MojAndroid

SMS správy sú stále najstaršou používanou formou textovej komunikácie v smartfónoch bez ohľadu na ich operačný systém. Populárnejším riešením sú síce v súčasnosti aplikácie ako WhatsApp, Viber alebo Messenger, ale SMS sú stále v jednej svojej vlastnosti jedinečné. Nevyžadujú internetové pripojenie. Český portál LetemSvetemApplem ale teraz prišiel s informáciou, že by ich v blízkej dobe mohol u našich susedov nahradiť modernejší formát.

SMS správy vs RCS správy

SMS správy majú oproti populárnym aplikáciam typu WhatsApp viacero obmedzení. Napríklad limit 160 znakov na jednu SMS, čo je aspoň vyvážené možnosťou poslať dlhý text zložený z viacerých SMS správ. Neumožňujú ani posielané multimediálnych súborov, ktoré musí používateľ posielať vo forme drahšej MMS správy. Aj toto je jedným z dôvodov, prečo sa v zahraničí SMS správy postupne nahrádzajú novým formátom RCS (Rich Communication Services).

RCS Samsung

RCS správy fungujú na podobnom princípe ako služba iMessage na iPhonoch. Vďaka tomu, že tieto správy  fungujú cez internetové pripojenie, tak rozširujú možnosti aj na iné formy komunikácie než len obyčajný text. Umožňujú prenos súborov, zdieľanie obsahu, chat s viacerými ľuďmi, IP audiohovory, videohovory alebo zdieľanie vašej polohy. A pokiaľ nie je k dispozícii internetové pripojenie, tak správu odošlú pomocou klasickej SMS správy.

Nahradí RCS v ČR klasické SMS správy?

Portál LetemSvetemApplem pripomína, že podporu RCS ako prvý v Českej republike priniesol mobilný operátor Vodafone. Jeho konkurent T-mobile už prisľúbil podporu na začiatok budúceho roku. Aj preto prišiel český portál s odvážnym tvrdením, že SMS správy by mohol u operátorov čoskoro nahradiť formát RCS. Aby sa tak ale stalo bude musieť jeho podporu zaviesť aj tretí operátor O2.

RCS Google správy

Už dnes môže každý používateľ Android smartfónu RCS správy využívať bez ohľadu na svojho operátora. Google a Samsung túto platformu integrovali priamo do svojich aplikácií na posielanie správ. Používateľa na ňu systém upozorní okamžite po spustení nového smartfónu. Následne si už stačí registrovať svoje telefónne číslo a pri dostupnom internetovom pripojení posielať správy. Platforma ale narazí u smartfónov Apple iPhone, ktoré tento štandard stále nepodporujú a je otázne, či v budúcnosti aj budú.

Náš tip
Redmi Note 9: Kvalita fotografií rapídne klesá, môže za to konštrukčná chyba
27.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+