MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei len nedávno predstavila nové smart hodinky, ktoré sa pýšia titulom: “Prvé smart watch so zabudovaným tlakomerom.” Podrobili sme ich niekoľkodňovému testu, v ktorom sme vyskúšali všetky ich funkcie a celkovú využiteľnosť. Toto je recenzia Huawei Watch D.

Cena a dostupnosť

Hodinky narozdiel od niektorých konkurentov ako napríklad Samsung so svojimi Galaxy Watch5 Pro, prichádzajú len v jednej verzii. Ich cena na slovenskom trhu je na úrovni 399 €. Hodinky už sú v čase písania recenzie oficiálne predstavené a nájdete ich vo všetkých lepších obchodoch s elektronikou.

Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Recenzia Huawei Watch D: Balenie

Zákazníkom sú dodávané v mohutnejšom (na pomery smart watch) bielom balení. Napríklad oproti Huawei Watch GT 3 SE, je krabica hrubšia, no na druhú stranu je kratšia na dĺžku. Dôvodom mohutnosti je najmä jej vnútorný obsah.

watch D
Balenie Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Nájdeme v nej samotné zariadenie, spolu s príručkou a návodom na používanie, nabíjací kábel, papierový “meter” na zistenie správnej veľkosti remienku, menší remienok veľkosti M (základný je L), a náhradnú textilnú látku na výmenu pri opotrebovaní tej originálnej. Všetko je pekne rozdelené do priehradiek, čo pridáva na používateľskom prvom dojme.

Konštrukcia a dizajn

Tvar a celkový dizajn zariadenia napovedajú, že primárnym zákazníkom budú najmä muži s hrubšími zápästiami. Robustný dizajn hodiniek potvrdzujú aj rozmery 51 mm x 38 mm x 13,6 mm, ktoré sú však namerané výrobcom v najtenšom bode. Tieto rozmery tak treba ešte upraviť o veľkosť snímačov na spodnej strane, ktoré sa však pri používaní vnoria do pokožky. Vrátane snímača je tak ich celková výška cca 15,9 mm.

Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Okolie displeja je pokryté tvrdým hliníkom, ktorý je výrazne odolnejší ako plast. Čo sa týka hmotnosti Watch D, výrobca uvádza na 41 g bez remienka a 91 g s remienkom (veľkosti L). Remienok je preto taký ťažký, pretože má zabudovanú nafukovaciu manžetu, pomocou ktorej dokážete presne odmerať tlak. K tomu sa ešte ale dostaneme v ďalšej časti recenzie.

Displej

Vpredu má zariadenie 1,64″ veľký AMOLED displej. Jeho rozlíšenie je 456 x 280 pixelov, čo je menej ako majú napríklad Watch GT 3 SE (466 x 466 pixelov), ktoré si momentálne viete zakúpiť za približne polovičnú cenu. Poteší vynikajúca ostrosť displeja, ktorá má hustotu 326 ppi.

Displej je samozrejme dotykový a umožňuje plynulý pohyb medzi jednotlivými kartami či nastaveniami. Aj pri jemne vlhkých prstoch som nezaznamenal väčšie problémy v odozve. Jeden jediný problém s displejom nastal, keď som ho pri behu zakryl mikinou, ktorá už mala mierne známky potu. Vtedy sa mi stalo, že po odkrytí displeja som sa objavil namiesto režimu merania záťaže v režime prehrávania hudby. Zaznamenávanie aktivity pokračovalo bez problémov.

Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár
Porovnanie hrubého okraju Watch GT 3 SE a Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Mierne zamrzí aj hrubý “okraj” displeja, ktorý pri dennom svetle oddeľuje displej od konštrukcie. Je vidieť rozdiel medzi čiernou farbou okraju a dotykovou obrazovkou. To na mňa pôsobí trošku lacnejším dojmom, a nie je to niečo, čo by som od takmer 400 € smart hodiniek očakával. Na fotografii si môžete pozrieť, ako sa s tým popasoval Huawei pri Watch GT 3 SE.

Recenzia Huawei Watch D: Systém a funkcionalita

Hodinky bežia za pomoci operačného systému HarmonyOS 2.1, ktorý im zabezpečuje jednoduchosť a plynulosť používania. Hodinky majú adekvátnu odozvu, nepostrehol som žiadne sekanie, prípadne iné nedostatky. Poteší aj 4 GB úložisko, ktoré poslúži napr. pre nahranie hudby do zariadenia.

