MojAndroid

Skladacie smartfóny sa postupne dostávajú medzi ľudí. Stále ich je málo a pochváliť sa nemôžu ani cenou. Výrobcovia v tomto smere experimentujú a už sme mali možnosť vidieť viacero systémov skladania. Priekopníkom v skladacích smartfónoch s ohybným displejom bol u nás neznámy Royole FlexPai. Následne svoje lastovičky predstavili aj veľkí výrobcovia – Samsung a Huawei. Samsung Galaxy Fold sprevádzali problémy  s displejom a nakoniec sa na náš trh vôbec nedostal. Huawei Mate X síce také problémy nemal, no u nás sa tiež neobjavil.

Huawei Mate Xs displej

Následne prišla Motorola, ktorá všetkým “vypálila rybník”. Predstavila model razr, ktorý vzbudil nemálo pozornosti. Išlo o skladací model, ktorý odkazoval na bývalý bestseller značky ešte z čias, kedy sme o dotykových displejoch počuli len v segmente najdrahších biznis zariadení. Motorola ponúkla kompaktné rozmery v zatvorenom stave a plnohodnotný displej smartfónu v otvorenom.

 

Na rad prišiel Samsung a tento spôsob otvárania využíva aj Samsung Galaxy Z Flip. Zaujímavé je, že toto zariadenie bolo predstavené niekoľko mesiacov po Motorole, no predávať sa začalo skôr. Obidva modely si u nás môžete kúpiť za cenu približne 1500 eur.

A teraz sa dostávam k testovanému Huawei Mate Xs. Ide o vylepšenie prvého skladacieho modelu čínskeho výrobcu, ktorý ponúka kvalitnejší kĺb, vyšší výkon a niekoľko menších vylepšení. Tento článok ale nebude klasickou recenziou, zameriam sa skôr na to, pre koho je zariadenie určené, aké je odolné, prečo je také drahé a či sa jeho kúpa oplatí. Samozrejme, spomeniem aj parametre a chýbať nebudú ani moje postrehy z používania.

Časti článku:

Huawei Mate Xs: Základné predstavenie

Z pohľadu klasickej výbavy smartfónu ide vlastne o plnohodnotnú vlajkovú loď. Huawei použil výkonný čipset Kirin 990, nechýba obrovské úložisko s kapacitou 512 GB a taktiež 8 GB RAM.

K dispozícii je samozrejme aj 5G konektivita, ohybný OLED displej, kvalitné fotoaparáty, rýchle nabíjanie a batéria s kapacitou slušných 4500 mAh.

Samozrejmosťou je natáčanie 4K videa so 60 snímkami za sekundu a prípadný majiteľ si bude musieť zvykať na extrémne vysokú hmotnosť – až 300 gramov.

Tabuľka s parametrami

Rozmery Rozložený: 161,3 x 146,2 x 5,4 mm

Zložený: 161,3 x 78,5 x 11 mm

Hmotnosť 300 gramov
Displej OLED, 8″, 2480 x 2200 pixelov

Zložený: 6,6″, 2480 x 1148 pixelov

Operačný systém Android 10 + EMUI 10 (bez Google služieb)
Čipset Kirin 990 (7 nm+)
RAM 8 GB
Úložisko 512 GB, UFS 2.1
Fotoaparát 40 MP, f/1.8 (hlavný snímač)

8 MP, f/2.4, 3x optický zoom, OIS (teleobjektív)

16 MP, f/2.2, AF (ultra-širokouhlý)

ToF

Video 4K@30fps
3,5 mm jack nie
Snímač odtlačkov prstov na boku
Batéria 4500 mAh, 65 W nabíjanie

Displej: Praktickosť, odolnosť, otváranie

Hlavným lákadlom novinky je samozrejme ohybný OLED displej. Ponúka rozlíšenie 2480 x 2200 pixelov a po otvorení má uhlopriečku 8” v pomere strán 4:3. V zatvorenom stave sa uhlopriečka zmenší na 6,6”.

