MojAndroid

S podporou spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak projekt v spolupráci s troma slovenskými univerzitami – Komenského v Bratislave, Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Konštantína Filozofa v Nitre, realizuje nezisková organizácia EDULAB projekt ŠKOLA NA DOTYK UNIVERZITA. Tá má zabezpečiť budúcim pedagógom digitálne zručnosti už počas ich štúdia na univerzite. 

„Čoraz väčšie prenikanie technológií do školstva kladie stále vyššie požiadavky aj na digitálne kompetencie učiteľov. Preto budú musieť byť schopní naučiť sa zvládať výučbu pomocou nových technológií už pred príchodom do praxe,“ vysvetľuje Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u.

V rámci projektu získala každá z troch spolupracujúcich univerzít bezplatne nevyhnutný hardvér a softvér – okrem iného aj 20 tabletov, 65-palcový dotykový displej, dobíjaciu stanicu tabletov, licencie Samsung School a bezdrôtový router. Ako prvá slávnostne otvorila učebňu vybavenú dotykovými technológiami so zameraním na prípravu budúcich učiteľov Fakulta prírodných vied na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.

„Prípravou učiteľov v tabletovej učebni s modernými prostriedkami sa učiteľ približuje mysleniu, vnímaniu a cíteniu žiaka,“ povedal prof. Ľubomír Zelenický, rektor UKF.

Snímka obrazovky 2015-04-30 o 18.36.37

Intenzívnejšie nasadenie technológií vo výučbe pomáha rozvíjať u žiakov a študentov nové kompetencie, ako sú kritické myslenie, flexibilné rozhodovanie, zvládnutie neočakávaných situácií, efektívna komunikácia a podobne. Preto je nevyhnutné, aby učitelia prichádzajúci do praxe mali dostatočne osvojené zručnosti potrebné na výučbu pomocou moderných technológií a vedeli naplno využívať ich potenciál. V prieskume EDULAB-u 76 % z nich uviedlo, že využitie digitálnych technológií je najprínosnejšie práve v motivačnej fáze výučby. Drvivá väčšina z nich tiež nepochybuje o nutnosti učiteľov zvládať technológie, keď 95 % vyjadrilo v prieskume presvedčenie, že učitelia by mali byť digitálne zruční pre potreby svojej učiteľskej praxe.

Zdroj: TS

2.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+