MojAndroid

Huawei Watch 3. Novinka, s ktorou sa čínsky technologický gigant snaží rozvíriť vody segmentu smart hodiniek. Ako už naznačuje prítomnosť číslovky v názve, nejde o žiadnu prvotinu.

Napriek tomu sa pri novom produkte pozeráme na niečo viac, než na klasického pokračovateľa dobre známych produktov. V prípade Huawei Watch 3 dochádza k výraznej zmene. K náhlemu prechodu na nový operačný systém HarmonyOS. 

To samo o sebe predstavuje obrovskú výzvu. O to väčšiu v prípade, že v pozadí stoja vysoké očakávania nastavené predošlými produktami. Najnižšia nie je ani predajná cena blížiaca sa k hranici 400€. 


Huawei Watch 3 Pro: Parametre

Rozmery 46,2 mm x 46,2 mm x 12,15 mm
Hmotnosť 54 gramov (bez remienka)
Displej Kruhový, AMOLED, 1,43″, 466 x 466 pixelov
Materiál Nerezová oceľ + keramika;
Fluoroelastomér koža
Senzory Senzor zrýchlenia
Gyroskop
Geomagnetický senzor
Optický snímač tepu
Senzor okolitého osvetlenia
Barometer
Teplotný senzor
Pamäť 2 GB RAM
16 GB úložisko
Batéria 450 mAh, reálna 3-4 dni
Nabíjanie Bezdrôtové, nabíjačka v balení
Kompatibilita Android 6.0 a novší
iOS 9.0 a novší
Vodoodolnosť 5 ATM
eSIM Áno
Konektivita Wi-Fi, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, NFC, Bluetooth
Možnosť telefonovať Áno
Mikrofón Áno
Operačný systém HarmonyOS 2.0
Cena 389 /409 € (podľa náramku)

Huawei do ringu vstupuje ako skúsený bojovník proti poriadne nabrúsenej konkurencii, preto sa výraznejšie nedostatky odpúšťajú len veľmi ťažko. Je jasné, že Huawei Watch 3 mieria poriadne vysoko. Dokážu však nové smart hodinky naplniť očakávania alebo si prechod na nové softvérové podhubie vyžiada príliš vysokú daň?

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Softvérová otázka

Inovácií je plno, kvalita spracovania vynikajúca a hardvérové špecifikácie veľmi sľubné. Na papieri vyzerajú Huawei Watch 3 skutočne lákavo. Najväčšou neznámou je softvérová otázka. A už prvé zoznámenie nie je práve najlichotivejšie. 

Na rozumné používanie smart hodiniek potrebujete sprievodnú aplikáciu. To je fakt. Ak ale ako priemerný používateľ Androidu očakávate, že aplikáciu si stiahnete z obchodu Google Play a okamžite si začnete užívať svoje nové inteligentné hodinky, čaká vás sklamanie. 

Situáciu skomplikovala skutočnosť, že Huawei bol pred časom odstrihnutý od Google služieb. Svoju aplikáciu Huawei Health kvôli tomu nemôže priamo aktualizovať, a to spôsobuje, že vám vaše nové hodinky jednoducho nenájde.

Musíte na to ísť okľukou. Správnu verziu aplikácie si viete nainštalovať cez obchod HUAWEI AppGallery alebo cez inštalačný balík, čo vyžaduje povolenie neoverených zdrojov. Priemerný používateľ si s tým poradí bez väčších problémov, no závislosť od Google služieb je vysoká a proces sa môže javiť ako zbytočne komplikovaný. 

Viniť z toho Huawei nemá príliš veľký zmysel, robí to najlepšie, čo môže, no pri prémiových hodinkách sú očakávania proste nastavené poriadne vysoko. A z môjho pohľadu očakávania po softvérovej stránke zostávajú tak trochu nenaplnené.

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Prechod na HarmonyOS so sebou prináša nové možnosti, ale zlyháva aj v niektorých základoch. Časť z toho stojí a padá na chýbajúcej možnosti použiť Google služby, časť je vzhľadom na cenovú kategóriu takmer nepochopiteľná.

K dispozícii máte najnovšiu generáciu skvele spracovaných hodiniek a máte tu aj NFC. Vyzerá to nádejne. Na bezkontaktné platby ale môže zabudnúť. Opäť ide o vec softvéru a chýbajúceho prepojenie na Google. Platby hodinkami proste nemáte ako rozbehnúť, nech už sa snažíte akokoľvek.

Chcete si do svojich nových hodiniek uložiť hudbu a využiť dostupné 16 GB úložisko? Opäť máte smolu. Nepôjde to. Očakávali by ste, že na prijaté notifikácie môžete reagovať napríklad odpísaním na správu? Ani v tomto prípade nepochodíte. Notifikácie si môžete na hodinkách prečítať, na reakciu už musíte siahnuť po smartfóne. 

