MojAndroid

Skladacie smartfóny sú momentálne novinkou. Ohybné, klasické telefóny však boli medzi nami už dávnejšie. Ešte počas éry tlačítkových mobilov boli moderné rôzne “vyklápačky”. Vlastníci týchto zariadení boli vtedy ozajstní frajeri, keďže išlo o niečo nové, prelomové.

Takéto prevedenie mobilného telefónu povolilo rozdeliť prístroj na dve časti, a to na klávesnicu a displej. Samotná obrazovka tak mohla byť opäť o čosi väčšia a na klávesnici sa nám písalo ešte jednoduchšie, vďaka väčším a viac prispôsobivým klávesám. K ohybným telefónom sa však vraciame aj dnes, avšak v totálne inom prevedení.

Skladacie smartfóny sú zatiaľ iba v plienkach

Ako určite viete, pred pár rokmi boli smartfóny s ohýbateľným displejom ešte ďalekou budúcnosťou. Technológie však napredujú veľmi rýchlo a čas plynie ešte niekoľkokrát rýchlejšie. Nebolo to predsa až tak dávno, kedy sme boli svedkami prvého inteligentného telefónu s flexibilným displejom, Royole Flexpai.

Úprimne si však myslím, že takéto prevedenie rozhodne nebolo najlepšie. Zložením zariadenia ste síce celý smartfón zmenšili, avšak extrémne ste ho tým pádom zväčšili z pohľadu na hrúbku a takýto prístroj by ste rozhodne vo vrecku nohavíc nosiť nechceli.

Prvý skladací smartfón – Royole Flexpai

Z hľadiska praktickosť tak nešlo o úplne dobrý nápad. Na druhú stranu to ale bolo niečo nové. Nič podobné sme predtým asi nevideli. Po ďalších, podobne dopadnutých pokusoch od ostatných výrobcov, sme sa dočkali napríklad Samsungu Galaxy Fold či Huawei Mate Xs.

Rád by som začal druhým spomínaným modelom. Najskôr sme na udalosti MWC 2019 (Mobile World Congress) uvideli prvý ohybný smartfón tohto čínskeho giganta, Huawei Mate X. Ten sa vydal odlišným smerom ako juhokórejský Samsung so svojim prvým Galaxy Fold. Displej tvorí drvivú väčšinu vnútornej strany zariadenia, čo vyzerá skutočne úchvatne.

Huawei Mate Xs fotoaparat
Inovatívny Huawei Mate Xs

Telefón je ale zrejme veľmi krehký, keďže po jeho zatvorení je jeho položenie vynútené na niektorú zo strán, tvorenú samotnou obrazovkou. Narozdiel od Royole Flexpai tu už však nie je tá výrazná, škaredá medzera. Lepšie povedané, je minimalizovaná a celkovo ide o podstatne lepšie riešenie pre skladací smartfón. Keď si trochu porovnáme Huawei Mate X a Mate Xs, tak zistíme, že druhá generácia má väčší, 8-palcový displej, namiesto 6,6-palcového.

Vylepšený bol napríklad aj procesor, a to z Kirin 980 na Kirin 990. Ten priniesol nielen podporu pre najmodernejšie mobilné siete piatej generácie, skrátene známe ako 5G, ale aj extrémne rýchle, 55-wattové nabíjanie. Nanešťastie ani jeden model ohybného telefónu značky Huawei nedisponuje službami od Google, kvôli už starému známemu konfliktu s Amerikou.

Samsung ide tým správnym smerom

Samsung Galaxy Fold má zrejme každý z vás v povedomí. Prvým kusom zlyhávali displeje v priestoroch ohybu, čo mnohých na istú dobu od skladacích smartfónov odradilo. Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Myslím si, že Galaxy Fold ešte nie je ideálnym predstaviteľom ohybných mobilov.

Áno, sú také menšie, šikovné a môžete využívať buď na dnešné pomery už primalý displej na prednej strane, alebo v prípade potreby aj plnohodnotnú, tabletovú obrazovku po roztvorení smartfónu, no takto si ohybný telefón osobne nepredstavujem.

Samozrejme, ide o veľmi šikovné a inovatívne riešenie od Samsungu, za čo musím dať tomuto gigantovi palec hore. Výrazným krokom vpred je Samsung Galaxy Z Flip, ktorý prišiel spolu s modelovým radom Samsung Galaxy S20.

Nesmiem zabudnúť ani na Motorolu Razr, ktorá síce nemá tie najlepšie špecifikácie a stojí celkom dosť veľa peňazí, no zdieľa riešenie pre skladací smartfón so Samsungom, a o to nám práve teraz ide. Reč je o spôsobe, akým sa majú tieto smartfóny ohýbať, ukladať a pravidelne používať.

