MojAndroid

Euro práve zažíva v porovnaní s hodnotou doláru päťročné minimum. Takáto zmena kurzu sa bohužiaľ najviac dotkne samotných spotrebiteľov, ktorí ju pocítia na vyšších cenách tovaru, ktorý predajcovia nemajú v zásobách na sklade. Ide tak najmä o mobily, tablety, televízory a inú elektroniku. Ich ceny môžu vzrásť od 4 do 15%. Názory odborníkov sa v tomto smere líšia, no v jednom sú zhodné – ceny produktov budú určite rásť, najmä v druhom štvrťroku 2015.

10497016_10152321267722406_7831893224296848989_o

Veľké reťazce ako Datart, TPD, Nay Electrodom a podobne, očakávajú rast cien v rozmedzí 4 až 10%. Horšie na tom budú predajcovia ako Alza, ktorá to vidí ešte o niečo pesimistickejšie – na úrovni 10 až 15%. Pokles kurzu sa však odrazí aj na ďalších odvetviach, napríklad na automobiloch, ktoré dovážame z USA. Celá situácia stojí na Grécku, ktoré momentálne prežíva veľkú krízu. Tá sa bohužiaľ dotkla celej EÚ a teraz čakáme len na to, ako skončia voľby v tejto krajine. Minca má však vždy dve strany.

Silný dolár voči euru praje tým, ktorí majú svoje finančné úspory uložené práve v americkej mene. Ich peniaze narastú na hodnote v prípade, že by ich teraz vymenili za euro. Slabý kurz eura tiež praje zahraničným vývozcom, ktorí očakávajú vyššiu konkurencieschopnosť a teda a väčšie predaje.

„To by mohlo čiastočne prispieť k rýchlejšiemu ekonomickému rastu menovej únie, a teda aj Slovenska,” povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Zdroj: DennikN

13.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+