MojAndroid

Spoločnosť TCL pred pár týždňami prekvapila predstavením dvojice smartfónov TCL 40 NXTPAPER a TCL 40 NXTPAPER 5G, ktoré síce nepatria medzi vyššiu triedu, ale ponúkajú zaujímavé displeje. Displeje s označením NXTPAPER v špeciálnom režime imitujú papier a tým pádom majú byť vhodné pre dlhodobejšie čítanie textu. Minulý týždeň sme vám priniesli recenziu modelu TCL 40 NXTPAPER a dnes sa pozrieme na jeho súrodenca. Recenzia TCL 40 NXTPAPER 5G vám prezradí jeho klady a zápory.

Recenzia je rozdelená do viacerých častí:

Recenzia TCL 40 NXTPAPER 5G: Cena a konkurencia

Cena TCL 40 NXTPAPER 5G je stanovená na sympatických 249 eur. Už podľa toho je poznať, že nepôjde o smartfón vyššej triedy. Za tieto peniaze dostane zákazník smartfón so 6 GB RAM a 256 GB vnútornou pamäťou.

TCL 40 NXTPAPER 5G
TCL 40 NXTPAPER 5G

V tejto cenovej kategórii je jasnou alternatívou model Samsung Galaxy A23, ktorý sa teší veľkej obľube aj na Slovensku. Ďalšou konkurenciou môže byť Motorola moto g54 a Redmi Note 13.

Recenzia TCL 40 NXTPAPER 5G: Balenie

Čierna škatuľa smartfónu TCL 40 NXTPAPER 5G je síce oproti konkurencii pomerne veľká, ale bohužiaľ toho veľa neukrýva. Zákazník v nej nájde okrem návodu iba nástroj na otvorenie slotu pre SIM kartu a nabíjací USB-C kábel. Bohužiaľ tento trend balení bez nabíjacieho adaptéru a slúchadiel je dnes už štandardom.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Balenie

Dizajn a konštrukcia

TCL 40 NXTPAPER 5G sa dodáva len v jednej farebnej verzii, ktorú výrobca nazýva Starlight Black. Viac by jej však svedčalo označenie sépiovo šedá a už táto farba vám ma pripomenúť, že toto zariadenie chce pôsobiť ako kniha. Tento pocit ešte umocňuje matná plastová zadná strana pripomínajúca brusný papier, respektíve obal starých kníh.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Zadná strana

Telo tak síce nepôsobí luxusným dojmom, ale ani nie je obyčajným lacným plastom, ktorý je bežný v tejto cenovej kategórii. Možno nezaujme vizuálne, ale určite dotykom. Matný drsnejší povrch je prekvapivo príjemný na dotyk a smartfón sa vďaka nemu aj dobre drží. A to napriek tomu, že s rozmermi 164,5 x 75,4 x 9 milimetrov nepatrí k najmenším. Hmotnosť je 192 gramov.

TCL 40 NXTPAPER 5G
slot na SIM kartu

Ocenil som, že matné je aj sklo, ktoré kryje displej. Vďaka tomu sa nemusíte báť odleskov na priamom slnečnom svetle. Na zadnej starne je potom obdĺžnikový modul fotoaparátu s tromi snímačmi, ktorý príliš nevystupuje, takže môžete mať smartfón položený stabilne na stole. Na spodnej strane je potom USB-C konektor, 3,5 mm jack, reproduktor a mikrofón.

TCL 40 NXTPAPER 5G
USB-C port

Druhý mikrofón sa nachádza aj hornej strane. Práva strana tela smartfónu patrí tlačidlám hlasitosti a tlačidlu napájania, ktoré slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. Na ľavej strane sa potom nachádza hybridný slot pre Nano-SIM karty respektíve microSDXC kartu. Smartfón TCL 40 NXTPAPER 5G nemá žiadnu certifikáciu vodoodolnosti, čo je škoda, pretože v tejto cenovej kategórii je už bežná aspoň odolnosť proti dažďu.