Displej ponúka veľmi pekné farby, dostatočnú jemnosť a na slnku to vôbec nie je zlé. No ani najlepšie. Oproti klasickým displejom sa ľahšie zašpiní, no problém s nedostatočným kĺzaním prsta nehrozí. Pri bežnom používaní som si rozdiel oproti iným vôbec nevšimol.

Huawei Mate Xs otvoreny

K dispozícii je kopec nastavení, upraviť si môžete farebné podanie, nechýba Always On režim a keďže sa tu nachádza Android 10, k dispozícii je aj tmavý režim naprieč celým systémom a ovládanie gestami. Automatická regulácia jasu funguje na jednotku.

A teraz prejdem na vlastnosti, ktoré vás čitateľov zaujímajú najviac. Je displej odolný? Jeho cítiť nerovnosť v oblasti ohýbania? Asi začnem tou odolnosťou. V prvom rade si musíme uvedomiť, že tu chýba krycie sklo. To znamená, že ani zďaleka nie je displej taký odolný voči škrabancom, ako ten klasický. Tu sa sklo nenachádza vôbec, pretože by pri ohýbaní jednoducho prasklo.

Huawei Mate Xs displej

Takže nosenie vo vrecku s kľúčami určite neodporúčam. Keď sa posnažíte, displej poškriabete aj nechtom. Huawei Mate Xs je zariadenie, na ktoré treba dávať neustále pozor. Výrobca na to myslel a v balení sa nachádza ochranný “bumper”, ktorý síce samotný displej neochráni, no nasadíte ho na hrany zariadenia a pri položení na stôl bude displej vyvýšený, takže nehrozí jeho poškriabanie.

 

V zatvorenom stave prakticky nepoznáte oproti bežným displejom rozdiel. Pokiaľ zariadenie otvoríte, miesto, kde sa displej ohýba, je na prvý pohľad jasné. “Predel” nie je nijako extrémny, no je tam. Prekáža to pri používaní? Absolútne nie. Je pravdou, že pri prechode prsta to je cítiť, ale nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Horšie je to pri jemnom zatlačení v tomto smere. Vtedy cítim, že sa mi displej pod prstom ohýba a niekedy vydá aj nejaký zvuk. Samozrejme sa nebojím, že by sa s ním niečo stalo, no nie je to veľmi príjemné.

Počas testovania som si zvykol odkladať zariadenie tak, že je displej napoly ohnutý a telefón je postojačky. Chránim tak displej a na stole to vyzerá nenormálne dobre.

Skladanie a čo tým chcel Huawei povedať

Takmer v polovici roka 2020 máme na trhu už viacero spôsobov, ako sa dá ohybný displej využiť. Rozdeliť by sa to dalo na dve väčšie kategórie. Tou prvou je spojenie tabletu a smartfónu (čo je prípad Huawei Mate Xs), druhou kategóriou sú modely, ktoré sú v otvorenom stave ako klasické smartfóny a v tom zatvorenom sú extrémne kompaktné. Keď Motorola predstavila svoj razr, všetci boli nadšení. Hovorilo sa, že Motorola to všetkým ukázala. Je to naozaj tak?

Huawei Mate Xs fotoaparat

Pokiaľ ide o to, aký je smartfón praktický, tak áno. Motorola to vymyslela veľmi dobre. Avšak ja osobne by som si zariadenie, ktoré sa takto skladá, nekúpil. Dôvodov je viacero. V prvom rade slabšia batéria, v druhom rade neustála nutnosť otvárania. Vždy, keď chcem niečo urobiť, musím zariadenie otvoriť. Pre mňa maximálne nepraktické. Áno, mám vpredu malý displej, ktorý v mnohých prípadoch pomôže a niektoré úkony vybavím len s pomocou neho. No stále to nie je plnohodnotný displej, ktorý zobrazuje kompletný operačný systém. Kvôli tomu musím zariadenie otvárať. To je hlavný dôvod, prečo by som takýto smartfón nechcel. A samozrejme je tu aj cena. Prečo by som ho chcel? Jasné, je to poriadna štýlovka! Myslím si, že práve používatelia, ktorí vyžadujú štýl, niekedy aj na úkor používateľského pohodlia, si takéto zariadenie kúpia.

