom bol. To je aj pochopiteľné, keďže väčšina poškodení sa týkala iba poškrabania krytu či displeju. Až 31% ľudí pritom nahradilo poškodený smartfón nový a iba 16% opýtaných si svoj smartfón opravili alebo dali opraviť.

Vzorka opýtaných nie je zrovna najväčšia, no dáva aspoň približný prehľad o tom, čo najčastejšie spôsobuje poškodenie našich mobilných zariadení. Štatistiky pritom naznačujú, že iba malá časť poškodených zariadení putuje do opravy. Väčšina ľudí malé poškodenia nerieši, no aj u nás nájdete množstvo užívateľov, ktorí používajú zariadenie s rozbitým displejom, pričom čakajú, kým si budú môcť zadovážiť nové. Zaujímavé sú aj príčiny poškodenia týchto zariadení. Zdá sa totiž, že aj pobytom na toalete vystavujete svoje mobilné zariadenia nebezpečenstvu. Zdieľanie tabletu s deťmi tiež nie je najbezpečnejšie, no riziko poškodenia je v tomto prípade očakávané a logické.

Vy ste na tom ako? Podarilo sa vám už niekedy poškodiť svoj smartfón a ak áno, tak akým spôsobom? Dajte nám vedieť v komentároch :)

Zdroj: ZAGG via Android Authority

2.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+