MojAndroid

Webový portál BanklessTimes zverejnil zaujímavú listinu smartfónov, ktoré emitujú najväčšie množstvo radiácie (SAR). Analýza indikuje, aké telefóny sú na tom z tohto pohľadu horšie. Povieme si, či nám dokážu rádiové vlny z mobilného telefónu uškodiť.

Google Pixel a Sony Xperia sú série smartfónov, ktoré sa v listine objavili najčastejšie

Hneď na úvod spomenieme, že hodnoty sa merajú vo wattoch na kilogram. SAR (Specific Absorpation Ratios) zisťuje, koľko rádiového žiarenia ľudské telo príjme. Medzi najväčších producentov rádiových vĺn patria smartfóny z radov Google Pixel a Sony Xperia. Nepatria však k tým najhorším. Najvyššia SAR hodnota bola nameraná v prípade Motoroly Edge a išlo o hodnotu 1,79 W/kg, ktorá už mimochodom nespĺňa americké štandardy.

SAR Android smartfóny
SAR – 10 smartfónov s najvyšším vyžarovaním rádiových vĺn | Zdroj: BanklessTimes.com

Ako sú na tom ďalšie modely v zozname s najvyššími hodnotami SAR?

Na druhom mieste sa nachádza ZTE Axon 11 5G s 1,59 W/kg a najvyššiu trojicu uzatvára OnePlus 6T, ktorého SAR hodnota sa zastavila na 1,55 W/kg. V Prvej desiatke sa nachádzajú hneď dva smartfóny Sony Xperia. Reč je o Xperii XA2 Plus (1,41 W/kg) a Xperii XZ1 Compact (1,36 W/kg).

OnePlus 6 a 6T
OnePlus 6 a 6T I Zdroj: xda-developers.com

Neslávne umiestnenie si zaslúžili hneď tri mobilné zariadenia od amerického giganta Google. Nachádza sa sem Google Pixel 3 XL (1,39 W/kg), Pixel 4a (1,37 W/kg) a Pixel 3 (1,33 W/kg).

Rádiové frekvencie doposiaľ nikomu nespôsobili ujmu na zdraví

Teraz si možno kladiete otázku, ako dokáže vysoká hodnota SAR človeku uškodiť. Nuž, pri absorbovaní vysokého množstva radiácie vzniká vyššie riziko vzniku onkologického ochorenia, čiže rakoviny. Ide teda o veľmi dôležitý faktor a na trh sa dostanú len zariadenia s dohodnutými nameranými SAR hodnotami.

Telekomunikačná veža
Telekomunikačná veža | Zdroj: WeBoost.com

Spomenieme, že Amerika povoľuje predaj mobilných telefónov iba v prípade, že sa ich SAR pohybuje pod úrovňou 1,6 W/kg. Európa toleruje SAR až do 2 W/kg. Je dôležité spomenúť, že každý mobil produkuje rádiové žiarenie. Intenzita tohto žiarenia potom závisí od viacerých faktorov. Líši sa z modelu na model. Taktiež záleží na veku zariadenia a na sile jeho antén. Záleží aj na vzdialenosti od najbližšieho telekomunikačného vysielača.

Frekvencie dosahujú gigahertze, energia je však nízka

Naše mobily emitujú rádiové frekvencie, ktoré spadajú do elektromagnetického spektra. Mobilné telefóny s podporou 2G, 3G a 4G emitujú vlny o frekvencii 0,7 až 2,7 GHz. Ak sa však zariadenie pripojí k najmodernejšej 5G sieti, táto frekvencia niekoľkonásobne stúpa a môže dosiahnuť až neuveriteľných 80 GHz. Ide však o nízkoenergetické signály, ktoré nie sú ionizujúce. Ich nízka energia teda nestačí na zmenu DNA, čiže riziko vzniku rakoviny nehrozí.

Infografika pre 5G a rádiové vlny
Infografika pre 5G a rádiové vlny | Zdroj: BBc.com

Naše telo energiu zo smartfónu síce absorbuje, no v podobe tepla. Toto teplo nie je schopné nijako zmeniť našu telesnú teplotu, takže ho nemožno považovať za nebezpečné. Doteraz neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by rádiové frekvencie niekomu uškodili. Ak sa aj napriek týmto informáciám rádiových vĺn bojíte, môžete sa rozhodnúť pre kratšiu dobu telefonických hovorov alebo siahnite po hands-free alternatíve.

Náš tip
Týchto päť trikov vám spríjemní používanie Android zariadení
6.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+