Huawei Mate Xs skladanie

A potom tu máme úplne iný typ zariadení s ohybnými displejmi, ktoré mňa osobne zaujímajú podstatne viac. Cena Huawei Mate Xs je až 2500 eur, takže by som si ho určite nekúpil. To ale nemení nič na fakte, že ma zaujíma. Prečo? Je to veľmi jednoduché. V zatvorenom stave mám plnohodnotný smartfón bez toho, aby som ho musel otvárať. Áno, je trochu veľký, ale plnohodnotný. No a po otvorení sa z neho rázom stane tablet, ktorý je pohodlnejší pre multimédiá, prehliadanie internetu, hranie hier a podobne. Práve v tomto vidím reálny význam zariadení s ohybným displejom. Ich kúpou dostanete nielen plnohodnotný smartfón, ale aj tablet. Vysoká cena sa preto zdá o trochu príjemnejšia, no stále je veľmi vysoká. Mimochodom, Huawei spomína, že Mate Xs predáva jemne pod cenu. Výroba takéhoto zariadenia je extrémne finančne náročná.

Huawei Mate Xs

Prečo teda výrobcovia ponúkajú skladacie smartfóny? Ide jednoducho o prestíž. Už dopredu vedia, že na nich veľa nezarobia, no práve tieto modely im dodajú punc hodnotnejšej značky.

Kto si kúpi Huawei Mate Xs?

Je to tak. Huawei Mate Xs nie je pre každého. Je tu kopa “hejterov”, ktorí sa len pozrú na cenovku a že to nemá Google. Už o tom nechcú ani počuť. Ale čo tak sa zamyslieť nad tým, že asi nie sú cieľovkou? Nie všetko je určené pre všetkých a takýto smartfón už vôbec nie. Zamyslieť sa je v dnešnej dobe trochu problémom, hejtovanie je v kurze viac, veď za to dostanú viac lajkov na sociálnych sieťach. No čo už.

 

Poďme sa na situáciu pozrieť triezvym pohľadom. Áno, cena je extrémne vysoká. Huawei síce tvrdí, že je nižšia ako výrobné náklady. Tomu môžeme alebo nemusíme veriť. V prvom rade si treba uvedomiť, že toto zariadenie nebolo vyrobené na to, aby sa ho predali milióny. Tu ide v prvom rade o to, aby sa výrobca ukázal. Každý chce ukázať, čo dokáže. Je to prestíž. Aj Apple teraz predáva kolieska na stolový počítač za 800 USD. Nie preto, že na nich chce zarobiť. Chce si ponechať punc kvalitnej drahej značky. Nič viac. A toto chce urobiť aj Huawei aj Samsung. Preto sú skladacie smartfóny v kurze.

Huawei Mate Xs

Vo väčšom sa možno začnú predávať v blízkej alebo ďalekej budúcnosti. Alebo vôbec. To nevieme. Ale to, že ide o technologický pokrok, im uprieť nemôžeme. Navyše, sú to zariadenia, ktoré sa dajú plnohodnotne používať a na verejnosti jednoznačne zaujmú viac ako nový iPhone. Je pravdou, že sa musí ešte veľa vecí dotiahnuť. Je potrebné zvýšiť odolnosť displeja, zlepšiť skladací mechanizmus a podobne. Ale toto sú len prvé lastovičky, nemôžeme od nich čakať, že budú dokonalé.

Kto si teda Huawei Mate Xs kúpi? Určite sa takí ľudia nájdu. Toto zariadenie je ako stvorené pre technologických nadšencov, ktorí majú dosť peňazí na to, aby im 2500 eur nechýbalo. Keď ľudia dokážu minúť nehorázne peniaze za iné veci (šperky a podobne), tak prečo nie za telefón? Je to ponuka, nikto nikoho do ničoho nenúti. Kto chce, ten si to kúpi. Priznám sa, keby som bol “za vodou”, tak nad ním tiež rozmýšľam, pretože sa mi páči. Naozaj. Testovanie som si užil aj napriek absencie Google služieb. Je to iné, vyzerá to dobre a do fádneho dizajnového sveta skladacie smartfóny priniesli trochu vetra.

