MojAndroid

Mnohokrát je otázne či sa viac oplatí kúpiť dvojročnú vlajkovú loď alebo aktuálnu strednú triedu. Podľa môjho názoru takmer vždy zvíťazí zastaralejší top model. Poskytne lepší výkon, krajší displej, prestížny dizajn a často oveľa lepšie fotoaparáty. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Oplatí sa kúpa dvojročnej vlajkovej lode? Čo ponúkne a aká je cena?

Ja som sa rozhodol zájsť ešte ďalej a týždeň som používal šesť generácii starý model série Galaxy S z dielne juhokórejského Samsungu. Reč je o smartfóne Samsung Galaxy S7.

Mojím primárnym smartfónom je Samsung Galaxxy S21 Ultra. Rozdiel šiestich generácií je citeľný

Hneď na úvod by som rád spomenul, že momentálne je mojím primárnym zariadením Samsung Galaxy S21 Ultra. Viem si tak porovnať rozdiel šiestich generácií týchto telefónov. Po stránke dizajnu sa mi Samsung Galaxy S7 stále neskutočne páči. V časoch, keď sme mali vo vreckách mobily so širokými rámčekmi v hornej aj dolnej časti smartfónov z ich prednej strany, Galaxy S7 bol jedným z najkrajších zariadení na trhu.

Samsung Galaxy S7 v roku 2021

Používal som model v zlatom farebnom prevedení a musím uznať, že aj dnes vyzerá veľmi pekne. Elegantne zahnuté boky zadnej sklenenej časti telefónu sú toho dôkazom. Keďže tento konkrétny Samsung Galaxy S7 mal pred pár mesiacmi svojho majiteľa, ktorý ho využíval pár rokov, je jasné, že na ňom budú vidieť rôzne nedokonalosti v podobe škrabancov a v tomto prípade aj prasklín na displeji.

Samsung Galaxy S7 v roku 2021

Ide však len o týždenný test, takže celkovo po stránke konštrukcie som si tento telefón nevedel vynachváliť. Konečne niečo malé, čo aj sadne pohodlne do ruky. Zahnuté zadné hrany a zúžené boky zariadenia i dnes robia zo Samsungu Galaxy S7 kompaktný unikát, ktorý v tejto dobe zrejme mnohým chýba. Malé rozmery mi neprekážali, no po pár ďalších dňoch by som zrejme chcel niečo s väčším displejom, respektíve s užšími rámčekmi.

Keď malé rozmery a nízka hmotnosť boli bežnou realitou

Prekvapila ma aj nízka hmotnosť smartfónu. Váži iba 152 gramov a vo vrecku mobil skutočne akoby neexistoval. Teda aspoň v porovnaní s dnešnými modelmi. Displej má uhlopriečku 5,1 palcov, na tú dobu (a aj na tú dnešnú) skvelé rozlíšenie 1400 x 2560 pixelov a klasický pomer strán 16:9. Pomer displeja k prednej strane je 72,1 percent, čo je na dnešné pomery už absurdnou hodnotou, no všetci vieme, ako niekedy telefóny vyzerali.

Displej vyzerá super, až na to, že je na ňom vidno duchov po klávesnici, ikonách či četovacích hlavičkách z aplikácie Messenger od Facebooku. Kto vie, či takto po určitej dobe nedopadne aj môj Samsung Galaxy S21 Ultra. Myslím si, že technológia OLED panelov sa za ten čas posunula dopredu a podarilo sa lepšie vyriešiť aj tieto vlastnosti tohto typu zobrazovača.

Galaxy S7 v roku 2021

O výkon zariadenia sa stará čipset Exynos 8890 domácej výroby. Má osem jadier a bol vyrábaný 14 nm technologickým procesom. Práve nedostatok výkonu bol jediným faktorom, ktorý ma odrádzal používať tak starý telefón. Na otváranie aplikácii som si niekedy určitú chvíľku počkal a horšie to bolo v momentoch, kedy som mal súčasne zapnutých viacero aplikácií.

Multitasking už starým vlajkovým lodiam jednoducho nejde. S trochou trpezlivosti by ale niekto nenáročný nemal mať problém. Aj pred šiestimi rokmi sa samozrejme vyrábali modely, ktoré sa vyznačovali certifikáciou odolnosti voči vode a prachu IP68. Keďže mnou skúšaný kus má poškodený displej, pochybujem, že je ešte vodoodolný.

samsung galaxy s7 antutu benchmark
Výsledok Samsungu Galaxy S7 v aplikácii AnTuTu Benchmark | Foto: Redakcia

Po pár mesiacoch až rokoch strávených niekde v skrinke, je možné, že lepidlo a iné tesnenia, chrániace pred vniknutím vody, zoslabli. To znamená, že staršie zariadenia nemusia byť vodoodolné  aj napriek tomu, že sa nevyznačujú žiadnym fyzickým poškodením. V roku 2016 bol Samsung Galaxy S7 predstavený s verziou Androidu 6.0 Marshmallow. Momentálne na ňom beží Android 8.0 Oreo a grafická nadstavba TouchWiz.

