MojAndroid

Elon Musk je bezpochyby jednou z najvýznamnejších osobnosti technologického sveta. Jeho spoločnosť Tesla je lídrom na trhu elektromobilov, Space X medzi súkromnými kozmickými dopravcami a nedávno kúpená služba X (pôvodne Twitter) patrí k najpoužívanejším sociálnym sieťam. A práve tá ma teraz podľa portálu Politico veľký problém kvôli kontroverzným prehláseniam svojho šéfa.

Elon Musk vyvoláva vášne dlhodobejšie

Elon Musk vyvolal vášne už zmenami, ktoré začal robiť po kúpe mikroblogovacej služby Twitter. Premenoval jej názov na X, začal pridávať funkcie, ktoré boli bežné skôr pre iný typ sociálnych sietí, zaviedol drahé predplatné a prestal cenzurovať háklivý obsah. Niektorí používatelia to len kritizovali, niektorí odišli ku konkurencií, ale už vtedy bolo bádať neochotu inzerentov platiť si reklamu na takto “reformovanej” sociálnej sieti.

Twitter prešiel premenou a dnes už je X | Zdroj: Twitter/X

A teraz sociálna sieť prišla o jedných z najväčších inzerentov. Dôvodom sú práve kontroverzné vyhlásenia, ktoré Elon Musk publikoval na svojej sociálnej sieti. Vo svojich príspevkoch balansoval na hrane antisemitizmu, keď dával za pravdu niektorým konšpiračným teóriám, ktoré podporujú nadradenosť bielej rasy. Organizácia Media Matters tiež poukázala na to, že neonacistické a prohitlerovské organizácie si platia na službe X inzerciu.

Inzerciu pozastavil aj Apple

Reakcia nedala na seba dlho čakať. Po odhalených skutočnostiach a výrokoch Elona Muska ukončilo svoju platenú inzerciu hneď niekoľko veľkých firiem. Napríklad IBM a Lionsgate. Tieto spoločnosti uviedli, že sa jedná o úplne neprijateľnú situáciu. Okamžite preto prestávajú inzerovať svoje produkty na sieti X. Európska komisia zase zastavila na sociálnej sieti inzerciu európskych inštitúcií. A reklamu pozastavuje aj spoločnosť Apple, ktorá je jedným z najväčších inzerentov na tejto platforme.

elon musk twitter
Elon Musk | Zdroj: theguardian.com

Americký gigant si bežne platil reklamy propagujúce nové produkty a mal aj vlastný „hashflag“. Využíval emoji animácie pre významné udalosti, ktoré by zmenili reakciu tlačidla like na označených príspevkoch  Stratu takýchto veľkých spoločností určite sociálna sieť X finančne pocíti. Je teraz na Elonovi Muskovi, či bude vo svojich výrokoch pokračovať, alebo sa bude snažiť situáciu upokojiť a obmedzí nielen svoje konšpiračné a nenávistné príspevky.

Náš tip
Šéf spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za chatbotom ChatGPT, dostal padáka
19.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+