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Zaujímavá bola aj situácia s jazykom rozhrania. Po prvom spustení som zvolil češtinu, pretože slovenčina chýbala, a všetko vyzeralo v poriadku. Po chvíľke ma ale opäť privítala angličtina a potrebné bolo ďalšie prepnutie jazyka. Všetko sú to drobné nedostatky, no ich kombinácia jasne poukazuje na potrebu dodatočných úprav. 

Snáď aspoň časť z nich vyriešia softvérové aktualizácie, pretože podkopávajú nohy inak skvelému produktu. Podľa toho, čo som bol schopný zistiť na Slovensku nefunguje ani technológia eSIM. V tomto prípade je ale riešenie na strane operátorov, nie v kompetencii Huawei. Treba povedať, že Huawei na vylepšeniach softvéru pracuje a nové aktualizácie skutočne prichádzajú.

Huawei Watch 3
Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Príkladné spracovanie

Huawei vo svojich nových hodinkách využíva doterajšie poznatky a keď odhliadneme od spomínaných pôrodných bolestí v oblasti softvéru, tak pred sebou máte viac než solídny produkt. Huawei Watch 3 sa používajú veľmi príjemne a prinášajú širokú paletu funkcií pre každodenný život.

Po konštrukčnej stránke im nemám čo vytknúť a považujem ju za robustnejšiu, čo oceňujem. Vďaka kombinácii rozmerov (46,2 mm x 46,2 mm x 12,15 mm), tela z nerezovej ocele a náramku z kože viete, že ich máte na ruke, no vôbec nepôsobia rušivo. Človek pri nosení proste vie, že sa o svoje hodinky nemusí báť ani pri ich intenzívnejšom používaní. Na druhú stranu treba povedať, že telo je trochu hrubšie, čo môže byť odrádzajúce najmä pre nežnejšie pohlavie.

Aj samotný dizajn je znamenitý, prináša vyváženú kombináciu elegancie a praktickosti. Navyše si celkový vzhľad môže do veľkej miery prispôsobiť s využitím množstva digitálnych ciferníkov, ktoré je možné označiť ako domovskú obrazovku. Niektoré sú dostupné úplne bezplatne, časť je spoplatnená, no stále je z čoho vyberať.

Displej s uhlopriečkou 1,43 palca sa pýši technológiou AMOLED, ponúka rozlíšenie 466 x 466 pixelov a ponúka dostatočný jas pre bezproblémové každodenné používanie. Stážovať sa môžem ani na viditeľnosť na intenzívnejšom slnku.

Intuitívne ovládanie

Z pohľadu používania sa prechodu na nový operačný systém HarmonyOS netreba ani trochu obávať. Celkovo je používateľské rozhranie prehľadné, svižné a pôsobí viac než dobrým dojmom. Nechýbajú ani miniaplikácie zobrazujúce základné informácie o pohybovej či telesnej aktivite alebo prehľad počasia.

Systém už v základe ponúka solídnu paletu aplikácií, ale nechýba ani možnosť ich doinštalovania cez digitálny obchod Huawei AppGallery. Povedal by som, že zatiaľ sa tam dá nájsť rozumný základ, avšak z praktického pohľadu by to chcelo ponuku rozšíriť. Opäť ide o sprievodný efekt prechodu na novú platformu.

Nemusíte mať žiadne predošlé skúsenosti so smart hodinkami a prakticky všetko zvládnete úplne intuitívne. Rovnako tak je bezproblémový aj prechod z iných smart hodiniek. 

Príkladne je zvládnutá aj kombinácia otáčateľnej korunky s haptickou odozvou, fyzického tlačidla a dotykového ovládania priamo pomocou displeja, kde do hry vstupujú aj jednoduché gestá. Ponuky s možnosťami, nastaveniami, ako aj so samotnými aplikáciami sú prehľadné a dobre pôsobia aj vizuálne. Čo sa týka ovládania, tak celkovo ide o príkladnú súhru tradičných prvkov, ktorá funguje prvotriedne.

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Tradičné aj nové

Nepatrím medzi práve najaktívnejších športovcov, ale funkcie týkajúce sa sledovania telesných funkcií a pohybových aktivít mi prišli spracované takmer príkladné, ba priam nadštandardné. Ponuka možných aktivít je pestrá a ovládanie bezproblémové.

Meranie tepu, prejdených krokov, vzdialenosti, spálených kalórií či priemerné tempo a prevýšenie. Hodinky sledujú všetky tieto tradičné, ale aj kopu pokročilejších, parametrov, ktoré synchronizujú s aplikáciou Huawei Health.