Bez podpory pre aktualizácie a mnoho vymožeností z dnešnej doby

Ako možno viete, Galaxy S7 už nepatrí medzi podporované zariadenia tohto juhokórejského giganta. Napriek tomu sa však model mohol pochváliť rokmi podpory. Za zmienku stojí napríklad fakt, že na jeseň v minulom roku telefón prekvapil dostupnosťou aktualizácie.

32 GB interného ukladacieho priestoru sa mi za ten čas rozhodne zaplniť nepodarilo, no keby som potreboval viac miesta, je tu slot na microSD kartu. Taká vymoženosť mi niekedy chýba, no dnešné smartfóny zväčša majú dostatok rýchleho úložiska, takže aj preto sa výrobcovia rozhodli vzdať tejto vymoženosti.

Samsung Galaxy S7 v roku 2021

Pokiaľ ide o fotografické vlastnosti, tak sklamaný som nebol, ale ani úplne spokojný. Je mi jasné, že Samsung Galaxy S7 nemôžem ani len porovnávať s dnešnými vlajkovými loďami, no porovnanie so strednou triedou by mohlo byť fér. Myslím si, že sa na aktuálnu nižšiu strednú triedu tento model pokojne doťahuje. Prvou vecou, ktorú som si pri fotení všimol, je horší dynamický rozsah a mnohokrát zle nastavená automatická expozícia.

Uvedomujem si, aké je skvelé, že dnes stačí iba kliknúť spúšť a smartfón nastaví všetky parametre fotografie za nás. Na druhú stranu ma príjemne prekvapili schopnosti natáčať video. Samsung Galaxy S7 to dokáže maximálne v 4K pri 30 fps. Mne sa ale viac páči možnosť nahrávania v 1080p pri omnoho plynulejších 60 fps. Z konektivity viacerých poteší prítomnosť 3,5 mm jack konektora na pripojenie drôtových slúchadiel. Ja som ho nevyužil ani raz.

Ukážkové fotografie:

Starý typ konektora som nevyužil, nabíjal som bezdrôtovo

Taktiež ostal nevyužitým aj microUSB konektor na spodnej strane. Ako som potom telefón nabíjal? Bezdrôtovo! Áno, aj šesťročná vlajková loď sa môže pochváliť niečim takým. Káble typu microUSB už dlhú dobu pri sebe nedržím. Skvelá je prítomnosť NFC, ktorá mi zabezpečila možnosť bezkontaktných platieb. Na odomykanie som využíval skener odtlačkov prstov umiestnený v domovskom tlačidle, ktorý bol kedysi dlhodobým symbolom smartfónov značky Samsung.

Galaxy S7 v roku 2021

Musím uznať, že je minimálne tak rýchly ako dnešné snímače umiestnené priamo pod displejom, čo je super. Ak by som chcel niekomu dať starý, používaný Samsung Galaxy S7, aby ho využíval denne, najskôr by som nechal telefónu vymeniť batériu. Tá mi vydržala len od rána do skorého večera, niekedy som ju vybil aj skôr. Vôbec za to neviním dnes už nižšiu kapacitu 3 000 mAh, ale skôr fakt, že po tých rokoch akumulátor prirodzene degradoval.

Stojí používanie tak starého smartfónu v roku 2021 za to?

Ak to všetko zhrniem, tak so Samsungom Galaxy S7 som bol v roku 2021 celkom spokojný. To však vzhľadom na to, že ide o šesťročnú vlajkovú loď a nečakal som dobrý výsledok. Jedinými nevýhodami sú nízky výkon, ktorý postačí iba na bežné, nenáročné používanie, “duchovia” na AMOLED displeji po dlhodobejšom používaní niekym iným či chýbajúce aktualizácie a slabší fotoaparát, ktorý však stále úplne vystačí na občasné vytváranie fotografií a videí. Má dokonca aj optickú stabilizáciu obrazu, čo sa ani v dnešnej strednej triede len tak nevidí.

Samsung Galaxy S7 v roku 2021

Odporúčal by som vo všeobecnosti využívať tak starý telefón? Asi nie, ak nie ste niekto, kto nepožaduje prítomnosť novších vecí. Odporúčal by som zaobstarať si nejaký maximálne trojročný top model. So Samsugnom Galaxy S7 chybu neurobíte, no za málo peňazí získate aj niečo novšie. Problémom by mohol byť aj neaktualizovaný systém a jeho bezpečnosť.


Nakoniec som rád, že som sa vrátil naspäť na moje primárne zariadenie, ktoré je o šesť generácií mladšie a aktuálne. Kvalita fotoaparátov narástla priam neporovnateľne, tak ako aj prakticky všetkého ostatného. Jedinú výhodu Galaxy S7 oproti Galaxy S21 Ultra vidím vo veľkosti, hmotnosti a celkovej pohodlnosti držania v jednej ruke. A čo vy? Používate dodnes nejaký starší kúsok? Pochváľte sa v diskusii pod článkom.

