MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Ďalšia galaxia

Pokiaľ by sme mali hovoriť len o jednej výhode vlajkovej lode Samsungu oproti konkurentom, bol by to zrejme operačný systém. V minulosti boli zariadenia z rodiny Galaxy S za naozaj húževnatú a výkonnostne náročnú nadstavbu odsudzované, no dnes môžeme hovoriť o naozaj vyladenom a výborne fungujúcom systéme, ktorý ponúka funkcie, ktoré nikde inde naozaj nenájdete. Nadstavba v smartfóne Samsung Galaxy S8+ sa už nevolá TouchWiz, ale Samsung Experience. A jej používanie je teda poriadny zážitok…

Samsung Galaxy S8+ 6

Na povrchu Androidu 7.0 nájdete jednoducho vyzerajúcu, no naozaj prepracovanú nadstavbu novej generácie. Samsung v nej ponechal všetky dôležité prvky z predošlých modelov, no prispôsobil ju na použitie na tak veľkom displeji a so softvérovými tlačidlami. Juhokórejský výrobca tu ponechal režim dvoch okien na obrazovke, gestá, na ktoré ste zvyknutí, ako aj súčasti systému, ktoré sú pre Samsungy príznačné. Okrem toho však do svojho systému implementoval niekoľko noviniek.

Samsung Galaxy S8+ screenshot 67 Samsung Galaxy S8+ screenshot 68

Jednou z najväčších noviniek sú zrejme softvérové tlačidlá. Tie boli v predošlých modeloch dostupné v kombinácii 2 kapacitné + 1 hardvérové tlačidlo. Už pred oficiálnym predstavením mnohí nadávali, že sa Samsung zbavil hardvérového tlačidla, na ktoré sú všetci tak veľmi zvyknutí, no musíme vám povedať, že nám toto tlačidlo naozaj nechýbalo. A Samsung spravil všetko preto, aby ste naň zabudli aj vy. Displej môžete rozsvietiť podržaním prstu na mieste, kde bývalo tlačidlo Domov. Softvérové tlačidlá si môžete aj preusporiadať a dokonca zmeniť aj farbu ich pozadia. Čo nás prekvapilo a naozaj aj potešilo, je aj možnosť vybrať si aplikácie, ktoré sa budú zobrazovať na celú obrazovku, rozumej bez softvérových tlačidiel. Samsung jednoducho do systému pridal funkcie, ktoré inak ponúkajú len niektoré alternatívne ROM…

Nová nadstavba Samsung Experience si zobrala niekoľko prvkov aj z natívneho Androidu. Je to napríklad možnosť otvárať menu s aplikáciami potiahnutím zospodu nahor, či notifikačná lišta, ktorá už dlhšie ponúka podobné usporiadanie prvkov a vzhľad ako v natívnom Androide. A nám sa to páči. V čom by si zas mal brať príklad Google od Samsungu, sú témy systému. Samsung opäť ponúka možnosť zmeniť si vzhľad Androidu pomocou množstva tém, ktoré nezmenia len pozadie, ale napríklad aj dizajn ikon či iných systémových prvkov. Personalizácia je dnes veľmi dôležitá a Samsung ju používateľovi ponúka v pomerne rozsiahlej forme.

Bixby či Google Asistent?

V čase, keď sa Google konečne rozbehol a predstavil svojho pokročilého Google Asistenta sa Samsung rozhodol ísť vlastnou cestou a uviedol svojho vlastného asistenta. Ten sa volá Bixby a po prvýkrát ho môžete vidieť práve v novom Samsungu Galaxy S8 a S8+. Funkcionalitou sa od Google Asistenta v mnohom nelíši a máte z neho rovnaký pocit aj po spustení. Samsung vás však chce presvedčiť, aby ste ho používali, tým, že na konštrukciu umiestnil špeciálne hardvérové tlačidlo, ktorým Bixby spustíte. Či to je správny krok, usúdime časom, no reakcie verejnosti nie sú až tak pozitívne.

Samsung Galaxy S8+ screenshot 75

V tomto momente sú funkcie asistenta Bixby obmedzené. Časom by však mal ponúkať podporu hlasového ovládania a kontinuálneho učenia sa. Bixby sa stane naozaj vašim asistentom. Naučí sa, čo cez deň robíte a ako používate svoje zariadenie, čo potom využije pri svojej činnosti. Ide o akúsi polo-umelú inteligenciu, ktorá nám ukazuje, ako s nami budú smartfóny komunikovať v budúcnosti. O asistentovi Bixby vám v recenzii nebudeme písať viac, ak vás zaujíma, prečítajte si náš samostatný článok.

Smartfón ako počítač?

