MojAndroid

Sony Smartwatch 3 sú medzi nami už nejakú dobu, no až teraz sa objavili aj v našej redakcii. Na Slovensku sú dostupné tiež len v obmedzenom množstve a vo svojej ponuke ich ponúkajú len niektoré e-shopy a mobilní operátori. Prvé inteligentné hodinky s Android Wear od Sony majú skutočne čo ponúknuť, vrátane prémiového spracovania a zaujímavej hardvérovej výbavy. Majú však aj niekoľko nedostatkov.

Konštrukcia: Záleží na cene

Sony Smartwatch 3 sú dostupné hneď v niekoľkých prevedeniach s kovovým alebo gumovým remienkom, pričom sa na trhu predávajú aj rôzne farebné variácie. My sme testovali najdrahšiu verziu z kovu, ktorá zo všetkých dostupných variant vyzerá asi najlepšie. Samozrejme, aj to záleží len od vášho vkusu.

Sony_SmartWatch_3-2

Samotný dizajn hodiniek je skôr jednoduchý a hodí sa viac pre športovo založených používateľov. V kovovom prevedení však určite zaujmú viac ľudí a možno aj tých v oblekoch, aj keď tí budú skôr preferovať klasické analógové hodinky, ktoré dnes na ruke nosí väčšina mužov a žien. Bez ohľadu na vzhľad sa ale hodinky môžu pochváliť svojim prémiovým spracovaním. Telo s displejom pripomína jednoliaty celok, na ktorý sa napája remienok. Ten je mimochodom dostatočne veľký aj pre silnejšie zápästia, dá sa však ešte ďalej zmenšovať alebo pomocou prídavných článkov aj zväčšovať. (kovová verzia)

Sony_SmartWatch_3-5 Sony_SmartWatch_3-6

Podobne ako väčšina inteligentných hodiniek s Androidom Wear, aj Sony SmartWatch 3 sú odolné voči vode a prachu, a to v rámci certifikácie IP68. To znamená, že s hodinkami môžete bez problémov pracovať v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. Používať ich môžete aj na kúpaliskách (v chlórovanej vode), musíte ich však vždy umyť čistou vodou.

Sony_SmartWatch_3-7

Hodinky sa nabíjajú prostredníctvom microUSB konektora, ktorý je dosť nešťastne umiestnený zo spodnej strany. Navyše, chránený je gumenou krytkou, ktorá sa ťažko dáva dole a pri pripájaní bráni v bezproblémovom pripojení nabíjačky. Nabíjanie Sony SmartWatch 3 tak bude vyžadovať určitý cvik. To však platí najmä pri kovovom remienku, ktorý je spojený v jeden celok. Pri gumenej verzii budete mať ku konektoru lepší prístup.

Sony_SmartWatch_3-4

Displej: Zaujme výbornou čitateľnosťou 

Menším sklamaním hodiniek je ich displej. Ten má síce dostatočnú veľkosť (1,6-palca) aj rozlíšenie (320×320 px), no za konkurenciou zaostáva kvalitou zobrazenia. Chýba mu kontrast a farby, pričom nie dokonalé sú aj pozorovacie uhly. Tento nedostatok však vyvažuje inou vlastnosťou. Displej je totižto výborne čitateľný na priamom slnku, za čo vďačí použitej technológii transflektívneho displeja. To znamená, že displej v náročných svetelných podmienkach využíva na vysvietenie jednotlivých pixelov aj okolité svetlo. To je výhoda aj pri stand-by režime hodiniek, kedy sa na displeji v úspornom režime zobrazuje len údaj o čase a notifikácie. Keďže tieto údaje sú dobré čitateľné, nie je nutné hodinky aktivovať a zapínať tak aj podsvietenie displeja.

