MojAndroid

Virtuálni operátori sú v západnej Európe pomerne bežní. Slovensko je jednou z posledných krajín, ktorá nemá žiadnych. Existujú značky ako Radosť, FunFón či Juro, no za týmito “virtuálnymi” operátormi stojí vždy jeden z veľkých slovenských operátorov.

Slovensko má v porovnaní s EÚ vysoké ceny

Plnohodnotní virtuální operátori, ktorí by mohli využívať existujúce siete a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou, na Slovensku nie sú. Tým je konkurenčný boj zameraný len na štyroch hlavných operátorov, čo sa negatívne odzrkadľuje na cenách pre zákazníkov.

V zahraničí podľa tlačovej správy Chcemsivyberat.sk ponúkajú takto svoje služby napríklad retailové reťazce, dodávatelia energií či futbalové kluby.

Len nedávno sme na našom webe publikovali článok, ktorý hovorí o tom, že dáta na Slovensku patria medzi najdrahšie v Európskej únii. Analýzy Európskej komisie z rokov 2018, 2019 aj 2020 poukazujú na vysoké ceny mobilných služieb na Slovensku. V rebríčku britského portálu Cable.co.uk sa Slovensko umiestnilo na 161. priečke spomedzi 230 krajín.

Občianska iniciatíva Chcem si vyberať preto spúšťa petíciu za vytvorenie podmienok pre vznik virtuálnych operátorov. Cieľom petície je dosiahnuť na Slovensku rovnaký stav, aký je vo väčšine krajín EÚ.

peticia
Foto: chcemsivyberat.sk

Výraznejšie otvorenie trhu bezpochyby vytvára tlak na ceny a prispieva k zavádzaniu inovácií, ako sme boli svedkami pred vyše desiatimi rokmi pri liberalizácii trhu s energiami, ktorá zákazníkom umožnila vyberať si spomedzi viacerých distribútorov elektriny a plynu. Žiaľ, v oblasti mobilných služieb sme sa na Slovensku zatiaľ obdobného stavu nedočkali, hoci napríklad vo Veľkej Británii vznikol prvý virtuálny operátor už v roku 1999.

Michal Rybárik, jeden z iniciátorov občianskej iniciatívy Chcem si vyberať.

Náš tip
4ka ponúka výrazné zľavy a nový paušál zameraný na telefonovanie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+