MojAndroid

Hoaxy tu sú, stále boli a vždy aj budú. Počas aktuálnej pandémie sa pochopiteľne veľká časť z nich zaoberá práve o koronavírus. Počas uplynulých mesiacov by sme napočítali desiatky, až priam stovky falošných správ ohľadom nákazy. Teraz sa na sociálnych médiách rozšírilo ďalšie klamstvo, ktoré dokáže zaviesť mnohých ľudí.

Spôsob zavádzania bol vskutku premyslený

Na samom začiatku istej osobe údajne prišla SMS správou informácia o tom, že má negatívny test na koronavírus. Paradoxom však malo byť, že daný človek nikdy žiaden test nepodstúpil. Podvodník, ktorý tvrdil, že mu táto SMS prišla, chcel navodiť dojem, že štát už aktuálnu situáciu s koronavírusom nezvláda a počty nakazených si vlastne iba vymýšľa. Premyslený plán ako zavádzať, však? Ako teda vieme, že je nepravdivý?

hoax sms test koronavírus

Stará známa facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR tvrdí, že spomínanej osobe skutočne prišlo hneď niekoľko SMS správ s reálnymi výsledkami testov na COVID-19. Išlo však o vyhodnotenia testov klientov sociálneho zariadenia. Všetky tieto výsledky boli doručené iba na jedno jediné telefónne číslo z dôvodu, že dotknutá pani pôsobí ako opatrovateľka týchto testovaných ľudí. Telefónne číslo tak bolo oficiálne priradené k procesu testovania klientov zariadenia.

koronavírus SMS správa ministerstvo zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva už dávnejšie rozposlalo rôzne SMS správy

To znamená, že všetky predošlé statusy, ktoré tvrdili, že osobe prišli negatívne výsledky z prakticky neexistujúceho testu, sú klamstvom. Väčšinu hoaxov na sociálnych sieťach je možné spoznať už na prvý pohľad. Tento síce priamo nebezpečný nebol, bol ale premyslený a extrémne zavádzajúci. Preto platí, že netreba hneď uveriť všetkému, o čom sa na sociálnych sieťach, a predovšetkým na Facebooku, píše. Jasné, pravda to byť mohla, no už je známe, že nešlo o nič iné, ako podvod.

Koronavírus je stále aktuálnou témou

Mimochodom, SMS správa je skutočnou cestou oznámenia prípadného pozitívneho výsledku na COVID-19. Appka Google Mapy sa o aktuálnu situáciu zaujíma taktiež a ponúkne informácie o počte nakazených v danej lokalite. Viac zaujímavých článkov k téme koronavírusu nájdete na tomto odkaze.

Nás by zaujímalo, či máte skúsenosti s podobnými podvodmi, respektíve sa vás snažil niekto internetovou cestou oklamať (napríklad obrať o peniaze). Vaše zaujímavé skúsenosti nám môžete napísať do diskusie pod článok.

Náš tip
HarmonyOS bude možné nainštalovať aj na aktuálne Huawei smartfóny
14.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+