Huawei Mate Xs USB konektor

Pre mňa by bol Huawei Mate Xs ideálnym zariadením, ale kvôli niektorým nedostatkom (najmä odolnosť displeja) by som si ho nekúpil ani keby cena bola nižšia. Mať kvalitný smartfón a kvalitný tablet v jednom bolo pre mňa vždy lákadlom. Takže aby som to zhrnul. Huawei Mate Xs je pre technologického nadšenca, ktorý si ho môže dovoliť, využije ho ako smartfón aj ako tablet a neobáva sa toho, že displej dlho nevydrží nepoškriabaný.

Huawei Mate Xs ako klasický smartfón, funkcie a parametre

V tejto časti sa pokúsim zhrnúť tie najdôležitejšie funkcie, no nebudem pozerať na to, že ide o skladací model. Jednoducho povedané, zhrniem svoje postrehy z používania, aký som spokojný s výkonom, fotoaparátom, výdržou batérie a podobne.

Hmotnosť zariadenia je poriadnych 300 gramov. A v ruke je to cítiť. Pred ním som testoval Motorolu edge+, ktorá tiež nebola ľahká, ale rozdiel v hmotnosti bol aj tak výrazný. Osobne mi vyššia hmotnosť veľmi neprekáža, je to daň za veľký displej. Aj v zatvorenom stave je Huawei Mate Xs poriadne veľký a hlavne hrubý. S tým ale treba počítať už dopredu.

Huawei Mate Xs

V balení sa nachádza ochranný obal typu “bumper”, ktorý sa nasadí okolo bokov smartfónu. Huawei Mate Xs v ňom síce nevyzerá tak dobre, ale jeho používanie silno odporúčam. Vďaka tomuto obalu je možné zariadenie bez problémov položiť na stôl a posúvať ho po ňom bez toho, aby sa displej poškriabal. Bočné hrany sú pekne vyzdvihnuté a ochrannú funkciu to plní výborne.

Huawei Mate Xs je osadený procesorom Kirin 990, takže tým najlepším a najvýkonnejším, čo Huawei momentálne dokáže. Doplnený je o 8 GB RAM. V praxi to znamená, že ponúka rýchle reakcie, sekanie tu neexistuje a systém je skvele odladený. Na to sme si pri Huawei už zvykli. Výkonu je dosť aj na tie najnáročnejšie hry. Mimochodom, vďaka veľkému displeju si ich naozaj užijete. Android 10 ponúka samozrejme tmavý režim naprieč celým systémom a pohodlné ovládanie gestami.

Huawei Mate Xs nastavenia displeja

Všimol som si, že zmizla možnosť “zásuvka” v rámci domovskej obrazovky. To znamená, že jedinou možnosťou je mať všetky aplikácie priamo na nej, klasické menu chýba. To ale vie vyriešiť hocijaký externý launcher. Len pozor, nie všetky fungujú správne aj po otvorení zariadenia.

Huawei Mate Xs mapy

Android aplikácie všeobecne nie sú prispôsobené na takmer štvorcový pomer strán displeja. Fungujú, síce bez problémov, ale nie vždy zobrazia požadovaný obsah správne. Najlepším príkladom je Instagram, kde je horná a dolná časť odrezaná.

4500 mAh batéria ponúka veľmi dobrú výdrž, aj pri náročnejšom používaní a s otvoreným displejom som bez problémov zvládol celý deň. Navyše, nabíjanie je vďaka výkonu 65 W a pribalenej 65 W nabíjačke extrémne rýchle. Na 100 % sa zariadenie nabilo len za 53 minút. Posledných cca 20 percent sa nabíjanie kvôli šetreniu batérie spomalilo. Mať 83 percent batérie za 30 minút je jednoducho skvelé. Bezdrôtové nabíjanie chýba, ale to je kvôli konštrukcii pochopiteľné.