Na boku zariadenia sa nachádzajú 2 fyzické tlačidlá (Home & Health), pomocou ktorých sa dokážete rýchlejšie presúvať a vyhľadávať jednotlivé funkcie. Po stlačení tlačidla Home sa vám zobrazí menu, v ktorom sa nachádzajú všetky funkcie hodiniek. Nájdete tu od výberu a záznamov o cvičení, zdravotné merania ako tlak, tep, SpO2 či EKG, štatistiky merania spánku, úroveň stresu, hudba, správy, stopky a mnoho ďalšieho. Tlačidlo Health je programovateľné a vy si tak môžete nastaviť, čo sa stane po jeho stlačení.

Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Hodinky som mal spárované s telefónom značky Xiaomi, a nepostrehol som vôbec žiadne problémy. Záznamy sa do aplikácie zapisovali plynulo. Pri prehrávaní hudby cez telefón, si dokonca môžete prepínať jednotlivé skladby, či nastavovať hlasitosť priamo pomocou hodiniek. Nezáleží na tom, či počúvate hudbu zo Spotify alebo prostredníctvom Youtube a iných aplikácií.

Aplikácia

Na zaznamenávanie údajov, prispôsobenie hodiniek, ale aj mnoho iného, je tu aplikácia Huawei Zdravie (Huawei Health). Tú si nedokážete nainštalovať prostredníctvom Obchodu Play, ako tomu bolo zvykom v minulosti. Ak si chcete prepojiť vaše zariadenie s mobilným telefónom, musíte si v prvom rade nainštalovať oficiálny obchod Huawei AppGallery. Aplikáciu pre Android nainštalujete tu.

Aplikácia je prehľadná a môžete si do nej pridať okrem hodiniek aj smart váhu, fitness náramok a aj niektoré Huawei slúchadlá. Navyše k aplikácii pripojíte aj niektoré podporované zariadenia výrobcov tretích strán. Medzi nich patria napríklad rôzne monitory zdravia (cukor, tlak, SpO2…) ale aj zariadenia ako bežecký pás či veslovací trenažér.

Recenzia Huawei Watch D: Senzory na meranie funkcií

V zariadeniach tejto cenovej kategórie nesmú chýbať senzory na meranie aktivít a zdravia. K základným patrí napríklad Senzor merania srdcového tepu, ktorý v pravidelných intervaloch zaznamenáva hodnoty tepu srdca. Ako ďalší tu nájdeme SpO2 senzor (meranie okysličenia krvi), ktorého meranie je potrebné zapnúť manuálne. Pre správne zaznamenávanie športových funkcií majú hodinky aj akcelerometer a gyroskop.

Huawei Watch D
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Po novom nájdeme v hodinkách aj merač teploty pokožky, ktorý dokáže odhaliť podchladenie alebo zvýšenú teplotu tela. V moderných smart watch je dnes už štandardom meranie EKG a inak tomu nie je ani pri Huawei Watch D. To, čím sú hodinky najviac špeciálne a odlišuje ich to od konkurenčných modelov, je senzor na meranie tlaku. Ten sme prednedávnom podrobnejšie testovali v článku S hodinkami Huawei Watch D si môžete odmerať tlak priamo z vášho zápästia. Vyskúšali sme to aj my, takto to funguje.

Niektoré konkurenčné zariadenia tiež dokážu merať krvný tlak, avšak iba pomocou kalibrovania a tiež nie sú tak presné. Watch D k tomu využívajú špeciálny nafukovací remienok.

Meranie aktivít a šport

Okrem merania zdravotných funkcií poslúžia smart hodinky aj na meranie športových aktivít. Konkrétne majú na výber až viac ako 70 športových aktivít. Oproti starším zariadeniam neprinášajú výraznú zmenu, aktivít je dokonca. menej. Nájdeme v nich možnosti merania behu, fyzického tréningu, bicyklovania, chôdze, veslovania ale aj mnoho ďalšieho.

Chýbajú mi tu, ako aj pri ostatných Huawei hodinkách, športy ako futbal či lyžovanie. Tieto športy síce vieme ako-tak odmerať prostredníctvom funkcie behu (ktorá meria pomocou GPS), no uvítal by som aby sa mi futbalové tréningy nemiešali s tými bežeckými.