TCL 40 NXTPAPER 5G
tlačidla hlasitosti

Displej a audio

Zariadenia série NXTPAPER lákajú na svoj špeciálny displej a v prípade smartfónu TCL 40 NXTPAPER 5G je to v podstate jediná vec, ktorou sa líši od konkurencie vo svojej cenovej kategórii. V skutočnosti sa však displej od iných displejov nelíši technológiou s zmysle hardvéru. Ide o klasický IPS displej, ktorý je krytý matným sklom a vďaka softvéru sa dokáže transformovať do režimu, ktorým pripomína papier.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Animácia zmeny režimu displeja na NXTPAPER režim

K dispozícii je farebná a čiernobiela verzia režimu. Napriek tomu, že displej je vyrobený bežnou technológiou, tak treba povedať, že v režime NXTPAPER sa na displej pri čítaní textu pozerá veľmi príjemne. Vďaka matnej úprave dokonca pod prstami displej pôsobí, ako by ste listovali papierom. Podľa výrobcu je displej vďaka špeciálnej vrstve dokonca šetrný pre oči, pretože eliminuje škodlivé modré svetlo. Mohlo by tak ísť o ideálne zariadenie pre starších ľudí.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Displej na priamom slnku

Samozrejme sú tu aj negatíva. Matný displej nemá na rozdiel od lesklého také pekné podanie farieb. Navyše má displej smartfónu iba HD rozlíšenie (1612 x 720 pixelov), takže sa nedá povedať, že ide o ideálne zariadenie pre sledovanie multimédií. Pre čítanie textu je to však ideálny typ displeja. Jeho jas je 500 nitov, čo je na dnešnú dobu celkom nízka hodnota, ale počas používania nebol problém s viditeľnosťou na priamom slnku. Hlavným dôvodom je opäť matná úprava, ktorá zabraňuje odleskom.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Reproduktor nie je umiestnený práve šťastne

Pre prehrávanie zvuku je k dispozícii mono reproduktor. Ten má síce dostatočnú hlasitosť, ale bohužiaľ je umiestnený tak nešťastne, že pri používaní smartfónu v horizontálnej polohe ho používateľ dlaňou zakrýva a výrazne tlmí zvuk. Preto určite poteší, že okrem možnosti pripojenia Bluetooth slúchadiel je k dispozícii aj 3,5 mm jack pre káblové slúchadlá. V dnešnej dobe je to už skôr rarita.

Výkon, pamäť a zabezpečenie

O výkon zariadenia sa stará 7 nm čipset Mediatek MT6833V/ZA Dimensity 6020. Jeho procesor pozostáva z dvoch Cortex-A76 jadier s frekvenciou 2,2 GHz a šiestich Cortex-A55 s frekvenciou 2,0 GHz. Grafickým čipom je ARM G57 s dvomi jadrami. Operačná pamäť má 6 GB a môže byť systémom rozšírená ešte o 6 GB virtuálnej pamäte. Vnútorná pamäť má veľkosť 256 GB a je rozšíriteľná microSDXC kartami až do veľkosti 1 TB.

Výkonu pre bežnú činnosť v systéme Android má smartfón dostatok. Smartfón si poradil aj s  prehrávaním multimédií vo vyššom rozlíšení a rýchlo zobrazil aj zložitejšie webové stránky. TCL 40 NXTPAPER 5G nemal problém ani pri hraní hier, ktoré sa samozrejme spúšťali pri nižších detailoch. Bez problémov zvláda Diablo Immortal, TES Blades alebo Genshin Impact. V benchmarku Geekbench  dosiahol skóre 705 bodov v jednojadrovom teste a 1974 bodov vo viacjadrovom.

Do smartfónu sa môžete prihlásiť okrem PINu, hesla alebo vzoru aj pomocou snímania tváre alebo snímača odtlačkov. Ten je na bočnej strane v tlačidle napájania, čo nie je úplne ideálne. Navyše musíte na tak úzky snímač priložiť presne, aby fungoval korektne. Rozpoznávanie tváre funguje tak, ako je to v tejto cenovej kategórie bežné. Potrebuje proste dostatok svetla, aby rozpoznalo tvár.