Samsung bol vždy trendsetter, čo dokazuje aj so smartfónmi Galaxy S8 a S8+. Tie prinášajú okrem iného aj desktopový režim Dex, ktorý používateľom umožňuje využívať ich zariadenie ako stolový počítač. Je na to potrebný špeciálny dok a treba povedať, že nejde o prvý takýto systém na svete. Samsung ho však medzi prvými preniesol aj do skutočnosti a bude ho ponúkať na existujúcich zariadeniach. Možnosti využívania smartfónu ako počítača sú aktuálne dosť obmedzené, a to nie výkonnostne, ale skôr softvérovo. Na trhu chýba operačný systém, ktorý by sa dal plnohodnotne využívať na smartfóne aj na PC s klávesnicou a myšou. Samsung Dex je však dobrou ukážkou toho, čo ponúkajú aktuálne dostupné možnosti.

Boli by sme naozaj radi, keby sa do tohto segmentu trhu konečne zažral Google, ktorý sľubuje univerzálny operačný systém pre smartfóny a počítače už dlho. Ak však nepredstaví nový Android s podporou desktopového režimu, možno to bude musieť priniesť Samsung alebo niektorý z jeho konkurentov. Práve juhokórejský výrobca k tomu má zrejme najbližšie. Počas testovania smartfónu Samsung Galaxy S8+ sme nemali k dispozícii dok pre Dex, a tak vám neprinesieme žiadne nové poznatky ani skúsenosti z používania. Môžete si však pozrieť naše video, v ktorom vám Harry predstaví koncept tohto systému.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Odomykanie zariadenia očami, tvárou a odtlačkom

Samsung je prvým výrobcom, ktorý prináša možnosť odomykania smartfónu pomocou skeneru dúhoviek. Ten bol dostupný už v smartfóne Samsung Galaxy Note 7 (†), no nájdete ho aj v nových S8-čkách. My sme počas testovania používali na odomykanie zariadenia len tento spôsob a musíme priznať, že ide o naozaj zaujímavú inováciu. Samsung tvrdí, že ide o rovnako bezpečnú technológiu ako skener odtlačkov. Má to však, samozrejme, svoje nevýhody. Jednou z nich je napríklad rýchlosť – odomknutie skenerom dúhovky trvá 1-2 sekundy, a to sa musíte naučiť, ako sa na zariadenie máte pozrieť. Spočiatku tak z odomykania týmto spôsobom môžete byť nervózny a niekoľko dní si naň zvykať. Ďalšou nevýhodou je použitie v noci, keď je skener dúhoviek nepoužiteľný. Na rad tak prichádzajú ďalšie spôsoby zabezpečenia zariadenia.

Samsung Galaxy S8+ skener duhovky

Používateľ môže okrem skeneru dúhoviek na odomknutie zariadenia použiť aj skener tváre. Nejde o novinku, Android túto funkciu ponúkal už vo verzii Android 4.0. Samsung ju však vylepšil, ponúka ju v kombinácii s kvalitnejším predným fotoaparátom, a tak je aj jej používanie komfortnejšie a presnejšie. Pre zástancov klasických technológií je, samozrejme, dostupné aj odomknutie vzorom, heslom, PIN kódom či odtlačkom prstu. Snímač odtlačkov je však umiestnený na naozaj nevhodnom mieste, a tak sme ho nevyužívali. Zariadenie sme si totižto museli vždy v ruke prechytiť, aby sme naň dočiahli. Snímač inak reaguje výborne, pokiaľ máte problém s rozpoznaním vášho odtlačku, tak si ho zaregistrujte ešte raz.

Zvýšená bezpečnosť vďaka Samsung KNOX

Aj najnovšie smartfóny z dielne Samsungu ponúkajú systém Samsung Knox. Ten ponúka zvýšené zabezpečenie súborom či dátam, ktoré si môžete ochrániť v akomsi súkromnom subsystéme. V jednom zariadení si tak môžete oddeliť súkromné veci od pracovných, ktoré zabezpečíte ďalšou vrstvou ochrany. Nejde pritom len o dokumenty či zložky súborov, ale aj aplikácie a ich dáta. Nové Samsungy tak opäť zaujmú ľudí, ktorí sa zaujímajú o bezpečnosť aplikácií a dát v ich smartfónoch.

