MojAndroid

Známa prepravná služba Uber prichádza už aj na Slovensko. V Bratislave bolo sprístupnených niekoľko prvých automobilov, ktoré budú prevážať cestujúcich efektívnejšie a lacnejšie, ako klasické taxíky. Výhodou služby Uber je, že vodičom sa môže stať každý, kto spĺňa niekoľko jednoduchých podmienok. Každý kandidát na vodiča služby Uber musí mať vlastné auto a musí prejsť trestnou a vodičskou kontrolou. Ak nimi prejde, prostredníctvom aplikácie Uber Partner môže prijímať objednávky. Vodiči budú následne spoločnosti Uber odvádzať 20 % z tržieb.

Pre zákazníkov je k dispozícii tradičná aplikácia Uber. Pomocou nej je možné nájsť najbližšieho vodiča a požiadať o zvezenie. Keď mu vodič vyhovie, zákazník môže celý čas sledovať prichádzajúce auto priamo v aplikácii na svojom smartfóne. Tiež bude vedieť registračné číslo automobilu a uvidí aj fotografiu vodiča. Výhodou by mali byť aj krátke časy čakania – v Prahe sa na auto Uber čaká v priemere 5 minút, v New Yorku sú to iba 2 minúty. Zákazník môže následne ohodnotiť cestu autom – vľúdnosť šoféra, čistotu auta a fakt, či šiel na zvolené miesto najkratšou možnou trasou. Zákazníci tiež dopredu vedia, koľko budú za cestu platiť a nepotrebujú k tomu ani hotovosť – pri registrácii do aplikácie Uber je potrebné zadať číslo platobnej karty, odkiaľ sa suma automaticky strhne. Výhodou je, ak máte s účtom Google spojenú nejakú platobnú kartu – pri registrácii do služby Uber vám stačí zvoliť heslo, prípadne vybrať inú kartu.

Zdroj: The NY Post

Celková cena za jazdu by pritom mala byť oveľa nižšia, ako je to v prípade klasických taxíkov. V Prahe funguje služba už od vlani a najnižšia cena za jazdu je na úrovni približne 1,50 EUR. Na Slovensku zatiaľ cenu jazdného nepoznáme, keďže až do nedele môžu zákazníci službu v Bratislave využívať zadarmo. K dispozícii by pritom malo byť niekoľko desiatok vozidiel, ktoré budú pripravené odviesť vás v Bratislave až do nedeľňajšej polnoci úplne zadarmo.

Zaujímavé je aj to, akým spôsobom rozširuje Uber svoje pôsobenie. V každom meste, kde prevádzkuje svoje služby, je spočiatku iba niekoľko zamestnancov a tábor sa rozrastá až s rastúcim úspechom služby v danej lokalite. V Prahe sú to iba traja zamestnanci – generálny riaditeľ, marketingová manažérka a manažér pre operatívu. V súčasnosti je služba dostupná v 330 mestách, no počas svojho pôsobenia sa stretla služba s viacerými kontroverznými situáciami. Búria sa proti nej tradiční taxikári v zahraničí a netešia sa z nej ani taxikári na Slovensku. Vo Francúzsku sú dokonca policajti, ktorých úlohou je iba pokutovať vodičov Uberu. Na Slovensku ale zatiaľ tieto praktiky zrejme nehrozia. Hoci Uber je skutočne veľmi zaujímavá služba, zrejme bude nejaký čas trvať, kým si ju Slováci osvoja. Už teraz sa v obchode Play stretla služba s viacerými negatívnymi reakciami, keď užívatelia prišli na to, že pri registrácii musia zadať aj údaje o svojej kreditnej karte. Samozrejme, toto je nevyhnutná podmienka pre bezproblémové fungovanie služby a nejde o žiaden podvod. Buďte preto pripravení na to, že pri registrácii do aplikácie bude od vás tento údaj vyžadovaný.

uber-play

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: etrend

13.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+