Sony_SmartWatch_3-8 Sony_SmartWatch_3-1

Výkonný hardvér 

Hodinky sa môžu pochváliť pomerne výkonným hardvérom. Vybavené sú totižto 4-jadrovým procesorom s taktom 1,2 GHz a 512 MB operačnej pamäte RAM, ktoré sú pre potreby operačného systému Android Wear viac než dostatočné. Internú pamäť s kapacitou 4 GB môžete použiť napríklad na ukladanie hudobných skladieb cez aplikáciu Hudba Play. Reakcie operačného systému sú pomerne rýchle a len málokedy sa stalo, že by došlo k spomaleniu zariadenia. Čo tu môže niekomu trochu chýbať, je merač srdcového pulzu, ktorý sa výrobca v prípade Sony SmartWatch 3 rozhodol nepoužiť.

S vlastným GPS

Sony SmartWatch 3 sa od väčšiny konkurencie odlišujú aj použitím vlastného GPS modulu. Ten je medzi hodinkami s Androidom Wear stále nadpriemernou výbavou, ktorou sa nemôže pochváliť každý. Hodinky je vďaka nemu možné použiť na sledovanie športových aktivít, a to aj bez nutnosti mať so sebou smartfón.

Sony_SmartWatch_3-3

Veľa aplikácii však GPS na Android Wear momentálne nepodporuje, takže si budete musieť vystačiť napríklad natívnou aplikáciou spoločnosti Google s názvom My Tracks (Moje trasy), či s populárnym RunKeeper-om. Presnosť GPS nie je vždy najlepšia, najmä na začiatku, kedy sa hodinky snažia získať presnú polohu. Ani po ustálení a dlhšej dobe však presnosť nie je najlepšia a dá sa povedať, že je len informačná. Presvedčil som sa o tom aj pri behu, kedy som mal so sebou len hodinky so zapnutou aplikáciou RunKeeper,

Screenshot_2015-08-04-13-09-13_1 Screenshot_2015-08-04-13-10-03_1

GPS na Sony SmartWatch sa za veľmi presné nedá poklľadať. Na vine môže byť aj kovové telo

Android Wear so všetkým čo k tomu patrí

Hodinky Sony Smartwatch 3 obsahujú, rovnako ako väčšina dnes dostupných inteligentných hodiniek, najnovšiu verziu operačného systému pre hodinky od Googlu. Predinštalovaný je tu Android Wear 5.1.1, ktorý nie je doplnený o žiadne nadstavby, ani nič podobné. Google zatiaľ úpravy v tomto OS nepovolil, a tak v ňom nenájdete žiadne výrobcom predinštalované aplikácie. V podstate ide o štandardný Android Wear so všetkým, čo k nemu patrí. Čakať na vás bude teda hlasový asistent Google Now, menu s aplikáciami, interaktívne notifikácie, ako aj zoznam kontaktov s možnosťou im zavolať alebo poslať správu. Výhodou Androidu Wear je tiež možnosť rozšírenia jeho funkcionality prostredníctvom aplikácií. Tie sa inštalujú priamo do telefónu, z ktorého sa následne zosynchronizujú do hodiniek.

Náš tip
Viac o systéme Android Wear sa dočítate aj v recenzii na Moto 360

Výber aplikácií pre Android Wear

  • Android Wear – ide o aplikáciu priamo od Googlu, bez ktorej vlastne ani nepripojíte hodinky s Android Wear ku vášmu smartfónu. Nainštalujte si ju ako prvú.
  • Find My Phone – šikovná funkcia, ktorá vám umožní nájsť zariadenie, keď neviete, kde sa nachádza. Upozornenie na hodinkách vám tiež oznámi, že sú už mimo dosah zariadenia. 
  • Wear Mini Launcher – jednoduchý launcher na spúšťanie nainštalovaných aplikácií. Spustíte ho potiahnutím z ľavého vrchu hodiniek doprava.
  • Wear Run – pokiaľ ste športovo založení, určite nezabudnite na merač aktivity Wear Run.
  • BeeLink – aplikácia, pomocou ktorej môžete prepínať medzi viacerými spárovanými smartfónmi.
  • Lockable – uzamykanie displeja vzorom či PIN kódom pre vaše Android Wear hodinky.
  • Wear Calc – pekná a jednoduchá kalkulačka pre vaše hodinky.
  • Calendar for Android Wear – kalendár pre Android Wear zariadenia.
  • Birdie Wear – port známej hry pre Android.
  • 2048 – rovnako známa hra dostupná pre hodinky s Android Wear.
  • Wear Internet Browser – presne tak, na hodinkách s Androidom Wear môžete prehliadať aj webové stránky
  • Calculator for Android Wear – jednoduchá kalkulačka
  • Hand Dialer – dialer pre hodinky, pomocou ktorého vytočíte telefónne číslo priamo zo zápästia. Vhodné najmä vo chvíli, keď máte svoj smartfón v ruksaku a komunikujete prostredníctvom Bluetooth Handsfree.
  • Wearable Widgets  – na hodinkách môžete pomocou tejto aplikácie spustiť akýkoľvek widget nainštalovaný v spárovanom smartfóne alebo tablete
  • Remote Shot for Moto 360 – priamo z hodiniek môžete na diaľku spustiť spúšť fotoaparátu
  • Wear Aware – Phone Finder:  podobná aplikácia ako Find My Phone