Samsung Galaxy S8+ knox

Všetko po svojom

Samsung je známy tým, že si vo svojich zariadeniach robí veci po svojom. Odzrkadľuje sa to napríklad aj na aplikáciách, kde Samsung uprednostňuje vlastné tituly pred riešením Googlu či iných vývojárov. V Galaxy S8+ tak nájdete vlastný dialer, aplikáciu správ, e-mail, správcu súborov, kalendár, kalkulačku, poznámky, ale aj vlastný internetový prehliadač či galériu. Okrem toho v menu natrafíte aj na zabezpečený priečinok, v ktorom si môžete ukryť citlivé fotky či dáta, prepracovanú aplikáciu Samsung Notes na poznámky alebo titul Samsung Members, ktorý ponúka výhody a zľavy majiteľom Samsung zariadení. Priamo v tomto titule ale môžete požiadať aj o pomoc s vaším zariadením či o jeho vzdialenú diagnostiku.

Na prepojenie s ďalšími spotrebičmi spoločnosti Samsung vám poslúži titul Samsung Connect. Samsung si, samozrejme, neodpustil ani integráciu aplikácie Samsung Health, ktorú vám zrejme už netreba ani predstavovať. Špičkou softvérového ľadovca je obchod Samsung Apps, ktorý je alternatívou k Obchodu Play. Samsung sa jednoducho snaží vytvoriť si vlastný ekosystém aplikácií, ktoré medzi sebou komunikujú a fungujú na všetkých produktoch spoločnosti Samsung. A musíme povedať, že sa im to aj úspešne darí. Android ako taký slúžil Samsungu len na vybudovanie si vlastného sveta v svete. Ak by Samsung v ďalšej generácií svojich zariadení prešiel na operačný systém Tizen s rovnakým vzhľadom, niektorí z vás by si to možno ani nevšimli…

Samsung Galaxy S8+ screenshot 29

Operačný systém v novom Samsungu Galaxy S8+ je naozaj prepracovaný a ponúka obrovské množstvo možností. Nájdete tu rôzne gestá, ktorými môžete ovládať funkcie tohto zariadenia, vlastného inteligentného asistenta aj sadu predinštalovaných aplikácií, ktoré vyvinul priamo Samsung. Všetko však medzi sebou pekne spolupracuje, funguje bez zaváhania a dobre vyzerá. Vždy však máte možnosť využiť aj služby tretích strán a aplikácií z Obchodu Play. Je len na vás, čo si vyberiete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  Batéria prepadák.
  Cenovka 400€ by bola akceptovateľná.
  Dobrú chuť ;-)

 • tie fotky pri veľkom zobrazení (na monitore) nepôsobia ani tak detailne, ale tak ako keby neostro :/ …

  • Patrislaw

   Fotky od Samsungu su top. Keby som si mal vybrať s akým telefonom nemám odfotiť fotku tak hneď ma napadne SONY :D

   • tak jasne že S8 fotí lepšie ako telefón z roku 2015 :D … len ma mrzí že samsung nenasadil čip ktorý je schopný zachytiť väčšiu scénu než moja xperia… ale zato vie lepšie makro…..ja viem že všetci hejtujú sony kvôli kvalite fotografií, a ja to si tiež priznám, ale myslím že môj telefón bol asi prvý od nich kde im to s kvalitou fotografií celkom aj vyšlo…ostré po celej ploche, farby pekné, len niekedy debilný post procesing(zlievajúca sa tráva,stromy)…síce používam inú appku na fotenie kde si nastavujem manuálne zoom, expozíciu atd…so Sony sa musím pohrať a fotky sú dobré, čo pri automatike sa nedá povedať…
    inak na starom samsungu sa mi stala čudná vec, tam mi začal telefón fotiť lepšie po flashi na cyanogenmod 11…

    • Rastislav Salamon

     Samsungy fotia najlepsie a Sony najhorsie (zo znamejsich znaciek) co je na smiech kedze robia do nich chipy ale ich fotograficky SW nestoji za nic a vysledne fotky su podpriemerne, mal som moznost realne porovnat a je to neporovnatelny rozdiel

     • Ja nechápem že tí japonci to nevidia, nemajú oči či čo?

  • Rastislav Salamon

   inak tie fotky nie su v plnej kvalite ale kvalita bola vyrazne znizena, vid komentar Ondreja Licka vyssie

 • PeterR

  Tie fotky majú asi rozlíšenie 400x400p nedá sa dať dávka lepšia kvalita ako pôvodná? 4034×3034?

  • Fotografie sú upravené​ na šírku 2000px, napíš mi na mail ondrej@mojandroid.sk a pošlem ti fotku, ktorá ťa zaujíma, v plnej kvalite…

   • PeterR

    Ďakujem fotky nepotrebujem. Viem si predstaviť ,aké môžu byť pekné.

