MojAndroid

TCL patrí medzi najväčších výrobcov TV a nebojí sa experimentovať ani vo svete Androidu. V ponuke má podarený tablet TCL NXTPAPER 11 so špeciálnym displejom pripomínajúcim papier a teraz do portfólia pribudli aj dva smartfóny s rovnakým displejom. TCL 40 NXTPAPER a TCL40 NXTPAPER 5G. Avšak tieto modely sa nelíšia len podporou 5G, sú úplne rozdielne. Ja som mal možnosť vyskúšať lepšie vybavený 4G variant. Toto je recenzia smartfónu TCL 40 NXTPAPER, v ktorej sa pokúsim zistiť, pre koho je tento smartfón určený a či sa oplatí kúpiť.

Recenzia je rozdelená do viacerých častí:

Cena a konkurencia

Vzhľadom na ponúkané parametre sa môže cenovka na úrovni 279 eur zdať pomerne vysoká, no práve displej má byť to, čo zariadenie odlišuje od ostatných a za čo by si mohol potenciálny zákazník zaplatiť. Je to niečo nové, iné, zaujímavé.

Za svojich 279 eur dostanete zariadenie s 8 GB RAM a 256 GB rozšíriteľným úložiskom. V ponuke je v dvoch farebných variantoch – modrý a sivý, pričom ja som testoval zariadenie v sivom farebnom prevedení.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
TCL 40 NXTPAPER

Konkurencia je v tejto cenovej kategórii pomerne silná. Samsung tu má zastúpenie v podobe modelu Galaxy A33  s vyšším výkonom a 120 Hz displejom, ale len 6 GB RAM. Zaujímavou a veľmi slušne vybavenou alternatívou je OnePlus Nord CE 3 Lite so 120 Hz displejom. 8 GB RAM, 128 GB úložiskom a 108 MP fotoaparátom. Za zmienku stojí aj Redmi Note 12S s 8 GB RAM, 5000 mAh batériou a 90 Hz displejom.

Recenzia TCL 40 NXTPAPER: Konštrukcia a dizajn

Pre mňa je práve konštrukcia pomerne silným lákadlom. Kvalitné materiály tu ale nehľadajte, rám aj zadná strana sú z plastu. Telefón aj napriek tomu vyzerá veľmi zaujímavo, pomerne jednoducho a hranatý rámik mu dodávajú na atraktivite.

recenzia TCL 40 NXTPAPER zadna strana
Zadná strana vôbec nevyzerá zle

Pozitívne hodnotím aj to, že konštrukcia je celá matná, takže dobre odoláva odtlačkom prstov. Jedinou lesklou časťou je priestor v okolí fotoaparátu, ktorý je neustále zacapkaný a špinavý. Pri držaní v ruke našťastie nemám z telefónu vyslovene zlý pocit. To, že to nie je vlajková loď, je síce jasné ihneď, no hanbiť sa za konštrukciu a dizajn nemusí.

Vodoodolnosť by sme v tejto cenovej kategórii hľadali márne, v tomto prípade tiež absentuje. Ovládacie prvky sa nachádzajú na pravom boku. S tlačidlami sa pracuje veľmi dobre a dobrý je aj snímač odtlačkov prstov v tom zapínacom. V tomto smere nemám TCL 40 NXTPAPER čo vyčítať.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Hardvérové tlačidlá na pravej strane

Na ľavom boku sa nachádza zásuvka na dve SIM karty a pamäťovú kartu. Všetky tri karty je možné mať v smartfóne vložené naraz, z čoho by si mohla konkurencia brať príklad. Spodná strana obsahuje reproduktor, USB-C konektor a príjemné prekvapenie v podobe 3,5 mm audio jacku.

Displej alebo papier?

Práve displej má byť najväčším lákadlom tohto telefónu, čo nasvedčuje aj jeho samotný názov. Konkrétne tu máme IPS panel s uhlopriečkou 6,78″, FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Konkurencia v tejto cene vie aj 120 Hz OLED displeje, no výhody tohto panelu sú niekde inde.

Musím však hneď na úvod povedať, že z 90 Hz frekvencie som sklamaný a nie je absolútne poznať. V nastaveniach viem síce 90 Hz vynútiť, no obraz aj tak nie je plynulý a často zostáva na 60 Hz, čo mi potvrdili aj vývojárske nastavenia, kedy som si nechal zobraziť aktuálnu frekvenciu neustále na displeji. Škoda.