 

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 min: 45 %
  • 30 min: 83 %
  • 45 min: 95 %
  • Plné nabitie: 53 min

Odomykanie zabezpečuje snímač odtlačkov prstov na pravej strane, ktorý nemôžem nič iné, len chváliť. Je rýchly a presný. Presne takto to mám rád. Reproduktor na spodnej strane hrá síce celkom slušne aj dostatočne nahlas, no chýba mu dvojička. Bohužiaľ, stereo reproduktory sa nekonajú.

Huawei Mate Xs skener odtlackov prstov

512 GB úložisko je dostatočne veľké, k dispozícii je aj podpora pamäťových kariet NanoMemory priamo od Huawei. Huawei Mate Xs je Dual SIM zariadenie, slot na druhú SIM kartu je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu.

Fotoaparát sa medzi najlepšími nestratí

Huawei pri modeli Mate Xs siahol na overenú kombináciu snímačov. Ten hlavný ponúka rozlíšenie 40 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Ide pravdepodobne o rovnaký snímač, aký bol použitý v modeli Huawei Mate 20 Pro. Chýbať nesmie trendový ultra-širokouhlý objketív s rozlíšením 16 MP. Tretím v zostave je teleobjektív s rozlíšením 8 MP a trojnásobným optickým priblížením. Pridáva sa aj ToF snímač, ktorý zabezpečí kvalitnejšie portrétové fotografie s rozmazaným pozadím.

Huawei Mate Xs fotoaparat

Je síce pravdou, že extrémnymi špecifikáciami fotoaparát už neohromí. Nemá najvyššie rozlíšenie a ani najlepšie priblíženie. Ale o nekvalitných fotografiách tu rozhodne nemôže byť reč. Pravdou je, že periskopický objektív by sa do tela nezmestil a 108 MP snímač by ešte o niečo predražil zariadenie, ktorého cena je už teraz doslova astronomická.

Huawei preto siahol po overených súčiastkach, ktoré už niekoľkokrát použil. A výsledok? Oplatilo sa. Dnes už rozdiely medzi najlepšími fotomobilmi veľké nie sú a aj Mate Xs môžem zaradiť medzi tie najlepšie.

Denné fotografie ponúkajú štandardne výborné farby a dostatok detailov. Predvolené rozlíšenie je nastavené na 10 MP, zariadenie spojí 4 pixely do jedného. Výsledkom je lepší dynamický rozsah a svetlejšie fotky v noci. Mimochodom, nočný režim je opäť výborný. Ale na môj vkus sa snaží až príliš. Áno, fotky vyzerajú parádne, no trochu neprirodzene.

 

Fotografovať je samozrejme možné aj v maximálnom rozlíšení 40 MP, no to neodporúčam v noci a ani v náročnejších svetelných podmienkach so silnými prechodmi medzi svetlom a tmou. V 40 MP režime je dynamický rozsah slabší.

Obrovskou výhodou je, že Huawei Mate Xs stačí otočiť a rázom z neho máte selfie fotoaparát, ktorý je rovnako kvalitný ako ten hlavný. Bodaj by nebol, keď selfie fotografie vytvoríte práve ním. Hľadáčik je samozrejme displej, ktorý je v zloženom stave aj na zadnej strane. Tu sa opäť prejavila výhoda takéhoto skladacieho riešenia. Ostatné selfie fotoaparáty v displejoch sa s týmto kvalitou nemôžu ani zďaleka porovnávať.

Aplikácia fotoaparátu je už štandardne na vysokej úrovni. Je rýchla, výborne optimalizovaná a rozloženie ovládacích prvkov je veľmi príjemné. Aj ak ste Huawei smartfón predtým nemali, zvyknete si veľmi rýchlo.

Huawei Mate Xs vs Samsung Galaxy Fold

V tejto časti by som chcel hlavne rozobrať to, ako sa k skladacím modelom postavili dvaja najväčší výrobcovia Android smartfónov, ktoré riešenie je pre koho a prečo je ktoré lepšie alebo horšie. Práve v tomto smere vznikajú rôzne diskusie a každý si obhajuje to svoje. Pravdou je, že každé riešenie má svoje výhody a nevýhody.