 • Kubo102030

  Za posledný rok som vystriedal mnoho telefónov a uvedomil som si, že jeden z najdôležitejších aspektov je pre mňa výdrž batérie. Nič pod 4-5 hodín SoT nie je pre mňa zaujímavé, lebo denne mám zapnutý displej cez 3 hodiny a nechcem sa obmedzovať a nosiť so sebou nabíjačku. Proste chcem mať telefón, ktorý bezproblémovo vydrží CELÝ deň a 3 hodiny SoT mi pri S8+ príde neskutočne ale neskutočne málo…

  • Valentin Ha

   A aký používaš?

   • Kubo102030

    Doteraz Xiaomi Redmi 4 Pro, ale už cca dva týždne Mi5C ale zajtra by mi mohol prísť Mi Mix Pro :D

    • Valentin Ha

     Ja som mal tiež objednaný mi mix takmer hneď jak vyšiel. Ale nechcelo sa mi čakať ci vôbec niekedy bude voľný a potreboval som súrne náhradu za note 7 aj keď mam už takmer rok OP3 tak som vzal ip7 plus a teraz čakám na s8 xD

  • Je to zbytočné, zo začiatku môže mať aj 7 hod SOT tvoj vysnívaný telefón s veľkou výdržou ale príde aktualizácia a dodrbe ti výdrž…Tak ako som ja mal na Z3+ screen on time okolo 6 hod. na MM tak po aktualizácii na nougat mám už len okolo 4 hodín…a je to dosť smutné…

   • Kubo102030

    No mne sa to našťastie nestalo, že by mi výdrž nejaká aktualizácia pokazila ale S8+ nepomôže ani update :(

    • Rastislav Salamon

     mne sa po aktualizacii S7 na android 7 vydrz vyrazne zlepsila (asi najmä vdaka moznosti znizit rozlisenie displeja z QHD na FHD)

 • Larsen

  Dnes som mal moznost tento vzacny artefakt a buduci talizman kazdeho Disko Audinkara pomadzgorit u Bublinarov a tie displaye su model od modelu horsie a horsie… zlta mrdka vyziarena zahmlena pod sklom, colorshadows okolo ciernych pismen, Samsung ako ho pozname….Zvonka klasicky nafrneny Samsung bombardak, znutra zasekany dolagovany uboleny klame telom v kazdom malomestskom elektre…. za Huawei P10 ale palec hore, paci sa mi prave ako tuna zacinaju uvazovat aj o tom, ze tie telefony niekto pouziva, ze ten niekto ma oci a oni mu mozu tie oci pomoct chranit…

  • sddf

   naco tu take debiliny pises…

   • Rastislav Salamon

    lebo je idiot

    • Peter Ef

     mozno ma len komplexy ;- )

  • Pelle

   Sledujem tvoje prispevky a evidentne si retardovany. To ze maju najlepsi display na trhu nezmenis.

   • Larsen

    Poslem ti plagatos?

   • Jaro

    To áno,do červena nemá nikto display

 • koso

  3H SOT :D :D :D :D to je pekne malo ani to ze napisete ze ste pocas toho tel testovali to nezachrani na OP3 dosahujem podstatne viac aj pri nonstop hrani na 4G aj s AP na wifi pre moj PC a to sa o tomto telefone hovori bezne ze ma malu bateriu a dost kratku vydrz

 • Dano3266

  Baterka na parádu, keď tam dáme druhú simku tak sot bude 2 hodiny? Nuž pokrok nezastavíš, plno fičuriek skenerov, v s9 možno aj röntgen ;o) hlavne že 800 € a stále tam nieje ten vodotrysk

 • Pelle

  S tou baterkou to myslia vazne ? Ved na 3 h SOT sa dostanem aj s mojou S6tkou ktora ma pomerne biednu vydrz. No zvažoval som S8 ale asi este chvilku pobudnem s S6tkou ?

 • Miso

  Myslim ze BT 5.0 zasluzi sirsie predstavenie a nie len jednou vetou, pretoze oproti 4.x su to velke zmeny. Ako rychlost, dosah, pripojenie viacerych bt zariadeni a vytvorit si stereo.. atd atd. Je tam toho viac

  • Preto je tam odkaz na samostatný článok o Bluetooth 5.0

 • Tom

  Neviem čo tu všetci pindáte, minule som pozeral video s testom vydrže s8/s8+ a výdrž bola +-6h30m

 • Vsetci recenzenti hovoria ze S8 plus ma super vydrz. Aj testy to potvrdili, s 7 hodin on screen time. Neviem kolko dni ste ho testovali ale skuste spravit 10 dnovi test a potom hovorit o batérii. A tiež som si všimol že 34% baterie zožral ANTUTU benchmark, polovicu display, takže sa ani nedivím vašemu výsledku.

 • Pingback: OFICIÁLNE: Samsung Galaxy S8 dostáva Android 8.0 Oreo v Európe!()

+