MojAndroid

Prvé pokusy o smart hodinky neboli ani zďaleka také vydarené, ako by sa mohlo zdať. Dnes sú na nerozoznanie od tých klasických, no nie vždy tomu tak bolo. V histórii smart hodiniek zohrával významnú úlohu aj juhokórejský Samsung, ktorý pravidelne prinášal niečo, čo sme v smart hodinkách nikdy predtým nevideli.

Vedeli ste napríklad to, že Samsung vstúpil do segmentu smart hodiniek ešte predtým, ako Google vyvinul operačný systém známy pod názvom Wear OS (predtým Android Wear)? Aj preto sú smart hodinky od Samsungu dodnes verné operačnému systému Tizen.

Samsung Galaxy Gear: Takto to celé začalo

Samsung už v roku 2013 uviedol na trh svoje prvé smart hodinky – Galaxy Gear. Ukázalo sa, že toto rozhodnutie bolo správne. Neskôr sa z trhu nositeľnej elektroniky stal doslova fenomén. Hodinky prišli približne pol roka pred ohlásením systému Android Wear, ktorý mal slúžiť práve takémuto typu zariadení. 

Zaujímavosťou bolo, že Samsung kvôli týmto hodinkám upravil bežne dostupnú ROM s Androidom 4.3 pre na účely hodiniek. A tým doslova predbehol dobu. Galaxy Gear by sa nemuseli niektorými parametrami hanbiť ani dnes. Ponúkli napríklad jemný Super AMOLED displej s rozlíšením 320 x 320 pixelov a dokázali aj fotografovať. V remienku bol umiestnený dvojmegapixelový fotoaparát.

 

Ďalšou zaujímavosťou bolo, že hodinky neskôr dostali aktualizáciu, ktorá priniesla operačný systém Tizen. Ten bol od základu navrhnutý pre smart hodinky a pochádzal z dielne Samsungu. S výnimkou modelu Galaxy Gear Live z roku 2015 používa výrobca tento operačný systém až dodnes.

Samsung Gear S: Dá sa to aj bez telefónu

Druhá generácia priniesla niekoľko výrazných zmien. Tou, o ktorej všetci rozprávali, bol zakrivený displej. Áno, už koncom roka 2014 sme tu mali prvé zariadenia, ktorých displej nebol rovný. Hodinky ponúkli veľký obdĺžnikový displej s rozlíšením až 480 x 360 pixelov. Ďalšou dôležitou vlastnosťou bola možnosť vloženia SIM karty. Svoj smartfón ste tak mohli pokojne nechať doma.

 

S týmito hodinkami bolo možné telefonovať, písať SMS správy a vďaka podpore 3G sietí aj využívať internetové pripojenie. Čerešničkou na torte bola certifikácia vodoodolnosti IP67. Nechýbalo Wi-Fi a k dispozícii bolo aj úložisko s kapacitou 4 GB. 

Samsung Gear S2: Prvýkrát s otočnou lunetou okolo displeja

Po hodinkách Gear S sa zdalo, že sa už s ničím novým prísť nedá. Samsung predsalen opäť niečo vymyslel. A stálo to za to. Hodinky Gear S2 priniesli klasický kruhový dizajn, kruhový displej a hlavne otočnú lunetu. Konečne sa smart hodinky začali podobať na klasické hodinky.

K dispozícii boli dva modely, klasický a športový. Kruhový Super AMOLED displej mal priemer 1,2” a rozlíšenie 360 x 360 pixelov. Otočná luneta okolo neho výrazne urýchlila prácu s operačným systémom. Ten bol kruhovému displeju a lunete perfektne prispôsobený.

Certifikácia vodoodolnosti poskočila na IP68, bez problémov ste si s Gear S2 mohli zaplávať. A nechýbal  ani snímač srdcového tepu. Batéria dostala kapacitu 250 mAh.

Samsung Galaxy Watch: Prvé hodinky s eSIM na Slovensku

Už sa dostávame do čias aktuálnych. Galaxy Watch je stále veľmi obľúbený model smart hodiniek. Stavil na vylepšenú výdrž, samozrejme nechýba otočná luneta, pekný displej a atraktívny dizajn. 

Samsung Galaxy Watch

Hodinky taktiež prišli s podporou eSIM. Bez problémov si z nich zatelefonujete alebo sa pripojíte na internet. A nechýba ani podpora sietí 4G. Hodinky sa objavili v dvoch variantoch – 46 mm a 42 mm. Menší variant bol určený hlavne pre dámy. Líšili sa uhlopriečkou displeja a kapacitou batérie.

Nechýba dvojjadrový procesor Exynos 9110 a až 1,5 GB operačná pamäť. Samozrejmosťou je Bluetooth, GPS, NFC a Wi-Fi. Odolnosť sa opäť zvýšila, hodinky spĺňajú normu MIL-STD810G a 5ATM. Ak s hodinkami vojdete do vody, automaticky sa aktivuje vodný zámok, ktorý zabráni interakciám s displejom.

Samsung Galaxy Watch Active2: Zmerajú EKG a krvný tlak

Dostávame sa na koniec, k aktuálne  najnovšiemu modelu smart hodiniek od Samsungu. Ide o športové hodinky, ktorým  chýba otočná luneta. Výrobca ju nahradil softvérovým riešením, ktoré funguje výborne. K dispozícii sú v dvoch veľkostných variantoch – 40 mm a 44 mm. 

Samsung Galaxy Watch Active 2

Pomocou týchto hodiniek je možné vybavovať hovory priamo zo zápästia, nechýba NFC, Bluetooth 5.0, 4 GB úložisko a 768 MB RAM.

Aká je budúcnosť smart hodiniek od Samsungu?

Poďme sa prekvapiť, čo Samsung predstaví a na čo sa môžeme tešiť. Sledujte s nami 5. augusta živý stream z akcie Galaxy Unpacked 2020, kde uvidíte nové mobilné produkty pre druhú polovicu tohto roka.

Tento článok vznikol v spolupráci so Samsung.

4.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+