MojAndroid

Asus VivoWatch nie sú klasickými inteligentnými hodinkami. Majú vlastný systém a chýba im stále rozšírenejší Android Wear, ktorý s obľubou používajú viacerí výrobcovia na čele s LG, Motorolou a Sony. Sú akýmsi medzistupňom medzi fitness náramkami a hodinkami, pričom z radu vystupujú svojou dlhou výdržou, ako aj použitým displejom, ktorý je výborne čitateľný za každých okolností. Cena je však možno vyššia, ako by sme si predstavovali.

Asus_VivoWatch_-2

Vode aj prachu odolné

Konštrukcia hodiniek je vyrobená tak, aby ich bolo možné nosiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Bez problémov odolajú vode aj prachu, pričom vďaka certifikácii IP67 s nimi môžete bez obáv aj plávať, prípadne ich ponoriť do hĺbky 1 meter po dobu 30 minút. Asus VivoWatch sú teda určené pre aktívnych ľudí, ktorí sa svojimi aktivitami nechcú obmedzovať len na dni s pekným počasím.

p9_bg

Hodinky sú vyrobené z prémiových materiálov – rám tvorí nerezová oceľ, ktorá im dodáva pevnosť a odolnosť. Prednú, mierne zaoblenú stranu vypĺňa odolné sklo Gorilla Glass 3 s oleofóbnou vrstvou, ktoré ho chráni pred prípadným poškriabaním, nečistotami a mastnotou. Displej je pomerne malý a má rozlíšenie len 128 x 128 pixelov, je však výborne čitateľný za každých svetelných podmienok. Rámik okolo zobrazovacieho panelu je na môj vkus priveľký. Pod displejom nájdete ešte UV senzor, ako aj farebnú LED diódu, ktorá signalizuje vhodnosť zvoleného tempa pri cvičení.

Asus_VivoWatch_-4

Zadná strana obsahuje nabíjací konektor tvorený niekoľkými vodivými plôškami. Hneď pod nimi je možné vidieť svetelný senzor pre meranie srdcového pulzu, v rohoch sú to zas štyri skrutky, ktoré slúžia na rozobratie hodiniek. Pri pohľade z boku sa vám naskytne pohľad aj na tlačidlo, ktoré slúži na odomknutie displeja, aktiváciu podsvietenia v noci, či na spustenie monitorovania cvičenia. Priamo k hodinkám sa pripájajú tiež vymeniteľné remienky, ktoré sú v základe vyrobené z gumy a ich povrch je pre lepší odvod potu vrúbkovaný.

Asus_VivoWatch_-9

Celkovo je celodenné nosenie hodiniek aj vďaka hmotnosti len 50 gramov pohodlné. A hoci svojim vzhľadom nemusia očariť každého, určite si nájdu svojich priaznivcov.

Výborné čitateľný displej

Displej nie je veľmi veľký, no je dostatočný na zobrazovanie všetkých potrebných informácií. Ide o transreflektívny displej, ktorý je výborne čitateľný aj na priamom slnku a vďaka zabudovanému podsvieteniu v podstate kdekoľvek, kde budete chcieť hodinky používať. Rozlíšenie 128 x 128 px je pri zvolenej uhlopriečke dostatočne jemné a čítanie údajov z displeja je tak komfortné a bezproblémové.

Žiadne aplikácie ani notifikácie

Hoci Asus VivoWatch su klasifikované ako inteligentné hodinky, nemajú s nimi toho až tak veľa spoločného. Áno, sú dobrým spoločníkom pri sledovaní základných aktivít, no po spárovaní so smartfónom nedokážu používateľa upozorniť ani len na prichádzajúce správy. O iných upozorneniach tu nemôže byť ani reč. Jedine, čo hodinky dokážu, je vibrovanie pri prichádzajúcom hovore, ktoré však nie je sprevádzané žiadnou informáciou o tom, kde vám vlastne volá. Inštalovať sa nedajú ani žiadne ďalšie aplikácie, ktoré by mohli rozšíriť funkcionalitu, čo v prípade Asus VivoWatch  považujem za jedno z ich najväčších mínusov.

Asus_VivoWatch_-3

Čím Asus VivoWatch potešia, je jednoduchý operačný systém, ktorého ovládanie je intuitívne a rýchle. V samotnom prostredí sa navigujete pomocou gest, pohybom prstu do strán. Priamo v hodinkách nájdete funkcie pre meranie srdcového pulzu, vibračný alarm, meranie UV indexu, krokomer a počítadlo spálených kalórií, ktoré sú dostupné pri pohybe zľava doprava alebo naopak. Z domovskej obrazovky s časom a dátumom sa pohybom nahor alebo nadol dostanete k informáciám o indexe šťastia, kvality spánku, či cvičení. Dlhým podržaním tlačidla na pravom boku zapnete monitorovanie fyzickej aktivity, počas ktorej sa merajú kroky a srdcová aktivita.