Sony_SmartWatch_3-9

Ovládanie je realizované hlasom alebo dotykom, no naučiť sa budete musieť aj gestá, ktorými napríklad zrušíte alebo otvoríte upozornenia, či sa budete pomocou nich navigovať v možnostiach aplikácie. Samozrejmosťou je aj možnosť zmeny vzhľadu ciferníka, pričom na výber máte zo stoviek dizajnov, ktoré nájdete priamo v obchode Play. Výber niekoľkých najlepších sme robili aj v samostatnom článku.

Náš tip
Najlepšie bezplatné ciferníky pre Android Wear hodinky

Batéria a výdrž

Batéria v Sony SmartWatch 3 má medzi hodinkami s Androidom Wear najväčšiu kapacitu, a to rovných 420 mAh. To sa odrazilo aj na výdrži, ktorá sa bez problémov môže vyšplhať až na dva dni. Samozrejme, záleží od toho, ako budete hodinky používať. Nám sa však v redakcii pri dennom používaní, sledovaní upozornení a času, podarilo dostať na 48 hodín, avšak bez nonstop zapnutého zobrazovania displeja. Ak aktivujete režim “Always-on screen” skráti sa výdrž na jeden deň. Pripravte sa teda na to, že Sony SmartWatch 3 budete väčšinou nabíjať každý deň.

Sony_SmartWatch_3-10

Záverečné hodnotenie

Hodinky aj napriek niektorým svojim nedostatkom patria k doteraz najlepším inteligentným hodinkám s Androidom Wear. Hoci tento systém je stále skôr v štádiu vývoja, záujemcom o inteligentné hodinky má čo ponúknuť. V spojení so Sony SmartWatch 3 ide o zohranú dvojku, ktorá funguje dobre a spoľahlivo. Výhodou hodiniek je ich veľká batéria a výdrž na jedno nabitie, ako aj konštrukčné spracovanie, prítomnosť GPS, či transflektívny displej, ktorý je výborne čitateľný aj v exteriéri. Na druhej strane, za hlavné nedostatky považujem neprakticky umiestnený microUSB konektor, horšiu kvalitu zobrazenia displeja, ako aj absenciu merača srdcového pulzu. Cena hodiniek, ktorá sa pohybuje na úrovni od 150 do 200 EUR, je podľa nás primeraná výbave a dnešným cenám inteligentných hodiniek. Na Slovensku sa dajú kúpiť najmä v čiernej alebo bielej verzii s gumovým remienkom, pričom kovovú verziu, ktorú sme testovali aj my, v ponuke e-shopom nenájdete vôbec alebo len ojedinele.

Plusy

  • Podpora GPS
  • Výborne čitateľný displej aj na slnku
  • Konštrukčné spracovanie kovovej verzie

Mínusy

  • Kvalitatívne horší displej
  • GPS nie je práve najpresnejšie
  • Neprakticky umiestnený microUSB konektor (pri kovovej verzii)
  • Nemá merač srdcového pulzu
4.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+