MojAndroid

Huawei patrí medzi výrobcov naozaj kvalitného príslušenstva pre smartfóny. Smart hodinky od tejto spoločnosti patria aj na Slovensku medzi obľúbené. Vynikajú podareným dizajnom, kvalitnou konštrukciou, veľkým množstvom športových funkcií a nadštandardnou výdržou batérie. Huawei Watch Ultimate sú ale hodinky z úplne iného súdka. Stále ponúkajú všetko toto, avšak aj niečo navyše. Ide o najlepšie a najdrahšie smart hodinky výrobcu. Oplatia sa za túto cenu? Toto je recenzia hodiniek Huawei Watch Ultimate.

Huawei Watch Ultimate: Cena a dostupnosť na Slovensku

Hodinky Huawei Watch Ultimate sú k dispozícii v predpredaji od 3.4.2023. K predobjednávkam výrobca pribalí aj kvalitné Bluetooth slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2 v hodnote 199 eur. Verzia Expedition Black, ktorú som testoval ja, stojí 749 eur a variant Vyoage Blue s kovovým remienkom stojí 899 eur.

Recenzia Huawei Watch Ultimate je rozdelená na niekoľko častí:

Špičková konštrukcia, aká tu ešte nebola

Jedna z vecí, ktorá hodinky Huawei Watch Ultimate oddeľuje od zvyšku konkurencie, je práve konštrukcia. Vyrobené sú z tekutého kovu na báze zirkónu. To na prvý pohľad neznie ako nič nezvyčajné, pretože to veľa nehovorí. V praxi to znamená, že hodinky sú 4,5x odolnejšie a 2,5x pevnejšie ako Huawei Watch 3, ktoré sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. A čo je najlepšie, tento materiál je aj ľahší.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka dizajnu, tu prakticky nie je čo kritizovať. Hodinky sú naozaj nádherné, hodia sa najmä na pánsku ruku, keďže sú pomerne robustné. Avšak v porovnaní s konkurenciou v podobe hodiniek, od Garminu, stále vychádzajú kompaktnejšie a ľahšie.

Tu chvály na konštrukciu ani zďaleka nekončia. Rámik okolo displeja je keramický a samotný displej je chránený zafírovým sklíčkom, ktoré len tak nepoškriabete. To sa určite zíde, pretože displej nie je nijako chránený, rám okolo neho nad jeho povrch vôbec nevystupuje. V každom prípade, poškriabať tieto hodinky určite nie je jednoduché. S hmotnosťou 76 gramov patria tieto hodinky medzi tie ťažšie.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Osobne sa mi viac páči variant s názvom Voyage Blue, ktorý prichádza s kovovým remienkom, no je aj drahší. Mnou testovaný model Expedition Black obsahuje v balení klasickejší gumený remienok. Ten síce určite nie je nekvalitný, no takéto hodinky si jednoducho zaslúžia niečo kvalitnejšie. Kritizovať musím tiež náchylnosť remienka na zachytávanie prachu, ktorý je na ňom viditeľný prakticky okamžite.

Recenzia Huawei Watch Ultimate: Vodoodolnosť

Ak by som mal menovať jednu hlavnú funkcionalitu, ktorú nové Huawei Watch Ultimate ponúkajú, tak je to práve poriadna vodoodolnosť a s ňou spojené funkcie navyše. V tomto smere ide o priamu konkurenciu hodinkám Apple Watch Ultra. Je to síce úzko špecializovaná funkcia, no svoj potenciál určite má.

Hodinky sú vodoodolné až do hĺbky 100 metrov a sú skvelým nástrojom pre potápanie. Počas cvičenia vidíte množstvo dôležitých údajov, ako napríklad čas ponoru či aktuálna hĺbka, ale aj rýchlosť klesania a stúpania. K dispozícii je aj špeciálny ciferník s názvom Deep Sea, ktorý obsahuje rýchlu skratku k funkciám potápania.

Huawei Watch Ultimate
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V hodinkách sa podľa výrobcu nachádza viac ako 16 rôznych štruktúr, vďaka ktorým dokážu vydržať extrémny tlak v hĺbke 100 metrov. Počas testovania boli v tejto hĺbke ponorené 24 hodín a prežili. Hodinky spĺňajú štandard vodoodolnosti ISO 22810.

Recenzia Huawei Watch Ultimate: Displej

Aj displej patrí medzi funkcionality, ktoré sa v smart hodinkách len tak ľahko nevidia. Disponuje totiž technológiou LTPO, takže dokáže dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu na základe toho, čo sa na ňom zobrazuje. V materiáloch od Huawei som minimálnu frekvenciu nenašiel, GSMArena uvádza 1 Hz. Maximom je štandardných 60 Hz.

