Hoaxy tu sú, stále boli a vždy aj budú. Počas aktuálnej pandémie sa pochopiteľne veľká časť z nich zaoberá práve o koronavírus. Počas uplynulých mesiacov by sme napočítali desiatky, až priam stovky falošných správ ohľadom nákazy. Teraz sa na sociálnych médiách rozšírilo ďalšie klamstvo, ktoré dokáže zaviesť mnohých ľudí.
Spôsob zavádzania bol vskutku premyslený
Na samom začiatku istej osobe údajne prišla SMS správou informácia o tom, že má negatívny test na koronavírus. Paradoxom však malo byť, že daný človek nikdy žiaden test nepodstúpil. Podvodník, ktorý tvrdil, že mu táto SMS prišla, chcel navodiť dojem, že štát už aktuálnu situáciu s koronavírusom nezvláda a počty nakazených si vlastne iba vymýšľa. Premyslený plán ako zavádzať, však? Ako teda vieme, že je nepravdivý?
Stará známa facebooková stránka Hoaxy a podvody - Polícia SR tvrdí, že spomínanej osobe skutočne prišlo hneď niekoľko SMS správ s reálnymi výsledkami testov na COVID-19. Išlo však o vyhodnotenia testov klientov sociálneho zariadenia. Všetky tieto výsledky boli doručené iba na jedno jediné telefónne číslo z dôvodu, že dotknutá pani pôsobí ako opatrovateľka týchto testovaných ľudí. Telefónne číslo tak bolo oficiálne priradené k procesu testovania klientov zariadenia.

To znamená, že všetky predošlé statusy, ktoré tvrdili, že osobe prišli negatívne výsledky z prakticky neexistujúceho testu, sú klamstvom. Väčšinu hoaxov na sociálnych sieťach je možné spoznať už na prvý pohľad. Tento síce priamo nebezpečný nebol, bol ale premyslený a extrémne zavádzajúci. Preto platí, že netreba hneď uveriť všetkému, o čom sa na sociálnych sieťach, a predovšetkým na Facebooku, píše. Jasné, pravda to byť mohla, no už je známe, že nešlo o nič iné, ako podvod.
Koronavírus je stále aktuálnou témou
Mimochodom, SMS správa je skutočnou cestou oznámenia prípadného pozitívneho výsledku na COVID-19. Appka Google Mapy sa o aktuálnu situáciu zaujíma taktiež a ponúkne informácie o počte nakazených v danej lokalite. Viac zaujímavých článkov k téme koronavírusu nájdete na tomto odkaze.
Nás by zaujímalo, či máte skúsenosti s podobnými podvodmi, respektíve sa vás snažil niekto internetovou cestou oklamať (napríklad obrať o peniaze). Vaše zaujímavé skúsenosti nám môžete napísať do diskusie pod článok.
Zdravím redakciu, aký je zdroj tejto informácie? Ako ste prišli k tomu čo tvrdíte? Spomínate Ministerstvo zdravotníctva a Políciu SR, ale chcelo by to aj nejaký dôveryhodný zdroj, tieto k nim teda určite nepatria. Bez nich je vaše tvrdenie len dogma, nič viac.
Nemali s tým vôbec špekulovať !!!
Aj tie debilné sms že Ďakujeme že sedíte doma na riti atĎ…načo mi to je ???
Ono to je pre tých menej chápavých ktorý ani nevedia kde sú!
Oni musia aj SMS prispôsobiť prijímateľovi aby pochopil ich obsah.
Poznam opacny pripad a nie je to hoax. Prisla sms ze ste pozitivny a pritom si clovek test robit nedal a ani nemal dovod.
mozno testovana osoba zadala pri registracii nespravne cislo
Cize to by znamenalo ze supersiritelia okrem toho ze su chory su aj pekne svine!
preco? nemusel nespravne cislo zadat naschval , ludia robia chyby