Nebudem tu porovnávať funkcie, výkon či fotoaparát. Zameriam sa čisto na displeje a spôsob skladania oboch modelov. Práve toto je to, čím sa od seba odlišujú najviac.

 

Začnem Samsungom. Galaxy Fold  sa mi páčil už od začiatku. V zatvorenom stave máte k dispozícii malý displej s uhlopriečkou len niečo cez 4″. Prvou obrovskou výhodou je, že takto je ohybný displej, ktorý je extrémne náchylný na poškriabanie, pekne chránený. Teda pokiaľ sa do vnútra nedostane nejaká neželaná nečistota, ktorá dokáže narobiť šarapatu. Huawei Mate Xs má svoj displej neustále vystavený okoliu, takže až tak zabezpečený nie je.

Huawei Mate Xs

Výhodou je, že aj v zatvorenom stave máte stále k dispozícii veľký displej a plnohodnotný smartfón. Ďalšou výhodou je, že zariadenie nepotrebuje žiadny selfie fotoaparát, Samsung Galaxy Fold má práve kvôli tomu výrez v displeji, čo nevyzerá dobre.

Tvrdiť, že vonkajší displej Samsungu je nepoužiteľný, je trochu (dosť) prehnané. Áno, je síce malý, ale dokáže obslúžiť absolútne všetky funkcie smartfónu. A s nižšou uhlopriečkou prichádza jedna obrovská výhoda – je podstatne šetrnejší k batérii a dokáže výdrž zariadenia  poriadne predĺžiť. Teda ak ho stále neotvárate a nepoužívate ten krásny veľký displej.

Huawei Mate Xs displej

Stále sú a aj budú dva tábory fanúšikov. Tí, ktorí hovoria, že Samsung by kvôli malému displeju nechceli a tí, ktorým sa zase nepáči Huawei. Ja som niekde medzi, aj keď v tomto ohľade sa viac prikláňam k riešeniu Samsungu. Pre mňa je dôležitejšie mať displej chránený a radšej oželiem to, že ten malý v zatvorenom stave nespĺňa aktuálne trendy.

Záverečné hodnotenie

Huawei Mate Xs nie je pre každého. Kúpi si ho len málokto. V prvom rade ide o to, že sa výrobca chcel ukázať, čo dokáže momentálne vyrobiť. A to sa naozaj podarilo. Keď si odmyslíme cenu a náchylnosť displeja na poškriabanie, ide o veľmi schopné zariadenie, prakticky bez väčšieho nedostatku. Ponúka kvalitný fotoaparát, ktorý je zároveň aj selfie snímačom. Nechýba infračervený port, 5G, vysoký výkon a kvalitný displej. Spracovanie je taktiež prvotriedne. K dokonalosti samozrejme chýbajú Google služby, stereo reproduktory a možno aj nižšia hmotnosť.

8.2

Huawei Mate Xs

Smartfón s ohybným displejom, z ktorého sa po otvorení stane tablet. Ponúka kvalitný fotoaparát, ktorý je možné využiť aj na selfie fotografie, takže ďalší selfie fotoaparát potrebný nie je. Poteší infračervený port, 5G konektivita a veľmi pekný displej, ktorý je výborne čitateľný aj na priamom slnku. Silnou stránkou je nabíjanie, ktoré trvá menej ako hodinu. Taktiež výdrž batérie s kapacitou 4500 mAh je nadštandardná.  Chýbajú mi stereo reproduktory a tiež Google služby. Najväčším nedostatkom tohto podareného zariadenia je vysoká cena.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Výhody tabletu a smartfónu v jednom
  • Pekný displej
  • Výkon a 5G
  • Infračervený port
  • Nadštandardná výdrž
  • Rýchle nabíjanie
  • Kvalitný fotoaparát
  • Výborný snímač odtlačkov prstov

  • Cena
  • Displej náchylný na poškriabanie
  • Chýbajú stereo reproduktory
  • Bez Google služieb
  • Vysoká hmotnosť
1.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+