Motorola razr displej
Motorola Razr

Samsung Galaxy Z Flip sa mi pozdával od začiatku, ba dokonca ešte pred samotným oficiálnym predstavením. Tento spôsob klasickej, dotykovej “sklápačky” je naozaj praktický a po zložení mobilu skutočne zaberie vo vrecku menej priestoru.

Samsung Galaxy Z Flip

Za istý bonus považujem aj ten maličký displej, ktorý ukazuje rôzne informácie aj v zatvorenom stave. Takto si ohybný smartfón predstavujem ja, no určite by som si zatiaľ nič také nekúpil. Možno by som zmenil názor po pár dňoch používania, no preferujem klasiku, ktorá sa tu s nami už niekoľko rokov ťahá.

Skladacie smartfóny: Čo si o nich myslia jednotliví redaktori?

Kolega Miroslav Schwamberg:

Osobne som fanúšikom nových technológií a pozitívne vnímam aj skladacie smartfóny. Modely, ako Motorola razr či Samsung Galaxy Z Flip ma nezaujímajú vôbec, pretože sa s nimi nedá pracovať v zatvorenom stave. A zakaždým otvárať sa mi ich jednoducho nechce.

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip

Zaujímavé riešenie má Huawei, u ktorého by som sa bál, že sa mi displej rýchlo poškriabe. Keďže je stále vystavený okoliu. Samsung Galaxy Fold a nový Z Fold 2 majú práve toto vyriešené lepšie, takže za mňa v tomto súboji vyhráva Samsung.

Veľmi ma zaujíma nový Microsoft Surface Duo, ktorý je síce skladací, no displej ohybný nie je. Rád by som si ho vyskúšal aj naživo.

Kolega Denis Džula:

Osobne si myslím, že ohybné telefóny ešte stále čakajú na svoju veľkú chvíľu. Ešte nie sú také dokonalé, ani praktické a nedokážu si obhájiť svoju vysokú cenovku v očiach väčšiny. Ak by som si mal vybrať jeden z existujúcich (alebo takmer existujúcich), vybral by som si Microsoft Surface Duo.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo

To riešenie od Microsoftu vyzerá najelegantnejšie, nepôsobí až tak krehko a hlavne jeho obrazovka nie je z jemného plastu, ktorý by ste dokázali poškriabať čo by len nechtom. Viem si predstaviť budúcnosť, kedy na bežné úkony používame len jednu časť toho smartfónu a pri iných úkonoch (zábavných, produktívnych) ho otvoríme a používame ho ako tablet, ktorý máme celý čas vo vrecku.

Zatiaľ vidím hlavné nedostatky v tejto technológii vo vysokej cene, nižšej odolnosti a otázna je aj praktickosť takýchto zariadení (hlavne vyššia hrúbka a váha).

Kolega Milan Menšík:

Skladacie smartfóny s ohybnými displejmi sú logickým krokom v evolúcii mobilných zariadení. Ich príchod už dávno predpovedali knihy a filmy sci-fi žánru. Do sveta mobilov môžu priniesť konečne nové dizajnové prvky, čo bude po dlhých rokoch nudných placiek aspoň nejaké osvieženie.

samsung galaxy z fold2

Hlavným ich plusom je ale praktickosť, ktorá spočíva v uložení väčšieho displeja do kompaktnejších rozmerov. Prvé pokusy síce nedopadli najlepšie, ale napríklad očakávaný Samsung Galaxy Z Fold 2 by mohol byť prvým skutočne užitočným skladacím zariadením.

Samozrejme je tu ešte pár problémov, ktoré bránia ich rozšíreniu. Tými hlavnými sú odolnosť ohybného displeja a hlavne vysoká cena. S novými lacnejšími technológiami a väčším rozšírením medzi ľuďmi by sa ale mali časom vyriešiť.

Kolega Jakub Marcin:

Skladacie smartfóny sú z môjho pohľadu jednoznačne zaujímavými zariadeniami, no ich fanúšikom nie som. Je pekne vidieť, ako sa z patentov stala realita, no stále je čo dolaďovať. Či už je to zložitá konštrukcia, krehkosť a predovšetkým cena, ktorá je posadená dosť vysoko, no v prípade nových technológií a špičkových komponentov sa nedá očakávať nič iné.
Skladacie smartfóny sú praktické (tablet v tele smartfónu), no zároveň mi na každodenné používanie prídu veľmi zložité a ja preferujem skôr jednoduchosť. Ak už by som si mal vybrať, rozhodne by som si kúpil Galaxy Z Fold2 5G, ktorý je pre mňa osobne najzaujímavejším modelom zo sveta skladacích smartfónov.

Aký máte pohľad na skladacie smartfóny vy?

A aký máte názor na dnešné, respektíve iba nadchádzajúce, ohybné smartfóny vy? Svoj názor nám nezabudnite napísať pod tento článok do diskusie, kde sa so svojim pohľadom na vec môžete podeliť s nami a s ďalšími čitateľmi.
7.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+