Ďalej musím zdôrazniť, že nejde o E-ink displej, ktorý poznáte napríklad z čítačiek kníh. Tu je klasický IPS panel, ktorý má na sebe špeciálnu vrstvu imitujúcu papier. Tá je navyše príjemne matná. Toto je prvý telefón, ktorého displej sa takmer vôbec nešpiní a nezacapká. A toto som si na ňom užíval absolútne najviac.

Ďalšou jeho výhodou je, že neodráža slnečné svetlo, takže je aj veľmi dobre čitateľný. Práca s displejom veľmi pripomína kĺzanie prsta po papieri, je to veľmi príjemné a dokonca je to sprevádzané aj zvukom. Presne akoby som šúchal po papieri. Takýto zážitok vám neposkytne žiadny iný telefón.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Špeciálnu vrstvu na displeji je vidieť

Sú tu ale aj nevýhody. Farby nie sú kvôli tomu až také sýte, aj keď farebné podanie si viem nastaviť v nastaveniach. Taktiež ostrejšie písmo alebo ikonky sa vďaka vrstve na displeji trochu zlievajú. V konečnom dôsledku mi to až tak nevadilo a nechápem prečo, no spomenúť to určite musím.

Najhoršou vecou na displeji je hrubý rám okolo, najmä na spodku. Táto “brada” telefónu absolútne nesedí a vyzerá ako zariadenie s cenovkou menšou ako 100 eur. Toto sa už v roku 2023 naozaj nenosí. Ak si zvolíte tmavú tapetu a tmavú tému prostredia, tento problém až tak viditeľný nebude.

V nastaveniach si môžem zvoliť buď normálne zobrazenie alebo zobrazenie NXTPAPER. Toto “papierové” zobrazenie využijete pri čítaní kníh, ale aj pri bežnom surfovaní po internete. Na výber máte farebné alebo čiernobiele zobrazenie. Najväčšou výhodou je samozrejme šetrenie očí, čo sa hodí najmä v noci pred spaním.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Takto vyzerá dotykové pero

TCL nám k testu pribalilo aj zaujímavý gumený obal, ktorý obsahuje praktický stojan a prekvapenie v podobe dotykového pera. To funguje pomerne dobre, dá sa využiť na bežnú prácu s telefónom, prípadne kreslenie. Nie je to však S Pen od Samsungu, nemá žiadne funkcie navyše, no môže sa hodiť.

Recenzia TCL 40 NXTPAPER: Výkon a pamäť

Vo vnútri TCL 40 NXTPAPER sa nachádza čipset MediaTek Helio G88 vyrobený 12 nm procesom. Tu sa o modernom čipsete naozaj nemôžeme baviť, technológie sú oveľa ďalej. Čo sa týka samotného výkonu, ten na tom tiež nie je najlepšie. A je to poznať.

Systém často sprevádza jemné trhnutie, výrobca dokonca aj eliminoval animácie, aby zariadenie vyzeralo plynulejšie. Toto vyzerá, že funguje. Nenáročnému používateľovi to samozrejme stačí, pretože všetko funguje, no ja som zvyknutý už na iné štandardy. Aj konkurencia v podobnej cene je rýchlejšia.

AnTuTu skóre nenadchlo

V AnTuTu teste som nameral skóre len 253-tisíc bodov, čo je naozaj málo. Dnešné najvýkonnejšie čipsety už dávno prekonali hranicu milióna bodov, teraz atakujú dva milióny. Čo sa týka hier, tie si samozrejme nainštalujete a aj zahráte, no náročné tituly nebudú vyzerať dobre na najnižšej grafike a so sekaním. Jednoduchšie hry zvládne smartfón pomerne dobre, najmä 2D tituly.

Lepšie je to ale s pamäťou. Už v základe máme 8 GB RAM, čo nie je štandardom ani v tejto cenovej kategórii. Osobne ma teší aj úložisko s kapacitou 256 GB. Ide o veľmi slušnú hodnotu, ktorú v základe často nemajú ani podstatne drahšie zariadenia. Navyše, prítomný je aj slot na pamäťovú kartu microSD, takže úložisko môžete jednoducho rozšíriť. A to bez toho, aby ste museli vyberať nejakú SIM kartu, keďže smartfón ponúka až tri samostatné sloty. Dva na SIM kartu a jeden na pamäťovú kartu.

Android 13 a vlastná nadstavba

Zariadenie beží na operačnom systéme Android 13 s nadstavbou TCL UI. Tá nie je nijako výrazná, no prináša niekoľko grafických prvkov. Oproti čistému Androidu je úplne prerobená sťahovacia lišta, systém je možné ovládať gestami, prípadne tromi tlačidlami na spodku.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Abecedné menu aplikácií

Nízky výkon donútil výrobcu k niekoľkým obmedzeniam animácií v systéme, čo síce na jednu stranu zlepší pocit z používania, no absencia animácií nevyzerá úplne najlepšie. V zásade ale všetko funguje dobre a nenáročný používateľ sa nebude mať na čo sťažovať.

