MojAndroid

Len niekoľko dní pred veľkou výstavou IFA 2015, ktorá sa konala začiatkom septembra v Berlíne, predstavil Samsung najnovšiu generáciu svojich inteligentných hodiniek Samsung Gear S2. My sme si ich osobne na tejto výstave aj vyskúšali a priniesli sme vám o nich všetky dôležité informácie. Až teraz sa však dostali do našich rúk na recenziu a musíme uznať, že po niekoľkodňovom používaní v nás zanechali dobrý dojem. Aj napriek tomu ich ale nemôžeme označiť za dokonalé a máme k nim niekoľko výhrad.

KONŠTRUKCIA A BALENIE | Dve verzie hodiniek

Konštrukčne musíme hodinky Samsung Gear S2 rozhodne pochváliť. Hoci sme testovali ich lacnejšiu verziu s gumeným náramkom, nový okrúhly dizajn a použité materiály nám naozaj vyhovovali a páčili sa nám. Remienok môžete vďaka univerzálnemu systému vymeniť za iný, a to nielen originálny remienok. Viac sa nám však páči verzia Classic s koženým náramkom, ktorý predsa len pôsobí luxusnejšie.

Samsung_Gear_S2_recenzia-13

Telo hodiniek je vyrobené z kovu s matnou povrchovou úpravou. Hodinky nie sú hrubé, ani príliš veľké, ide naozaj o rozmery pre univerzálne použitie – pre pánov, aj dámy. Pokiaľ čakáte, že Gear S2 nadviažu na svojho (v terminológii týkajúcej sa inteligentných hodiniek – “obrovského”) predchodcu, tak vás musíme sklamať. Ciferník má priemer 30,5 mm, čo je v tomto prípade menej ako ponúka väčšina konkurentov. Nám však táto veľkosť vyhovovala, najmä v spojení s ovládaním, ktoré sa realizuje cez otáčajúcu sa obrubu ciferníka.

Samsung_Gear_S2_recenzia-1

Hodinky obsahujú okrem otáčajúceho sa okraja aj dve tlačidlá – jedno slúži ako krok späť a druhé ako tlačidlo domov. V zadnej časti sa nachádza aj dióda na meranie tepu, či informácie o tom, že hodinky Samsung Gear S2 sú vyrobené z chirurgickej ocele. Zadná časť hodiniek je dôležitá aj v otázke nabíjania. Práve cez zadný kryt hodiniek totižto dokážete do batérie bezdrôtovo preniesť energiu, a to za pomoci veľmi šikovnej bezdrôtovej nabíjačky s magnetom, ktorú Samsung pribalil k hodinkám. Pripojiť ju môžete na akúkoľvek nabíjačku cez microUSB kábel. Jednu vám do balenia priloží aj Samsung.

Samsung_Gear_S2_recenzia-16

V balení okrem toho nájdete ešte remienok veľkosti S. Ten je určený na zápästia s obvodom do približne 20,5 cm, pričom väčší remienok budete používať, ak má vaše zápästie v obvode o maximálne 3-3,5 cm viac. Remienok si vymeníte jednoducho, pomocou bezpečnostnej zámky, ktorá sa nachádza z jeho vnútornej strany. Výmena vám nezaberie viac ako minútu času.

DISPLEJ A OVLÁDANIE | Perfektný displej a nový spôsob ovládania

Hodinky Samsung Gear S2 ponúkajú 1,2″ displej s rozlíšením 302 PPI, čo je v tomto prípade viac ako dostatočná hodnota. Ide o SuperAMOLED jednotku, ktorá sa pýši rovnakými vlastnosťami ako displeje v Samsung smartfónoch – ponúka pekné a sýte farby, výbornú čitateľnosť v exteriéri a verné zobrazenie čiernej. To je pri hodinkách viac ako dôležité. Okrem farebných ciferníkov totižto hodinky ponúkajú aj tzv. ambient mód, pri ktorom hodinky zobrazujú čas neustále, ale v akomsi okresanom móde, kedy je drvivá väčšina displeja čierna. To má zmysel nielen z hľadiska čitateľnosti a bežnej potreby skontrolovať na hodinkách iba čas, ale aj z hľadiska batérie. Čiernu farbu totižto reprezentujú vypnuté pixely, čo šetrí energiu. Pri ciferníkoch ešte spomenieme, že na výber máte z niekoľkých digitálnych aj analógových typov, pričom niektoré ciferníky zobrazujú aj informácie o fyzickej aktivite, či napríklad o akciách na burze. Výhodou je, že si ciferníky môžete dodatočne upraviť, nevýhodou zas to, že alternatívne ciferníky môžete stiahnuť iba v obchode Galaxy Apps.

