MojAndroid

Meranie tlaku ešte nikdy nebolo také jednoduché a dostupné. Po novom už nemusíte kupovať špeciálne zariadenia, stačiť vám budú aj smart hodinky. Huawei prichádza na trh s novinkou pod názvom Watch D, ktoré vám bez problémov dokážu odmerať EKG aj krvný tlak. Robia tak s minimálnou, prakticky zanedbateľnou odchýlkou. 

Funkcie moderných smart hodiniek

Okrem spomínaného EKG a novinky v podobe merania tlaku, dokážu rovnako ako iné modely od Huawei monitorovať váš spánok, sledovať úroveň stresu, skontrolovať okysličenie krvi, či zaznamenávať športovú aktivitu. Na peknom AMOLED displeji si tak môžete vybrať jednu z viac ako 70 športových aktivít. Zvládnu zaznamenávať napríklad údaje o behu, jóge, silovom tréningu, či dokonca aj tanci alebo karate.

Bezproblémovo ich spárujete so všetkými zariadeniami, ktoré využívajú Android 6.0 a iOS 12.0 a novšie. Môžu fungovať aj samostatne bez smartfónu, no pre lepšiu a presnejšiu interpretáciu výsledkov odporúčame nainštalovať aplikáciu Huawei Zdravie. Bonusom je nastavenie pripomínania merania tlaku, čím docielite pravidelnosť monitorovania vášho zdravia. Môžete tak sledovať zmeny vo vašom zdravotnom stave a včas zasiahnuť proti nežiadúcemu stavu.

Huawei Watch D
Huawei Watch D porovnanie hodnôt s tlakomerom | Zdroj: Filip Spevár

Dosiahnutiu presných výsledkov merania tlaku pomáha špeciálny nafukovací remienok, ktorý sa nachádza priamo v balení, a to hneď v dvoch veľkostiach L a M. Smart hodinky sú určené pre všetkých, ktorí majú obvod zápästia od 130 do 200 mm. Nemusíte sa báť, tento rozmer má veľká väčšina populácie.

Porovnanie s tlakomerom

Pri testovaní hodiniek, a hlavne ich funkcie merania tlaku, sme dosiahnuté výsledky porovnávali s klasickým digitálnym tlakomerom. Testovanie bolo vykonávané dvakrát denne (ráno a večer), a vždy sme najprv tlak odmerali prostredníctvom tlakomeru, a následne za pomoci Huawei Watch D. Namerané hodnoty sa až na jeden prípad líšili minimálne.

Pri tomto jednom prípade nameral tlakomer o 11 mmHg vyššiu hodnotu pri systolickom tlaku, a taktiež o 6 mmHg pri diastolickom tlaku. V ostatných prípadoch sa odchýlka dostala maximálne na hodnotu 4 mmHg, a to primárne len pri systolickom tlaku.

Porovnanie nameraných hodnôt:

Z výsledkov meraní vieme povedať, že nové smart hodinky od spoločnosti Huawei dokážu bez problémov konkurovať klasickým digitálnym tlakomerom. Ide o veľký pokrok pri získavaní zdravotných informácií o svojom tele. Tie sú tak teraz ešte viac na dosah ruky, a to doslova.

Ako si odmerať tlak hodinkami Huawei Watch D?

  1. Dôležitá je správna poloha tela. Posaďte sa na stoličku, oprite sa, a nohy majte položené na zemi.
  2. Na hodinkách (alebo v mobilnej aplikácii) zvoľte meranie krvného tlaku
  3. Ruka s hodinkami by mala byť priložená na hrudník a hodinky by sa mali nachádzať približne vo výške srdca.
  4. Udržujte správnu polohu celého tela, lakeť ľavej ruky si môžete podoprieť druhou rukou
  5. Po ukončení procesu sa vám výsledky zobrazia priamo na displeji hodiniek. Podrobnejšie štatistiky a porovnania nájdete v aplikácii Huawei Health (Huawei Zdravie)
Huawei Watch D
Huawei Watch D obstál v teste na výbornú | Zdroj: Filip Spevár

Výsledky merania tlaku

Priamo v zariadení sa nachádzajú farebne vymedzené stupnice. Podľa toho, aké hodnoty ste v meraní dosiahli, taká je pripísaná hodnota na farebnej škále. Celková stupnica obsahuje 3 farby – zelenú, oranžovú a červenú.

Ak sa nachádzate v zelenej farbe, vaše hodnoty sú v norme a váš tlak je v poriadku. Akonáhle sa ocitnete v oranžovej farbe, musíte zvýšiť pozornosť a je odporúčané navštíviť lekára, ktorý s vami prekonzultuje výsledky. Najhoršie nastáva, ak sú vaše výsledky v červenej farbe. Vtedy je navštíviť lekára priam nutné, a vaše zdravie môže byť vo výraznom ohrození.

29.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+