MojAndroid

Smart hodinky sú v súčasnosti skvelým doplnkom, no vďaka svojim funkciám sa veľakrát stávajú aj všestranným pomocníkom. Senzory s presným meraním, odolné a kvalitné vyhotovenie, možná platba cez NFC či navigovanie pomocou GPS. Toto je len zlomok funkcií, ktorými dnešné smart hodinky disponujú. Ak je ale vašou hlavnou preferenciou pohyb a zdravý životný štýl, dôležitú úlohu bude zohrávať sledovanie a vyhodnocovanie pohybových aktivít či ostatné parametre namerané všetkými senzormi, ktoré vaše hodinky majú. Aké presné tieto merania sú, nám priniesla spoločnosť Samsung prostredníctvom tlačovej správy.

Obezita – vážny globálny zdravotný problém

Obezita je stav, kedy sa v tele ukladá nadmerné množstvo tuku kvôli nerovnováhe príjmu a výdaju energie. Postupom času sa premenila na globálny zdravotný problém a v súčasnosti môže za 60 % úmrtí na kardiovaskulárne choroby. Považuje sa za dlhodobo sa vyvíjajúcu sa chronickú chorobu, ktorá vzniká v dôsledku nadmernej konzumácie potravy a nedostatku fyzickej aktivity.

Najlepšou prevenciou je zníženie hmotnosti už v počiatočnom štádiu. Z toho vyplýva, že je nevyhnutné strážiť si svoju telesnú hmotnosť a obezite predísť. To samozrejme úzko súvisí s fyzickou aktivitou, ktorú je potrebné vykonávať na pravidelnej báze.

Smart hodinky a monitorovanie stavu vlastného tela

Denný počet krokov, srdcový tep či celkový čas, strávený pri vykonávaní rôznych aktivít. Každý z používateľov smart hodiniek má nastavené určité ciele, ktoré sa snaží dodržiavať. Ak náhodou nie sú pred koncom dňa splnené, väčšinou sa to snaží napraviť. Nemôže si predsa pokaziť celkové štatistiky.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Štúdia preukázala, že ak majú používatelia možnosť monitorovať stav vlastného tela vďaka údajom získaným z nositeľných zariadení, lepšie chápu vzorce svojho správania. Dokonca až 60 % z nich zvýšilo na základe takéhoto sledovania svoju aktivitu. Okrem toho, používatelia nositeľných zariadení, ktorými sú aj smart hodinky, trávili v priemere až o 68 minút času menej posediačky, či spravili v priemere o 2500 krokov viac. Z toho vyplýva, že smart hodinky nás veľakrát aj podvedome “nútia” do aktivít, ktoré by sme za bežných okolností nemali motiváciu vykonávať.

Umelá inteligencia a zostavenie tréningového plánu

Smart hodinky spracovávajú každodenné údaje o vašej aktivite, spánku či ďalšie iné informácie, ktoré následne vyhodnocujú. Nie je preto nič výnimočné, že vám aplikácie niektorých výrobcov, ako napríklad Huawei, dokážu následne ponúknuť tréningový plán. Podľa individuálnych preferencií za pomoci umelej inteligencie ho máte možnosť upravovať, prispôsobovať, dokonca si viete určiť aj fázu tréningu, v ktorej sa nachádzate. K dispozícii máte tiež údaje o svojej kondícii a podľa nej hodinky zvolia vhodný typ tréningu.

Smart hodinky: Štúdia potvrdila presnosť ich meraní

Štúdiu zameranú na presnosť merania telesného zloženia inteligentnými hodinkami spoločne realizovali inštitúcie Louisianska štátna univerzita, Pennington Biomedical Research Center a Centrum rakovinového výskumu University of Hawaii. Vzorovým testovaným zariadením boli inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch4 a pomocou nich štúdia ukázala prekvapivé výsledky. Podľa nej merajú inteligentné hodinky telesné zloženie so značnou presnosťou, porovnateľnou s laboratórnymi výsledkami.

smart hodinky Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rovnako sa ukázalo, že hodinky Galaxy Watch4 pomáhajú používateľom získať presnejšie informácie o ich zdravotnom stave. Údaje sú natoľko presné, že podľa nich môžu používatelia upraviť nielen svoje zvyky, ale aj celkové správanie. Nepotrebujú pritom absolvovať žiadne klinické testy a môžu tak lepšie sledovať svoj každodenný zdravotný stav či už doma, v práci, alebo pri rôznych vykonávaných aktivitách.

Aj keď nie všetky smart hodinky dostupné na trhu disponujú otestovanými a certifikovanými senzormi, z uvedeného vyplýva, že svojich používateľov značne motivujú k fyzickým aktivitám a veľakrát aj ku zmene zaužívaného správania. Okrem toho štúdia potvrdila, že ľudia s nositeľnými zariadeniami sú počas dňa aktívnejší a viac pozornosti venujú práve informáciám o svojom tele. Niektoré aktivity okrem toho vykonávajú veľakrát len na základe informácií či odporúčaní zo svojho smart zariadenia.

Náš tip
Google Pay skončí aj pre hodinky s Wear OS. Prejde pod Wallet. Čo sa zmení?
2.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+