Displej Huawei Watch Ultimate
Displej Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To v preklade znamená, že pri zobrazovaní informácií, ktoré sa nehýbu, vďaka nižšej obnovovacej frekvencii dokáže šetriť batériu. Najviac sa to hodí v prípade, ak používate always on displej – režim vždy zapnutého displeja. Ten je v tomto prípade prítomný a funguje výborne, no chýba mi tu väčšia možnosť personalizácie. V zásade platí, že dizajn always-on displeja závisí od zvoleného ciferníka. Často sa mi stáva, že samotný ciferník sa mi páči, no always-on variant k nemu už nie. Mohli by tu byť nejaké možnosti jeho personalizácie.

Kvalita samotného displeja je už tradične výborná. Má priemer 1,5″ a rozlíšenie 466 x 466 pixelov, čo predstavuje hustotu 331 pixelov na palec. V preklade to znamená, že obraz je dostatočne jemný. Problém som počas testovania nemal ani s jeho jasom, na priamom slnečnom svetle bol displej čitateľný výborne.

Operačný systém a prostredie

Operačný systém HarmonyOS je starý známy a patrí medzi moje obľúbené. Základom sú pre mňa “Karty,” čo sú vlastne widgety, ku ktorým sa dostávam posunutím prsta z ktoréhokoľvek boku displeja do jeho stredu. Kariet môžem mať maximálne 6, karta s informáciami o tepe je tu prednastavená a nedá sa zrušiť.

Do menu aplikácií sa dostanem stlačením príslušného tlačidla (pravého horného), jeho opätovné stlačenie ma dostane na domovskú obrazovku – ciferník. Toto tlačidlo je zároveň možné aj otáčať a tým listovať položkami v menu. Je to maximálne pohodlné a počas testovania som si na to naozaj zvykol. Menu aplikácií môže byť buď abecedné alebo ikonkové (na štýl Apple Watch). Posunom prsta zhora nadol vyrolujem rýchle možnosti, zdola nahor zase zobrazím prijaté notifikácie. Posun prsta zľava doprava kdekoľvek v menu ma dostane späť na ciferník.

Huawei Watch Ultimate menu aplikaciii
Menu aplikácií | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tlačidlo vpravo dole slúži na rýchly prístup k aktivitám, posledné tlačidlo (ktoré na predchádzajúcich hodinkách od Huawei nebolo) zatiaľ nemá priradenú žiadnu funkciu, tá by mala prísť po aktualizácii. Pripomínam, že hodinky som testoval ešte pred oficiálnym predstavením. Čo sa týka samotného systému, ten je príjemne rýchly a nemám k nemu absolútne žiadne výhrady.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Obchod s aplikáciami pre hodinky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

K dispozícii je aj obchod s aplikáciami, no v ňom ich je len zopár. Absolútne sa to nedá porovnávať so systémami Wear OS alebo Watch OS.

Senzorová výbava a zdravotné funkcie

Zo základnej výbavy tu nechýba akcelerometer či gyroskop, no prítomná je aj pokročilejšia senzorová výbava. Máme tu napríklad senzor teploty pokožky, ktoré vám síce teplotu tela neodmeria, no využitie určite nájde. Napríklad rýchla zmena teploty na zápästí môže znamenať nejaký problém, ktorý sa deje s telom.

Huawei Watch Ultimate barometer
Barometer | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Máme tu klasické nepretržité sledovanie tepu, ktoré je vďaka pokročilému a kvalitnému snímaču presné. Takisto je možné nepretržite sledovať aj hladinu SpO2, čo je skvelá vlastnosť a neponúkajú ju len tak hocijaké hodinky. Barometer vám dokáže pomerne presne ukázať aktuálnu nadmorskú výšku, len je potrebná jeho prvotná kalibrácia, aby sa mali hodinky od čoho odraziť.

Huawei Watch Ultimate
Snímač na spodnej strane hodiniek | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Už tradične musím vyzdvihnúť automatické sledovanie spánku, ktoré patrí v Huawei hodinkách medzi najprepracovanejšie. K dispozícii mám všetky podstatné informácie o svojom spánku, vidím aj spánkové cykly, ktoré sa v noci striedajú. Aplikácia sa ma snaží naučiť, ako lepšie spať, po každej noci vidím aj skóre spánku a vyhodnotenie jeho jednotlivých fáz.

Pri každej je aj podrobne vysvetlené, na čo slúži a prečo je dôležitá. Takže ak o spánku toho veľa neviete, s Huawei hodinkami sa to pekne naučíte. No a aby som nezabudol, k dispozícii je aj meranie úrovne stresu.

