MojAndroid

Samsung len nedávno predstavil svoju najnovšiu vlajkovú sériu Galaxy S24. Prišiel tak aj na náš trh s tromi novými modelmi, a to S24, S24+ a S24 Ultra. Všetky tri majú jednu spoločnú vec, a to zahrnutie umelej inteligencie a jej funkcií priamo do softvéru zariadenia. Medzi najzaujímavejšie funkcie patrí napríklad aj Circle To Search, vymazanie pozadia či objektov na fotke, ale aj efektívnejšie robenie poznámok. Tieto funkcie však môžu byť už o nejaký čas spoplatnené, informuje 9to5google.

Samsung po vydaní svojich nových smartfónov urobil rozruch. Mnohí ho kritizovali za to, že na oko neprináša voči predchádzajúcej generácii žiadne zmeny, či za použitie čipsetu od Exynoss v svojich modeloch aj pre náš trh. Spoločnosť však priniesla také zmeny, ktoré na prvý pohľad možno nie sú rozpoznateľné.

Z hardvérového hľadiska použili napríklad pevný titán pri modeli Ultra vo svojej konštrukcii. Prišli aj s lepším systémom chladenia zariadenia, či menšími zmenami pri fotoaparátoch. Umelá inteligencia je však to, čo prináša hlavnú konkurenčnú výhodu oproti ostatným predajcom na trhu. Tá priniesla hneď niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré si máme možnosť aj my pri našom testovaní vyskúšať.

Samsung S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra

Podľa používateľa @AdamJMatlock sa však určité funkcie, ktoré máme teraz zadarmo, už od roku 2025 spoplatnia. Používateľ sociálnej siete X sa odvoláva na poznámku pod čiarou, ktorú napísal samotný Samsung. V nej malo znieť: “Funkcie umelej inteligencie Galaxy budú na podporovaných zariadeniach Samsung Galaxy poskytované zadarmo do konca roka 2025. Na funkcie AI poskytované tretími stranami sa môžu vzťahovať odlišné podmienky.”

Podobnú situáciu zažil aj Google

Tomu pomáha aj to, že väčšina týchto AI funkcií pracuje na princípe cloudu, čiže ich Samsung môže aj v tomto momente zakázať a vypnúť, no a my s tým nič nespravíme. Čitatelia webu 9to5google sa navyše vyjadrili, že až 70 % z nich odmieta spoločnosti za takéto vymoženosti platiť mesačné poplatky. Koľko si za takéto služby v prípade spoplatnenia bude firma pýtať je zatiaľ otázne, no neočakáva sa, že by to malo byť lacné.

Niečo podobné zažil aj Google, ktorý hovoril o spoplatnení funkcií umelej inteligencie, no zatiaľ tak stále nespravil. Možno ho k tomuto kroku dotlačil aj samotný Samsung so s príchodom mobilov triedy S24, ktoré konkurujú Pixelom.

Náš tip
Recenzia Huawei FreeClip: Slúchadlá s veľmi špecifickou cielovkou

30.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+