Zameraný na fitness

Hodinky majú v sebe zabudované aj ďalšie funkcie, ktoré sú určené pre ľudí so snahou čo najviac sa pohybovať. VivoWatch dokážu vďaka sledovaniu spánku a dennej aktivity vypočítať tzv. Index šťastia, ktorý by mal odrážať celkový pocit pohody používateľa. Pri cvičení vďaka prehľadnému LED indikátoru jednoducho zistíte, ako cvičiť. Ak sa pohybujete v aeróbnej zóne a efektívne spaľujete kalórie, svieti zeleno. Naopak, ak sa budete preťažovať, indikátor sčervená, aby vás upozornil, že by ste mali zvoľniť. K lepšiemu monitorovaniu fyzickej aktivity poslúži už aj zmieňovaný senzor srdcového pulzu, ktorý dokáže pulz merať kontinuálne v reálnom čase. Bonusom potom je, že ak sa dlho nehýbete, hodinky vás na to upozornia. Predsa len, aj počas pracovnej doby je dobré, ak sa človek na chvíľu vystrie a poprechádza.

Asus_VivoWatch_-6

Nevýhodou hodiniek je, že pri monitorovaní cvičenia nie je možné zvoliť typ aktivity. Budete sa tak musieť uspokojiť len s behom alebo kráčaním, pričom presnú vzdialenosť nie je možné monitorovať prostredníctvom GPS. Hodinky ho totižto nemajú zabudované a informáciu o polohe nedokážu získať ani zo spárovaného telefónu. S tým mimochodom komunikujú prostredníctvom Bluetooth a aplikácie Asus HiVivo. V tej môže používateľ nastaviť základné parametre zariadenia a profil, prípadne sledovať denné štatistiky počtu prejdených krokov, spálených kalórií, priebehu srdcového pulzu a spánkového cyklu. Svoje údaje môžete okrem aplikácie sledovať aj na webe healtcare spoločnosti Asus. Opäť tu však chýba akýkoľvek náznak po virtuálnom trénerovi, ktorý by používateľa povzbudzoval v cvičení alebo tréningových plánoch a iných pomôckach, ktoré by používateľovi pomáhali pri cvičení a zdolávaní svojich cieľov.

Excelentná výdrž batérie

Aj napriek tomu, že displej hodiniek, na rozdiel od iných inteligentných zariadení s Androidom Wear, zobrazuje údaj o čase nonstop, zdá sa, že pohodlne vydržia výrobcom udávaných 10 dní prevádzky. Môže za to najmä úsporný displej, ktorý energiu míňa najmä na prekresľovanie grafiky používateľského prostredia. Pri monitorovaní aktivity so zapnutým senzorom srdcového pulzu sa výdrž zníži na 1 deň. Celkovo tak výdrž zariadenia závisí od toho, ako hodinky používate, pri bežných aktivitách však vydržia na jedno nabitie aspoň 7 dní.

Asus_VivoWatch_-5 Asus_VivoWatch_-7

Čo dodať na záver? Hodinky VivoWatch síce neočaria svojim dizajnovým spracovaním a inteligentnými funkciami, sú však vhodnou náhradou za dnes bežné fitness náramky. Ich cena je však pomerne vysoká, a to rovných 159 eur, za ktoré sa dajú kúpiť už aj hodinky so systémom Android Wear. Tie určite ponúkajú viac funkcií a najmä podstatne lepšiu interakciu a prepojenie so smartfónom. VivoWatch na druhej strane potešia dlhou výdržou, výborne čitateľným displejom a meračom srdcového pulzu. Veľkú konkurenciu majú najmä v hodinkách Garmin VivoActive, ktoré sú síce drahšie, ale ponúkajú ešte lepšiu výdrž na jedno nabitie a inteligentnejšie funkcie. Nehovoriac o tom, že sa viac hodia na monitorovanie športových aktivít každého druhu. Navyše, v podobnej cenovej kategórii kúpite aj Sony SmartWatch 3, ktoré majú systém Android Wear a dokonca aj integrované GPS, chýba im akurát merač srdcového pulzu. Za celkom zaujímavú sumu sa dajú zohnať aj ďalšie Android Wear hodinky ako napríklad Motorola Moto 360, či LG G Watch.

Plusy

  • dobrá čitateľnosť displeja,
  • výborná výdrž na batériu,
  • odolnosť voči vode a prachu,
  • jednoduché používateľské prostredie.

Mínusy

  • nezobrazujú notifikácie zo smartfónu,
  • málo funkcií pre tréning a monitorovanie aktivít,
  • cena mohla byť nižšia.
27.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+