Recenzia Huawei Watch Ultimate: Sledovanie športových aktivít

Huawei hodinky už tradične patria medzi tie, ktoré ponúkajú sledovanie obrovského množstva športových aktivít. Huawei Watch Ultimate nie sú žiadnou výnimkou, športov je tu vyše 100. Z toho niekoľko dokážu sledovať aj automaticky, stačí začať športovať. Ja som to skúľal s chôdzou, no úplne spokojný som nebol. Chôdza musí byť naozaj rýchla, aby mi hodinky navrhli sledovanie. Pre porovnanie som to vyskúšal aj s Apple Watch Series 7, ktoré v tomto smere fungovali lepšie. Automatické sledovanie je k dispozícii aj pre beh, eliptické cvičenie a veslovanie.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pochváliť musím GPS senzor, polohu mám prakticky ihneď a aj presnosť je na vysokej úrovni. Počas testovania som vyskúšal chôdzu s dĺžkou 5 km, pričom rozdiel medzi hodinkami a smartfónom bol len prejdených metrov. Hodinky boli samozrejme pripojené k inému smartfónu, ktorý som nechal doma, aby sa spoliehali čisto na integrovaný GPS čip v ich vnútri.

Počas cvičenia vidím všetky potrebné informácie. A je ich naozaj veľa. Dokonca si môžem aj nastaviť informácie, ktoré môžem vidieť na jednotlivých obrazovkách, medzi ktorými prepínam posunom prsta.

Používatelia sa potešia aj jednoduchému prepojeniu s aplikáciou Strava. Stačí ísť do nastavení, prihlásiť sa do svojho Strava účtu a aktivity budú automaticky synchronizované. Je to funkcia, ktorá Huawei hodinkám dlho chýbala a bolo potrebné riešiť to aplikáciami tretích strán, teraz je to všetko jednoduché a intuitívne. V nastaveniach je možné dokonca aj nastaviť si výstrahu na vysoký srdcový tep, čo sa určite môže hodiť.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Možnosti prepojenia s extrenými aplikáciami, nechýba Strava | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Do hodiniek je možné skopírovať si obľúbenú hudbu pomocou aplikácie v telefóne a následne pomocou Bluetooth slúchadiel počúvať aj bez smartfónu. Avšak funguje to len s Androidmi. Ak chcete Huawei Watch Ultimate používať s iPhonom a mať v nich hudbu, je potrebné hudbu skopírovať pomocou Android telefónu a následne pripojiť iPhone.

Telefonovanie, notifikácie a prepojenie so smartfónom

Mínusom môže byť absencia eSIM, ktorú však hodinky od Huawei vedia v prípade, ak používajú plnohodnotný otvorený systém HarmonyOS. Ide napríklad o modely Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro. Bluetooth telefonovanie ale funguje bez problémov, reproduktor je dostatočne hlasný a v tichom prostredí je telefonovanie cez hodinky pomerne pohodlné. No a v hlučnom prostredí pomocou hodiniek telefonovať aj tak nechcete.

Čo sa týka notifikácií, všetko funguje presne podľa mojich predstáv a je to presne tak, ako by to malo byť. V prvom rade Huawei chválim za pokrok v zobrazovaní notifikácií, pretože hodinky bez problémov zvládajú aj zobrazovanie smajlíkov či interpunkcie. V minulosti tomu tak nebolo. Hodinky sú samozrejme plne lokalizované do slovenčiny, čo môže byť pre niekoho podstatnou informáciou.

Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V aplikácii si veľmi jednoducho nastavím aplikácie, z ktorých chcem, aby mi prichádzali upozornenia aj na hodinky. Na správy, či už SMS, Instagram, WhatsApp a podobne, je možné aj odpovedať, avšak len preddefinovaným textom (ten si nastavíte v aplikácii) a len z Androidu. iPhony sú o túto možnosť ochudobnené. Odpovedať je možné aj pomocou smajlíkov.

Rýchle odpovede na správy | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Užitočnou funkciou je možnosť prezvoniť telefón priamo z hodiniek, a tak ho rýchlo nájsť, ak napríklad niekde doma zapadol. Rovnako je možné aj prezvoniť hodinky z telefónu.

Aplikácia

Na prepojenie so smartfónom, či už Androidom alebo iPhonom, slúži aplikácia s názvom Huawei Health (Huawei Zdravie). Stiahnuť pre iPhone ju odporúčam priamo z App Store, v prípade Androidu je najlepšou cestou obchod Huawei AppGallery. V obchode Google Play sa už nenachádza.

Aplikáciu už tradične hodnotím veľmi pozitívne. Je prehľadná a ponúka všetky funkcie, ktoré očakávam. Vidím tu svoje zdravotné dáta, ktoré si môžem usporiadať podľa seba, no hlavne sú tu nastavenia hodiniek. A tých je naozaj dosť.

