MojAndroid

Operátori na Slovensku sú na dáta stále skúpi. A práve dátovanie je oblasť, ktorá sa v posledných rokoch rozmáha najviac. A to na úkor telefonovania či esemeskovania. Existujú aj používatelia, ktorí pri výbere nového paušálu pozerajú len na objem dát v súvislosti s cenou, nič iné ich nezaujíma.

Z veľkých operátorov má veľké objemy dát za rozumnú cenu len 4ka. Virtuálny operátor Radosť má veľmi podobnú ponuku za podobné ceny. Telekom si dokonca na toto leto pre svojich zákazníkov pripravil neobmedzené dáta s limitom 1000 GB zadarmo.

ceny dat porovnanie
Foto: cable.co.uk

Avšak priemerné ceny dátovania na Slovensku patria podľa portálu cable.co.uk medzi najdrahšie v Európe. Na tému upozornil portál mobilmania.cz. Z 230 porovnávaných krajín skončilo Slovensko na 161. mieste (čím vyššie, tým lacnejšie dáta). Priemerne u nás za gigabajt dát zaplatíme 3 €.

V Európe patríme medzi najdrahších

Krajinou s najlacnejším internetom na svete je Izrael. Z európskych krajín majú lacné dáta v Taliansku, Rusku, Moldavsku, Francúzsku či Bielorusku. Naopak, za Slovenskom sa umiestnili krajiny ako Česká republika, Grécko, Švajčiarsko či Belgicko. Posledné dve menované krajiny sú na tom vzhľadom na kúpnu silu obyvateľstva stále lepšie.

Zaujímavé je aj porovnanie s ostatnými rokmi. V roku 2020 bola priemerná cena za gigabajt dát na Slovensku na úrovni 3,25 €, v roku 2019 to bolo až 6,25 €.

ceny dat porovnanie
Porovnanie oblastí / Foto: cable.co.uk

Ak sa na priemerné ceny pozrieme z pohľadu regiónov (Slovensko je v tomto hodnotení zaradené do východnej Európy), najlacnejší gigabajt majú v severnej Amerike. Nasleduje Ázia, pobaltie a stredná Amerika. Za východnou Európou je už len južná Amerika, Oceánia a Afrika (oblasť Sahary).

Kompletnú tabuľku s porovnaním krajín si môžete stiahnuť priamo na stránkach cable.co.uk.

19.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+