Samsung_Gear_S2_recenzia-10

Ovládanie je možné vykonávať dvomi spôsobmi, respektíve najlepšie ich kombináciou. Hodinky totižto môžete ovládať dotykom ako ktorékoľvek iné inteligentné hodinky, plus na ovládanie môžete využiť aj otáčajúcu sa obrubu ciferníka. Tá je tou najlepšou inováciou, ktorú tieto hodinky ponúkajú. Ide o akúsi alternatívu ku digitálnej korunke, ktorú ponúkajú Apple Watch, avšak v tomto prípade ide o praktickejšie riešenie. Pri ovládaní vám totižto nezavadzia prst na displeji, ovládanie je intuitívnejšie (aj vďaka špeciálne upravenému prostrediu) a celkovo sa hodinky týmto spôsobom ovládajú jednoduchšie.

Samsung_Gear_S2_recenzia-12

Jedným zo spôsobov, ako sa tieto hodinky dajú ovládať, je aj hlas. Aplikácia na spracovanie hlasových príkazov však nepozná slovenčinu, a tak hodinky môžete ovládať iba angličtinou. Podpora pre náš materinský jazyk by však mohla byť pridaná v jednej z budúcich softvérových aktualizácií.

SOFTVÉR A PRIPOJENIE | Málo aplikácií, no konečne podpora pre iné zariadenia

Ako sme už spomínali, hodinky Samsung Gear S2 majú špeciálne upravené prostredie. To je prispôsobené okrúhlemu tvaru hodiniek a ovládaniu cez pohybujúcu sa obrubu hodiniek, pričom Samsung v tomto prípade odviedol naozaj dobrú prácu. Medzi jednotlivými obrazovkami sa pohybujete pohybom okrúhleho rámu, pričom aj v zozname alebo texte sa môžete vertikálne pohybovať rovnakým spôsobom. Niektoré akcie si však vyžadujú váš dotyk – je to napríklad potvrdenie vybranej možnosti alebo písanie na klávesnici.

Samsung_Gear_S2_recenzia-7

Veľa vecí ale zvládnete aj na diaľku, v sprievodnej aplikácii Samsung Gear. V nej si môžete napríklad zmeniť ciferník a urobiť v ňom základné úpravy, spravovať oznámenia aplikácií, odoslať do hodiniek multimédiá (Gear S2 disponujú 4 GB vnútornou pamäťou), nastaviť si špeciálne gestá pri ovládaní alebo hodinky na diaľku vyhľadať v prípade, že neviete, kde sa nachádzajú. V Samsung Gear si môžete do hodiniek nainštalovať aj ďalšie aplikácie, avšak iba tie, ktoré sú dostupné cez Galaxy Apps. V tomto obchode sa síce nachádza niekoľko desiatok aplikácií pre hodinky Samsung Gear S2, no ich počet a kvalita sa určite nevyrovnajú tomu, čo nájdete v obchode Play.

Samsung_Gear_S2_recenzia-3

Hodinky Gear S2 môžete okrem základných vecí, ako je vytočenie kontaktu či posielanie SMS správ a emailov, využiť aj na meranie tepu, sledovanie krokov, počítadlo vypitého množstva tekutín či denník aktivity. Verzia, ktorú sme testovali, nemá samostatný GPS modul, a tak využíva dáta z mobilného zariadenia. Drahšia verzia s 3G však samostatným GPS disponuje, a tak sa dá použiť aj ako samostatný nástroj na meranie aktivity (3G verzia sa však u nás predávať nebude).