Pri testovaní som vyskúšal trackovanie behu a fyzického tréningu. Výsledky behu som porovnával aj s mobilnou aplikáciou Nike running, a v skutočnosti boli takmer identické. Dokonca by som povedal, že GPS v hodinkách fungovalo presnejšie ako to v mobile. Otestoval som to tak, že som bežal presne 2,5 km jedným smerom, a 2,5 km tou istou cestou naspäť. Zatiaľ čo mobil indikoval 5 km hranicu o pár sekúnd skôr, hodinky až cca 5 metrov od miesta začatia behu.

Batéria a nabíjanie

Niektoré zariadenia Huawei majú batériu prispôsobenú tak, aby vydržala aj 14 dní bežného používania. Vo Watch D však batéria nevydrží toľko, čo vo Watch GT 3. Tá je viac ako o polovicu menšia, keďže pri Watch GT 3 má 455 mAh, zatiaľ čo pri Watch D len 160 mAh.

Ako prvé som testoval nabíjanie batérie. Tu sa mi podarilo nabiť ju z 0 % na 100 % za cca 2 hodiny a 15 minút, čo je na jej veľkosť slušný výsledok. Pri každodennom nosení zariadenia a spustených základných senzorov som sa dostal na 7,5 dňa používania hodiniek.

Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár
Huawei Watch D nabíjanie | Zdroj: Filip Spevár

Nabíjanie prebiehalo nasledovne:

 • 10 % – 10 minút
 • 20 % – 18 minút
 • 50 % – 49 minút
 • 80 % – 1 hodina 42 minút
 • 100 % – 2 hodiny 15 minút

Celkovo som s batériou nemal žiadne problémy, no nevyťažoval som ju úplne na max a nepoužíval som Always On displej. Pri bežnom používaní sa rovnakým spôsobom bez problémov viete dostať na týždeň výdrže.

Recenzia Huawei Watch D: Konkurencia

Samsung Galaxy Watch5 Pro

Tento model som vybral ako konkurenčný, pretože spoločnosti Samsung a Huawei si už dlhé roky konkurujú na mnohých trhoch a inak tomu nie je ani v oblasti smart hodiniek. V podstate si ich viete kúpiť v podobnej cene, a to už od 399 €.

Huawei Watch D Samsung Galaxy Watch5 Pro
Rozmery 51 x 38 x 13,6 mm 45,4 x 45,4 x 10,5 mm
Zloženie Predne sklíčko, hliníkový obal Zafírové sklíčko, titánový obal
SIM karta nie eSIM
Senzory Accelerometer. gyroskop, srdcový tep, teplota pokožky, SpO2, fyzický tlakomer, EKG Accelerometer. gyroskop, srdcový tep, teplota pokožky, barometer, kalibrovaný tlakomer, EKG
Displej AMOLED, 456 x 280 pixelov Super AMOLED, 450 x 450 pixelov
Vnútorná pamäť 4 GB 16 GB
Reproduktor nie áno
Bluetooth áno, 5.1 áno, 5.2
Lokalizácia GPS GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC áno (zatiaľ nepoužiteľné) áno
Vodoodolnosť IP68 (neodporúča sa plávanie) IP68
Dátum príchodu na trh 12. október 2022 26. august 2022

Ak by som si mal osobne vybrať, siahol by som pravdepodobne po hodinkách od Samsungu. Za rovnakú cenu dostaneme približne rovnako staré hodinky, ktoré budú dostávať minimálne rovnako dlho aktualizácie. Watch5 Proodolnejšie, s dostupnou podporou NFC platieb. Vzhľadovo pôsobia nie až tak mohutne, naopak ich konštrukcia je odolnejšia voči vonkajším vplyvom. Výhodou zariadenia Huawei je dlhšia výdrž batérie o cca 4 dni (7 dní Huawei, 3 dni Samsung).

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Dostanete sa aj k meraniu tlaku, ktoré však potrebuje kalibráciu a nebude tak presné ako to vo Watch D. Watch5 Pro ponúkajú aj dnes veľmi vyhľadávané odpisovanie na správy, napríklad hlasovým diktovaním alebo aj pomocou klávesnice. Vo Watch D je toto obmedzené len na pár rýchlych prednastavených odpovedí, a tiež majú možnosť pridania emotikonov.