Systém a konektivita

Smartfón využíva starší systém Android 13 s nadstavbou TCL UI, ktorá je navyše vybavená režimom NXTPAPER. K nemu sa dostanete nielen cez nastavenia, ale má aj vlastný prepínač v rýchlych nastaveniach. Pri jeho kratšom stlačení sa rozhranie za efektnej dymovej animácie premení do témy imitujúcej papier. Pri dlhom stlačení je na výber možnosť farebného alebo čiernobieleho atramentu.

Samotná nadstavba TCL UI našťastie príliš nemení filozofiu Material You dizajnu v Androide 13. Ovládaním a funkciami je veľmi podobná čistému Androidu. Výrobca však do nej predinštaloval softvér navyše, ktorý pre niekoho môže a pre iného nemusí byť užitočný. Samozrejme je medzi ním aj herný režim (Herná zóna), obchod s témami alebo softvér pre optimalizáciu zariadenia.

Jedným z hlavných plusov smartfónu je podpora 5G sietí a konektivita celkovo. Internet cez 5G, LTE alebo Wi-Fi siete bol počas testovania bezproblémový. Bluetooth 5.1 nemal problém s pripojením k autu, Bluetooth slúchadlám Niceboy a ani hodinkám Huawei Watch GT 3. GPS signál pri navigácii našiel smartfón okamžite a navigovanie cez Google Mapy bolo presne aj po vypnutí mobilných sietí. Platenie bezkontaktnými platbami cez NFC čip bolo taktiež bezproblémové. Navyše má smartfón 3,5 mm jack pre slúchadlá.

Fotoaparát

Fotoaparát novinky pozostáva z troch snímačov – 50 MP primárneho snímača s automatickým zaostraovaním a dvoch 2 MP snímačov (makro a hĺbkový) s fixným ostrením. Primárny snímač má veľkosť 1/2.76″, veľkosť pixelov 0.64 µm, svetelnosť f/1.8 a PDAF ostrenie. V tejto cenovej kategórii sú to štandardne hodnoty. Zvyšné dva snímače majú svetelnosť f/2.4. Selfie fotoaparát má 8 MP rozlíšenie, svetelnosť f/2.0 a zorný uhol 80,6°.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Fotoaparát

Aplikácia fotoaparátu ponúka väčšinu bežných režimov, vrátane panoramatického režimu alebo vlogu. Trochu zarážajúce je, že nie je k dispozícii štandardný nočný režim. Ponúka však automaticky výber režimu s pomocou AI. Poteší Pro režim, v ktorom si môžete manuálne nastaviť ISO, clonu, rýchlosť uzávierky alebo vyváženie bielej.

TCL 40 NXTPAPER 5G
Aplikácia fotoaparátu

Za denného svetla už dnes väčšina smartfónov dokáže vytvoriť slušné snímky a je to aj prípad TCL 40 NXTPAPER 5G. Fotografie majú dostatočnú kvalitu aj napriek absencii optickej stabilizácie, farby nie sú presaturované a solídny je aj dynamický rozsah alebo vyváženie bielej. Detaily pri zväčšení fotografie samozrejme nie sú porovnateľné s drahšími smartfónmi. Fotoaparát si poradí aj s fotením predmetov zo vzdialenosti niekoľko centimetrov. Pre priblíženie však slúži len digitálny zoom.

Zatiaľ čo fotografie vyfotené počas dňa sa asi nebudete hanbiť zverejniť na Instagrame, tak v prípade nočných fotografií to už tak nemusí byť. Výrazne im klesá ostrosť a veľmi častý je aj šum, čo je pochopiteľné vzhľadom na veľkosť snímača a absencii OIS. Čo sa týka selfie fotoaparátu, tak kvalita selfie fotografií je výrazne závislá na množstve denného svetla.

