MojAndroid

Keď si porovnáme prvé vydania Androidu s tými najnovšími, je jasné, že systém si za tie roky prešiel obrovskými zmenami. Google doň nie len že pridal množstvo nových funkcií, ale taktiež sa postaral o to, aby používateľský zážitok bol čo najlepší. Portál Xiaomiui teraz prináša päť tipov, ktoré vám zážitok z používania Android smartfónu spríjemnia ešte viac.

Odinštalujte nepotrebné aplikácie

Vyčistiť svoje zariadenie od aplikácií, ktoré nepoužívate, je niečo, čo by každý používateľ Androidu mal robiť pravidelne. Totižto aj nepoužívané aplikácie môžu mať vplyv na výkon smartfónu a výdrž jeho batérie. Mnoho z nich beží potichu na pozadí bez vášho vedomia, čo zariadenie zbytočne zaťažuje.

Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Skúste navigáciu gestami

Android 10 priniesol na zariadenia nový spôsob navigácie. Klasické tlačidlá nahradili gestá, ktoré používateľom umožnili využívať celú plochu displeja bez zbytočnej lišty na spodnej strane. Možnosť ovládať systém tlačidlami existuje dodnes, no nie je na škodu vyskúšať modernejšie gestá. Zvyknúť si na zmenu vám bude trvať možno niekoľko dní, no sľubujem, že následne bude používanie smartfónu oveľa lepšie.

Aktivujte funkciu Nájsť moje zariadenie

Či si to uvedomujete alebo nie, smartfóny so sebou nesú veľa vašich citlivých údajov. A asi by ste nechceli, aby heslá, prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo čísla bankových kariet skončili v rukách cudzích osôb. To je niečo, čo hrozí v prípade, že vám telefón niekto ukradne alebo ho zabudnete na verejnom mieste.

Tu na scénu prichádza funkcia Nájsť moje zariadenie, ktorá vám ukáže, kde sa vaše zariadenie nachádza. V prípade odcudzenia smartfónu prostredníctvom nej taktiež môžete telefón zamknúť alebo obnoviť do továrenských nastavení, čím predídete krádeži údajov.

Vyskúšajte aplikácie z iných zdrojov

Jednou z najlepších výhod Androidu je sloboda, ktorú ponúka. Pokiaľ viete, čo robíte, môžete si ho prispôsobiť do najväčších extrémov. No zatiaľ čo hranie sa so systémom na vývojárskej úrovni nie je pre každého, bežní používatelia majú možnosť využiť túto výhodu inak. Pri inštalovaní nových aplikácií sa nemusíte spoliehať na oficiálny obchod Google Play, ale v podstate si ich môžete stiahnuť odkiaľkoľvek. Stačí povoliť jednu možnosť v systémových nastaveniach.

Motorola edge 30 pro displej
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak pri tomto bode pozor, pretože takto do zariadenia môžete ľahko dostať škodlivý softvér. Kým v obchode Play sú aplikácie ako tak regulované a kontrolované, pri náhodných inštalačných balíčkoch z internetu vám nikto nezaručí, že neobsahujú vírus.

Povoľte četové hlavičky

Ak ste používateľom Facebook Messengera, určite ste sa stretli s četovými hlavičkami. No a v prípade, že ste si ich obľúbili, máme pre vás dobrú správu. S Androidom 10 ich môžete využiť aj pri iných aplikáciach, ktoré takúto možnosť natívne nepodporujú.

Náš tip
Spomaľovanie smartfónov. Čo ho spôsobuje a ako problém vyriešiť?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+