Mieru svojej aktivity a dosiahnuté športové výsledky vďaka tomu viete vyhodnocovať aj dlhodobo. Na displeji sa počas športovania napríklad zobrazujú základné údaje, no pripája sa k tomu farebná vizualizácia dosahovanej zóny tepovej frekvencie.

Huawei Watch 3 v tomto ohľade splnili presne to, čo som od smart hodiniek tohto typu očakával. K dispozícii je monitorovanie desiatok športových aktivít od klasickej chôdze až po golf. Aktívni športovci si určite prídu na svoje. Vybrať sa dá z rôznych tréningových plánov, respektíve programov, takže o motiváciu je postarané.

Potešilo aj automatické detegovanie aktivity, čo príde vhod v prípade, že si monitorovanie zabudnete zapnúť ručne. Príjemné bolo aj hlasové oznamovanie výsledkov dosiahnutých po prejdení každého kilometra. Spomenúť určite treba aj vodoodolnosť do 50 metrov.

Okrem súboru klasických snímačov a merania tepu je tu prítomné aj monitorovanie okysličenia krvi, ktoré sa v ostatnej dobe stáva už akýmsi štandardom. Drobným prekvapením je sledovanie telesnej teploty, respektíve lepšie povedané jej náhlych výkyvov. Musím však povedať, že to do akej miery sú merania presné som hlbšie neskúmal, no empiricky mi hodnoty prišli korektné.

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Výdrž batérie

Pri výdrži batérie Huawei uvádza až 14 dní. Táto hodnota je však dosť optimistická, ale hlavne sa vzťahuje na striedme používanie s režimom pre predlžovanie výdrže. Omnoho realistický scenár sa pohybuje okolo 3 až 4 dní tradičného používania. Ako vždy, táto hodnota je veľmi subjektívna a závisí od spôsobu akým hodinky využíva každý jednotlivec. Výdrž batérie vnímam ako pozitívne prekvapenie.

Nabíjanie prebieha bezdrôtovo cez nabíjačku napájanú z USB, ktorá je súčasťou balenia. Toto riešenie je z praktického pohľadu pohodlné a povedal by som, že primerane efektívne. Plné nabitie trvá okolo dvoch hodín. Pri vkladaní hodiniek do nabíjačky cítiť magnetickú odozvu, čo sa prejavuje na tom, že proste viete, že hodinky ste vložili správne. Navyše to potvrdzuje aj očakávaný sprievodný efekt – hodinky sa začnú nabíjať.

Huawei Watch 3 | Foto: Redakcia

Zhrnutie

Huawei Watch 3 by som v skratke zhrnul ako viac než solídne smart hodinky, ktoré sprevádzajú pôrodné bolesti spôsobené prechodom na nové softvérové zázemie. Konštrukčne sú spracované príkladne, disponujú plejádou očakávaných, aj neočakávaných, funkcií, výborne sa ovládajú a rozhodne ašpirujú na pozíciu skvelého každodenného parťáka. Z pomysleného trónu ich nateraz zhadzujú medzery v oblasti softvéru, ale napriek tomu určite patria na vrcholové pozície segmentu smart hodiniek.

Plusy

  • Príkladné spracovanie
  • Intuitívne používanie
  • Pokročilé športové využitie
  • Všestrannosť

Mínusy

  • Kombinácia drobných softvérových nedostatkov
  • Bez podpory NFC platieb
  • (Zatiaľ) nepoužiteľná eSIM

Konkurencia

Samsung Galaxy Watch4

Najnovšia generácia obľúbeného radu smart hodiniek od spoločnosti Samsung. Minimalistický dizajn, nový procesor Exynos W920, operačný systém Wear OS či meranie EKG, meranie krvného tlaku (PPG) a analýza bioelektrickej impedancie (BIA).

A to je len hrubý základ toho, čo Samsung prináša vo svojej novinke. V segmente nositeľnej elektroniky má namierené na samotný vrchol, práve preto sú Samsung Galaxy Watch4 skutočne silným konkurentom.


Samsung Galaxy Watch4
Foto: Redakcia

Fitbit Sense

Najnovšie smart hodinky od obľúbeného výrobcu ponúkajú všetko potrebné. Sú vodoodolné, výdrž sa zastavila na 6 dňoch, nechýba GPS a kvalitný displej. Ide o pokročilé hodinky, ktoré ako prvé na svete ponúkajú senzor elektrodermálnej aktivity. Dokážu zmerať EKG a aj teplotu vášho tela.


Fitbit Sense
Foto: Fitbit
Náš tip
Najlepšie smart hodinky – výbery, testy a porovnania
12.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+