Samsung_Gear_S2_recenzia-2

Zaujímavou funkciou je možnosť pripojiť k hodinkám Bluetooth slúchadlá. Tie potom môžete využiť ako hands-free, čo odstraňuje nutnosť vyberať pri hovore zariadenie z vrecka. Hovor jednoducho prijmete na hodinkách a voláte cez Bluetooth slúchadlá. Pozor však na výber slúchadiel – hodinky párujte len s takými, ktoré majú zabudovaný vlastný mikrofón.

Praktickou je aj možnosť platiť týmito hodinkami v obchode. Vďaka tomu, že v sebe majú zabudované NFC, sa s nimi, po nastavení platobnej metódy, dá platiť v obchodoch, ktoré podporujú bezkontaktné platby. Nám sa tento spôsob platieb však nepodarilo spojazdniť, nakoľko väčšina platobných aplikácií nie je na Slovensku dostupná. Snáď sa to v najbližšej dobe zmení.

BATÉRIA | Stále čakáme na zmenu

Výdrž batérie v hodinkách Samsung Gear 2 nie je síce dychberúca, no je stále lepšia ako v prípade konkurencie. Používatelia sa môžu dostať na úroveň 1,5-2 dni výdrže na jedno nabitie, podľa toho, ako často hodinky využívajú a koľko upozornení na nich príjmu. My sme aj napriek tomu nabíjali hodinky každý večer. Predsa len nejde o smartfón, ktorý nabijeme hocikde aj počas dňa. Na nabíjanie hodiniek treba špeciálnu kolísku, ktorú, predpokladáme, so sebou nebude nosiť nik z vás. Ak by ste hodinky využívali bez pripojenia k smartfónu, ich výdrž by bola približne 6-8 dní. Denne totižto z batérie ubudne približne 10-15%.

Samsung_Gear_S2_recenzia-15

HODNOTENIE | Samsung Gear S2

Od hodiniek Samsung Gear S2 sme očakávali naozaj veľa. Veď ide o nástupcu jedných z najlepšie vybavených inteligentných hodiniek vôbec. Pozitívne hodnotíme nový vzhľad a rozmery – hodinky sú menšie a ľahšie, pričom sa nosia naozaj veľmi dobre a na ruke zavadzajú oveľa menej ako ich predchodca. Veľkou výhodou je aj ovládacia obruba okolo ciferníka, či displej, ktorý patrí naozaj medzi to najlepšie, čo ponúkajú inteligentné hodinky. Možno by sme mu pridelili v tejto kategórii aj prvenstvo. Kladne hodnotíme aj operačný systém Tizen, ktorý je prispôsobený tvaru hodiniek a ponúka nový pohľad na to, ako sa niečo dá spraviť inak, no pritom veľmi dobre. Konkurenti by sa hodinkami Samsung Gear S2 mali rozhodne inšpirovať. V porovnaní so systémom Android Wear nám však chýbali aplikácie z obchodu Play a akási otvorenosť. Aj keď sú hodinky kompatibilné (konečne) aj s inými ako Samsung zariadeniami, stále sú viazané na obchod Galaxy Apps, čo sa týka alternatívnych aplikácií a ciferníkov.

Samsung_Gear_S2_recenzia-11

Výhodou je aj možnosť hodinky používať ako spojku medzi mobilom a hands-free, čo vám umožní volať aj bez toho, aby ste sa vôbec dotkli svojho mobilného zariadenia. Celkovo hodnotíme hodinky Samsung Gear S2 naozaj veľmi dobre, no stále je tu niekoľko nedostatkov. Najväčším je nedostupnosť aplikácií z obchodu Play, absencia slovenčiny pri hlasových príkazoch a stále dostatočná viazanosť na Samsung služby. Aj napriek tomu by sme vám kúpu týchto hodiniek odporučili. Na Slovensku je odporúčaná maloobchodná cena za tieto hodinky 329 EUR, model Classic stojí 369 EUR.

Plusy

+ konštrukcia 

+ ovládanie

+ systém a jeho prispôsobenie okrúhlej konštrukcii

Mínusy

– nedostatok aplikácií

– chýbajúca slovenčina pri hlasovom ovládaní

27.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+