Trochu ma zarazilo veľké množstvo rôznych zbytočných predinštalovaných aplikácií a návrhov na inštaláciu ďalších. Bloatvéru je tu naozaj dosť, no väčšina aplikácií sa dá našťastie odinštalovať.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
3,5 mm audio jack na spodnej strane sa môže hodiť

Po zvukovej stránke jednoznačne chválim prítomnosť 3,5 mm audio jacku, aj keď osobne ho už dávno neuvyžívam. K dispozícii sú aj stereo reproduktory, ktoré hrajú dostatočne nahlas, no hitparáda kvality to rozhodne nie je, skôr sú podpriemerné. Na druhú stranu, vyzváňanie pri hovore určite neprepočujete. A o to vlastne ide.

Recenzia TCL 40 NXTPAPER: Fotoaparát

Fotovýbava odpovedá nižšej cenovej kategórii zariadenia. Stále nechápem, prečo výrobcovia do svojich modelov stále dávajú zbytočný dvojmgapixelový makro snímač, ktorého využitie prakticky neexistuje. Zariadenie by sa pokojne zaobišlo aj bez neho.

recenzia TCL 40 NXTPAPER fotoaparat
Fotografovanie

V hlavnej úlohe je 50-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.8 a automatickým zaostrovaním, no bez optickej stabilizácie obrazu. Doplnený je o 5 MP ultra-širokouhlý objektív s uhlom záberu 115 stupňov a svetelnosťou f/2.2.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Detail na ovládanie fotoaplikácie

Aplikácia fotoaparátu síce nie je najrýchlejšia, no funkcií má dosť. V základe zariadenie fotí v rozlíšení 12 MP, no zvoliť si môžem aj spomínaných 50 megapixelov. V oboch prípadoch je reč o pomere strán 4:3. Ak chcete fotiť v pomere 16:9, rozlíšenie sa zníži na 8 megapixelov.

Kvalita fotografií odpovedá kategórii zariadenia. Cez deň dostanete z hlavného snímača slušné zábery a často prekvapí aj dobrým dynamickým rozsahom. Ultra-širokouhlý fotoaparát neodporúčam vôbec. Okrem toho, že ponúkne širší uhol záberu, nemá absolútne žiadnu výhodu. V porovnaní s tým hlavným je jeho kvalita doslova mizerná, a to aj v ideálnych svetelných podmienkach. Nízke rozlíšenie, zašumené a rozmazané fotky s nepresnými farbami. Tomuto fotoaparátu sa naozaj vyhnite.

Poteší prítomnosť nočného režimu, ktorý dokáže trochu pomôcť pri záberoch s náročnejším svetlom. S ultra-širokouhlým objektívom sa ale použiť nedá. Počas fotenia sú k dispozícii aj rôzne farebné režimy, ako napríklad trávnik, ohňostroj, pes, sneh a podobne. Selfie fotoaparát nijako neprekvapil, no čudoval som sa, že ani nesklamal.

Na 4K video rovno zabudnite, rovnako zabudnite aj na 60 fps video. Maximom je FullHD rozlíšenie s 30 snímkami za sekundu. Takéto video dokážu natáčať oba objektívy, no prepínanie medzi nimi počas záznamu možné nie je.

Absencia optickej stabilizácie obrazu sa významne podpísala pod kvalitu videa. To je poriadne roztrasené a často takmer nepoužiteľné. Platí to pre video z oboch objektívov, no z toho hlavného aspoň dostanete lepšiu ostrosť a vernejšie farby.

Batéria a nabíjanie

Zariadenie disponuje batériou s kapacitou 5010 mAh, ktorá zaručí veľmi slušnú výdrž. Vďačí za to najmä slabšiemu hardvéru. Bežne som sa dostával na nejakých 6 hodín so zapnutým displejom, v náročnejších dňoch som sa mohol spoľahnúť minimálne na 5. Bežnému menej náročnému používateľovi zariadenie vydrží aj dva dni bez nabíjačky, čo je veľmi slušné.

V nastaveniach som našiel aj dva šetriace režimy, ktoré dokážu výdrž ešte o niečo predĺžiť. Skvelá je aj spotreba energie v noci, keď som telefón nepoužíval. Počas siedmich hodín z batérie väčšinou zmizlo jedno až dve percentá energie.