Náš tip
Samsung Galaxy Watch4: Oficiálne rendery odhalili dizajn novinky

30.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

7 odpovedí na “Používal som Samsung Galaxy S7 v roku 2021. Ako obstál?”

  1. Kedysi som mal S7 Edge vo farbe Ocean Blue či ako sa volala… mne prišla (aj stále príde hlavne vzhľadom) S rada vždy tak trochu nudná ale Note 7 stiahli a tak som zvolil s7 variantu ale určite max spokojnosť a aj dizajn bol krásny – posledné Sko ktoré sa mi fakt páčilo aj navzdory väčším zaobleniam , potom s8,s9 vyzerali hrozne,s10 ešte sa ako tak podarila a 20 a 21 rada už zas vzhľadovo nudné … tak dúfam že časom vymyslia opäť nejaký zaujímavejší dizajn :)

  2. Ak stary mobil, tak jedine taky pre ktory existuje komunitna rom-ka. Pretoze pouzivat mobil bez aktualizacii, to si clovek koleduje o problemy…

    Z tohto hladiska najlepsie asi vychadzaju modely od OnePlus. Jednak su oblubene medzi uzivatelmi, a okrem toho firma nerobi cavyky s odomykanim bootloadera. Ze este aj na OnePlus One (7 rokov stary mobil) clovek moze mat najnovsi android, to je jednoducho uzasne.

    Samsung ide v tomto od 10 k 5. Kedysi boli jeho modely oblubene a LOS ich podporoval. Odkedy prisli s tym svojim Knox-frameworkom, zacali problemy. Potom do toho este drbli eFuse, a na posledne modely Samsungu je uz velmi tazke dostat daku alternativnu rom-ku, takze pre mna je Samsung “out”.

  3. Ja doteraz pouzivam S7. Som nenarocny pouzivatel- telefonujem, SMS/chat, internet zopar apiek a foto len na informativne zdokumentovanie v praci. Mne to na moje ucely staci a hlavna vyhoda je na dnesnu dobu kompaktne rozmery. Neviem cim ho v buducnosti nahradim lebo do vacsich rozmerov nie som ochotny ist. Tesil som sa na Asus zenfone 8 mini ale 148mm pre mna nie je mini. Mozno Samsung S10e ten ma 142mm. Apple nechcem a ked sa im nepodarilo naplnit ocakavane predaje s iPhone 12mini tak to zrejme ziaden android vyrobca nedokaze a ani nebude riskovat… Nie som ziaden drobec mam necele 2m a k tomu prislusne velke ruky a napriek tomu su vsetky terajsie telefony pre mna velke. Chcem ho ovladat pohodlne jednou rukou a to sa s dnesnymi lopatami neda. Keby bola aspon stredna trieda s normalnou velkostou tak mne by to stacilo…

  4. Tiez som bol vlastnikom S7 32 Gb, gold. Fungoval som s nim skoro 3 roky, max spokojnost pocas pouzivania. V roku 2019 mi zacali vadit siroke ramceky, jeden fotak, tak som isiel do s10+ (vymen stary za novy). Ked som este v tom case 07.2019 porovnaval foto z s7 a s10+ robene v exterieri za pekneho slnecneho pocasia, tak rozdiel nebol az taky markantny, bol som skor sklamany, ze po 3 generaciach len taky maly rozdiel v kvalite miestami-na kratke vzdialenosti vobec resp.v prospech s7. Avsak min.rok som porovnaval znova s s10+ (ina s7, oreo)) a to uz boli rozdiely vacsie, presne take ako popisujete aj vy. Z toho len vyplyva, ze aktualizaciami sa este vlastnosti fotaku postupne doladuju, vylepsuju. Momentalne s7 este vyuziva moj otec, ktoremu takyto telefon na telefonovanie, whats app a fotenie uplne postaci. Pri vypnuti animacii vo vyvojarskom rezime je telefon stale rychly. Fotak stale dobry. Multitasking je nevyuzity, takze neviem. Vymienanal som vsak bateriu a musim vyvratit tvrdenie, ze lepidlo casom povoli a telefon strati vodeodolnost. Ako som predpokladal (a radsej kupil novy), kryt sa mi uplne poskodil-zlomil, pri odliepani (aj s nahrievanim), pretoze drzal neskutocne pevne . Momentalne mam s21u, porovnanie fotografii som uz nerobil, nema to uz vyznam a ani ho nemam po ruke. Telefon je stale cool, az na tie ramiky no a co mi stale chyba v novsich modeloch je notifikacna dioda. Osobne si myslim, ze aj v novych telefonoch sa miesto pre diodu stale najst da-hoci len uplne malicku do horneho repracika, ako to ma napr. Huawei P20 Pro. Nativne AOD nepouzivam aj ked preslo velkymi vylepseniami. Dalsia vec hmotnost a hrubka. S21u je citelne tazsi, hrubsi aj v porovnani s s10+. Viem, ze este bola alternativna rom s A9, ktoru som aj testoval v 2019 (trosku tmavsie foto to robilo inac ok) odvtedy to uz nesledujem.

Pridaj komentár

+