Apple Watch Series 8 45mm

Pre správne porovnanie vyberáme aj hodinky od Applu, ktoré samozrejme nie sú založené na systéme Android. Tie konkurujú Huawei-u v o niečo vyššej cene, keďže na Slovensku ich zoženiete už od 460 eur. Ide už o ôsmu sériu populárnych hodiniek.

Huawei Watch D Apple Watch Series 8 45 mm
Rozmery 51 x 38 x 13,6 mm 45 x 38 x 10,7 mm
Zloženie Predne sklíčko, hliníkový obal Predné sklíčko, Ceramic/sapphire zadná strana, obal z nehrdzavejúcej ocele
SIM karta nie eSIM
Senzory Accelerometer. gyroskop, srdcový tep, teplota pokožky, SpO2, fyzický tlakomer, EKG Accelerometer. gyroskop, srdcový tep, teplota tela, barometer, kalibrovaný tlakomer, výškomer, EKG
Displej AMOLED, 456 x 280 pixelov Retina LTPO OLED, 484 x 396 pixelov
Vnútorná pamäť 4 GB 32 GB
Reproduktor nie áno
Bluetooth áno, 5.1 áno, 5.3
Lokalizácia GPS GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
NFC áno (zatiaľ nepoužiteľné) áno
Vodoodolnosť IP68 (neodporúča sa plávanie) IP6X (do 50m hĺbky)
Dátum príchodu na trh 12. október 2022 16. september 2022

V tomto prípade by bolo rozhodovanie o kúpe z týchto dvoch modelov oveľa ťažšie. Hlavnou nevýhodou hodiniek od Applu je ich nekompatibilita s Android zariadeniami. Dizajnovo jednoznačne u mňa vyhrávajú Apple Watch, ktoré nepôsobia tak hrubo, a tiež si môžete vybrať z viacerých veľkostí.

apple watch 8
Apple Watch Series 8 45 mm | Zdroj: Filip Spevár

Na druhú stranu vám nedokážu odmerať tlak identicky ako Huawei Watch D. Výdrž je tiež na strane Watch D, keďže vydržia až 7 dní bežného používania (Apple iba 1 deň). Celková kvalita konštrukcie ide na stranu Apple, keďže skutočne používajú odolnejšie materiály. Ponúkaných senzorov majú obe zariadenia približne rovnako a žiadne z nich nevyčnieva. Preto je teda len a len na vás čo si vyberiete.

Recenzia Huawei Watch D: Záverečné hodnotenie

Huawei Watch D sú skvelým zdravotníckym pomocníkom s množstvom užitočných senzorov. Poslúžia všetkým používateľom, ktorý si chcú každodenne merať hodnoty svojho zdravia. Rovnako dobre sú využiteľné ako fitness tracker, pretože majú podporu množstva športových aktivít, ktoré merajú naozaj presne. Po športovom výkone vám poskytnú prehľadné a detailné štatistiky, od ktorých sa môžete v budúcnosti odraziť.

Huawei Watch D
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Na náš trh prišli s cenovkou 399 €, čo mi príde v porovnaní s inými zariadeniami trošku veľa. Ich najväčšia konkurenčná výhoda spočíva v zabudovanom tlakomeri, ktorý využíva nafukovacie manžety na dosiahnutie presných výsledkov. Okrem toho dizajnovo mierne zaostávajú za konkurenciou (napr. Amazfit GTS 4), a aj za vlastnými modelmi (napr. Huawei Watch GT 3 SE).

Plusy:

 • Dobrá výdrž batérie
 • Množstvo senzorov
 • Prvý tlakomer na svete v smart watch
 • Presné zaznamenávanie spánku
 • Presné zaznamenávanie fyzickej aktivity pomocou GPS
 • Náhradné pútko v balení, + nová látka na výmenu

Minusy:

 • Vyššia cena (399 €)
 • Displej má hrubší “rámik”
 • Veľmi mohutný dizajn aj náramku
 • Chýba možnosť merania Futbalu ale aj iných športov
 • Nemožnosť odpisovať na správy (okrem predvolených) rovnako ako uskutočniť telefonáty
27.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+