Balenie obsahuje nielen kábel, ale aj nabíjací adaptér, čo už v dnešnej dobe nie je štandardom. Ešte viac ma teší, že adaptér má na sebe USB-C konektor, pribalený kábel je teda obojstranný USB-C. Konkurencia (Xiaomi, OnePlus) by si mohla brať príklad, pretože v balení síce adaptér má, ale s veľkým USB konektorom.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
Pribalená nabíjačka s USB-C konektorom

Adaptér v tomto prípade ponúka výkon rovných 30 W a výrobca uvádza, že polhodina na nabíjačka stačí na nabitie 50 % batérie. Môj test rýchlosti nabíjania ukázal tieto hodnoty:

  • 10 min: 21 %
  • 20 min: 39 %
  • 30 min: 56 %
  • 40 min: 71 %
  • 50 min: 81 %
  • 60 min: 87 %
  • 70 min: 92 %
  • 80 min: 95 %

Bezdrôtové nabíjanie samozrejme v tejto cenovej kategórii hľadať nemôžeme.

Recenzia TCL 40 NXTPAPER: Záverečné hodnotenie

TCL 40 NXTPAPER je smartfón pre nenáročných, ktorí ocenia výhody špeciálneho displeja. Za podobnú cenu nájdete aj oveľa lepšie a výkonnejšie modely, no len s bežnými displejmi. Medzi jeho výhody patrí zaujímavý, aj keď plastový dizajn a tiež aj zaujímavé príslušenstvo v podobe dotykového pera a ochranného krytu.

recenzia TCL 40 NXTPAPER
TCL 40 NXTPAPER

Pre mňa ide o veľmi zaujímavé a príjemné zariadenie. Keby som nepatril medzi najnáročnejších používateľov, pravdepodobne by som jeho kúpu zvažoval aj ja. Môže však ísť aj o veľmi dobrý darček pre tých, ktorí radi čítajú knihy. Takto ich môžu mať v elektronickej podobe s podobným zážitkom v zariadení, z ktorého si aj zavolajú.

Tabuľka s parametrami

Rozmery 168,2 x 75,3 x 7,9 mm
Hmotnosť 195 gramov
Displej IPS, 6,78″, 2460 x 1080p, 90 Hz
Operačný systém a nadstavba Android 13 + TCL UI
Čipset MediaTek Helio G88 (12 nm)
RAM 8 GB
Úložisko 256 GB + microSD
Fotoaparát 50 MP, f/1.8 (hlavný)
5 MP, f/2.2 (ultra-širokouhlý)
2 MP, f/2.4 (makro)32 MP (selfie)
Kapacita batérie 5010 mAh
Výkon nabíjania 33 W

 

6.7

TCL 40 NXTPAPER

TCL 40 NXTPAPER je veľmi zaujímavý smartfón, avšak smartfón dvoch tvárí. Na jednu stranu ponúka skvelý displej, ktorý sa nikdy nezašpiní a nebude mať odtlačky prstov, je pohodlný, dobre čitateľný a pri jeho používaní máte pocit, akoby ste pracovali s papierom, no na druhú stranu, výbava veľmi nezaujme.

Okrem displeja musím určite vyzdvihnúť dizajn. Prémiové materiály sa síce nekonajú, no na oko ide o veľmi atraktívne zariadenie v zaujímavých farbách. Poteší aj pomerne bohaté balenie, plnohodnotný slot na dve SIM kart a pamäťovú kartu a tiež aj 3,5 mm audio jack.

Na druhú stranu, zariadenie obsahuje pomerne slabý čipset, takže extra rýchle odozvy nečakajte. TCL 40 NXTPAPER ale nie je určený pre najnáročnejších zákazníkov, tí menej nároční mu to asi nebudú mať za zlé. Hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov vytvára služné zábery, veľmi slušný je aj selfie fotoaparát. Makro je zbytočné a ultra-širokouhlý fotoaparát kvalitou nepresvedčil. To isté platí aj o videu, ktorému chýba najmä lepšia stabilizácia obrazu.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
50 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
60 %
Fotoaparát

  • Bezkonkurenčný displej
  • Atraktívny dizajn
  • Plnohodnotný slot na 2 SIM a pamäťovú kartu
  • 256 GB úložisko v základe
  • 3,5 mm jack

  • Nepodporuje 5G
  • Nízky výkon
  • Plynulosť 90 Hz displeja nie je najlepšia
  • Veľmi slabé roztrasené video
  • Slabý ultra-širokouhlý fotoaparát
15.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+