Špeciálnu pozornosť si zaslúžia ciferníky. Niekoľko z nich je predinštalovaných priamo v hodinkách, iné je možné stiahnuť z obchodu. K dispozícii sú aj úplne nové ciferníky, ktoré boli navrhnuté priamo pre Huawei Watch Ultra, a to konkrétne pre obe verzie. Sú platené (stoja 3,99 € a 6,99 €), ale aj napriek tomu ich odporúčam, pretože vyzerajú naozaj parádne. V obchode medzi ciferníkmi hľadajte Voyager alebo Explorer.

Batéria a nabíjanie

Vo vnútri sa nachádza veľký akumulátor s kapacitou 530 mAh a hodinky už tradične po vzore ostatných Huawei hodiniek ponúkajú nadštandardnú výdrž. Ja som sa počas testovania s neustále zapnutým always-on displejom dostal na pekných 8 dní, ak always-on displej vypnete, môže to byť podstatne dlhšie. Výrobca oficiálne udáva 8 dní náročného používania, 14 dní bežného používania. Tieto údaje sú úplne reálne.

Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nabíjanie je bezdrôtové, pričom tu máme klasický Qi štandard. To znamená, že Huawei Watch Ultra je možné nabiť na akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačke s týmto štandardom. V balení sa nachádza magnetická nabíjacia podložka, avšak zakončená je veľkým USB konektorom, čo v roku 2023 jednoznačne musím skritizovať. USB-C by podľa mňa malo byť všade.

Recenzia Huawei Watch Ultimate: Záverečné hodnotenie

Huawei Watch Ultimate sú naozaj ultimátne smart hodinky, ktoré nie sú pre každého. Ich hlavné výhody dokáže naplno využiť len určité percento používateľov, no ja by som nad nimi uvažoval aj napriek tomu, že do tohto percenta nepatrím. Pretože mi ponúkajú všetko to, čo od hodiniek potrebujem.

V prvom rade je to atraktívny dizajn a mimoriadne kvalitná konštrukcia. Fungujú s iPhonom aj Androidom a ponúkajú skvelú výdrž na jedno nabitie. Majú všetky dôležité športové funkcie a aj senzory. Naozaj ide o kvalitné a funkciami nabité hodinky.

recenzia Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak najnáročnejším používateľom by nejaké funkcionality mohli chýbať. Napríklad eSIM, prípadne možnosť odpovedať na správy len preddefinovanými odpoveďami. Najväčším nedostatkom za mňa je absencia bezkontaktných platieb, prípadne málo aplikácií v obchode.

Naopak, najlepšou funkciou je okrem kvalitnej konštrukcie vodoodolnosť do hĺbky 100 metrov a s ňou spojené funkcie. Ale ako som už hovoril, toto môže byť dôvodom na kúpu pre veľmi málo používateľov.

Huawei Watch Ultimate vs. Apple Watch Ultra

Nové Huawei Watch Ultra sú prakticky priamym konkurentom hodinkám Apple Watch Ultra. A mieria na používateľov, ktorí majú podobné požiadavky. Výhodou modelu od Huawei je v prvom rade aj podpora Android zariadení, v prípade hodiniek od Apple sa musíte spoľahnúť len s kompatibilitou s iPhonmi.

Sú to síce hodinky z úplne iného súdka, no spája ich vysoká cena a zameranie na aktivity spojené s potápaním. Hodinky od Apple vynikajú väčším množstvom funkcií, možnosťou inštalovať obrovské množstvo aplikácií, podporou hlasového asistenta Siri či eSIM. Huawei má eso v rukáve v podobe ešte lepšej konštrukcie. Watch Ultimate majú dizajn bežných hodiniek, čo tiež môže byť výhodou, aj kreď nie pre každého. Avšak najväčšou výhodou je oveľa dlhšia výdrž na jedno nabitie v spojení s bezdrôtovým Qi nabíjaním, vďaka čomu tieto hodinky nabijete na akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačke. Apple Watch Ultra nabijete len pomocou špeciálneho príslušenstva.

  • Špičková konštrukcia
  • Vodoodolnosť do hĺbky 100 metrov
  • Veľmi pekný LTPO displej s dobrým rozlíšením
  • Výborná výdrž na jedno nabitie
  • Prepracovaná aplikácia
  • Množstvo športových režimov
  • Kvalitné senzory a presné GPS
  • Naozaj funkčné nepretržité sledovanie hladiny SpO2
  • Natívna podpora synchronizácie so Stravou
  • Výborné pre potápanie
  • Zaujímavý bundle s hodinkami k predpredaju

  • Nemožnosť bezkontaktných platieb
  • V obchode je len minimum aplikácií
  • chýba eSIM
  • Vysoká cena
  • Gumený remienok zachytáva prach
3.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+