Fotoaparát bohužiaľ zvláda natáčanie videí len v 1080p rozlíšení pri frekvencii 30 snímok za sekundu. Za denného svetla majú natočené videa solídnu kvalitu pri statickom snímaní, ale pri pohybe sa prejaví absencia stabilizácie. Pre nočné video nie je smartfón príliš vhodný.

Batéria a nabíjanie

TCL 40 NXTPAPER 5G je osadený batériou s kapacitou 5000 mAh, čo dnes je celkom štandardná hodnota pri tejto uhlopriečke displeja. Avšak vďaka tomu, že má displej nízke HD rozlíšenie, je výdrž na jedno nabitie výborná. Pri teste stačilo nabíjať smartfón až tretí deň, pokiaľ nebol využívaný na hranie hier alebo benchmarky. Prehrávanie YouTube videa v HD rozlíšení zobralo za hodinu z batérie 4 % jej kapacity.

V teste batérie benchmarku PCMark dosiahol smartfón excelentný výsledok 17 hodín a 10 minút.  Zatiaľ čo výdrž batérie je skvelá, tak rýchlosť jej nabíjania je hlboko pod priemerom. Dôvodom je, že maximálny výkon nabíjania cez USB-C konektor je iba 15 W. Z úplného vybitia sa tak novinka nabije na 100 % kapacity za nekonečne dlhých 183 minút. V roku 2023, keď sú na trhu smartfóny s dobou nabitia pod 30 minút, je to až neuveriteľné číslo. Pri nabíjaní bol použitý 25 W nabíjací adaptér.

15 minút 11 %
30 minút 23 %
45 minút 34 %
60 minút 45 %
75 minút 55 %
90 minút 65 %
120 minút 79 %
150 minút 91 %
180 minút 99 %
100 % 183 minút

Recenzia TCL 40 NXTPAPER 5G: Záverečné hodnotenie

TCL 40 NXTPAPER 5G v kategórii smartfónov s cenou pod 300 eur pri prvom pohľade na hardvérové špecifikácie nevyčnieva. Jeho výnimočnosť sa však skrýva v označení NXTPAPER a teda špeciálnom režime, ktorý premení matný displej na imitáciu farebného alebo čiernobieleho papiera. Tento režim je stvorený pre čítanie dlhších textov a webových stránok. Zároveň je šetrný k očiam, takže ak smartfón používate častejšie k čítaniu, je toto zariadenie práve pre vás.

Pokiaľ však na smartfóne skôr sledujete multimédia, tak sa radšej obzrite inde, pretože kvôli matnému prevedeniu a nižšiemu rozlíšeniu displeja nebude ich zobrazenie tak pekné. Fotoaparát podáva priemerné výsledky len za denného svetla a navyše podporuje len 1080p video, takže smartfón nie je ani vhodným fotomobilom  TCL 40 NXTPAPER 5G si určite zaslúži pochvalu za podporu 5G, dlhú výdrž batérie alebo prítomný 3,5 mm jack. Sklamaním bol snímač odtlačkov a extrémne pomalé nabíjanie, ktoré trvalo viac ako 2 hodiny.

Tabuľka parametrov:

Displej 6,6 palcov, LCD, 1612 x 720 pixelov, 90 Hz, 500 nitov
Čipset Mediatek MT6833V/ZA Dimensity 6020 (7 nm)
RAM 6 GB
Vnútorná pamäť 256 GB, microSDXC karty
Zadný fotoaparát
  • 50 MP, f/1.8, 1/2.76″, 0.64µm, PDAF
  • 2 MP, f/2.4,, makro
  • 2 MP, f/2.4,  hĺbkový
Selfie fotoaparát 8 MP, 1/4″, 1.12µm
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, GPS, NFC, 3,5 mm jack, FM rádio, USB-C
Batéria 5000 mAh, 15 W
Rozmery 164.5 x 75.4 x 9 mm
Hmotnosť 192 gramov
Náš tip
Na Huawei telefónoch už nebude možné používať Android aplikácie. Je to pravda?
21.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+