MojAndroid

Spomaľovanie je jeden z najčastejších problémov, ktoré skôr či neskôr postihnú každého používateľa smartfónov. Viete však, čo môže byť príčinou? Portál Xiaomi MIUI prináša niekoľko vecí, ktoré spôsobujú spomaľovanie Android zariadení.

Životnosť hardvéru

Ako mnoho vecí v živote, aj hardvér smartfónov má obmedzenú životnosť. Systém Android aj jeho aplikácie sa neustále vyvíjajú a zlepšujú, čiže časom sa stávajú náročnejšie na spustenie. Preto dnes výkonný procesor a gigabajty operačnej pamäte o niekoľko rokov stačiť nebudú.

Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Je to prirodzené a bohužiaľ sa s tým raz stretne každý používateľ smartfónov. V tomto prípade s tým veľmi nič neurobíte, keďže jednotlivé súčasti telefónu sa vymeniť nedajú. Čiže ak je vaše zariadenie staré už niekoľko rokov a trápia vás problémy so spomaľovaním či zásekmi, pravdepodobne je čas poobzerať sa po novom.

Alebo jeho poškodenie

Prirodzené starnutie hardvéru je jedna vec, no občas sa stane, že za spomaľovanie môže jeho poškodenie. To sa môže prejaviť kedykoľvek počas životného cyklu zariadenia, kľudne aj po pár mesiacoch používania. Pri poškodení hardvéru je možné, že spozorujete aj iné problémy, napríklad slabú výdrž batérie či divné správanie displeja.

Nainštalované aplikácie

Po softvérovej stránke okrem iného veľa robia aj stiahnuté aplikácie. Ich vývojári do nich neustále pridávajú nové funkcie a vylepšenia, kvôli čomu si postupom času budú vyžadovať viac výkonu. Výkon telefónu môže taktiež ovplyvňovať počet nainštalovaných aplikácií. Totižto mnoho z nich beží na pozadí aj keď ich aktívne nepoužívate, čo telefón zbytočne zaťažuje.

Motorola edge 30 pro displej
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Verzia systému

Podobný princíp ako v prípade aplikácií platí aj na samotný systém. Aj Android a jeho nadstavby sú časom zlepšované a pri vývoji sa berie ohľad hlavne na novšie zariadenia s lepším hardvérom. Pri používaní starších alebo lacnejších zariadení teda hrozí, že novú verziu systému nepotiahnu tak dobre, ako ich novší alebo výkonnejší konkurenti.

Veľkú úlohu hrá aj optimalizácia systému. Kľudne sa môže stať, že schopné zariadenie krátko po predstavení zostane zasekané alebo pomalé. Táto chyba je samozrejme na strane výrobcu a veľa s ňou neurobíte. Ostáva vám len počkať na aktualizáciu a dúfať, že výrobca problém odstráni.

Ako problém so spomaľovaním odstrániť?

Ak ešte nie ste pripravení investovať do novšieho a výkonnejšieho modelu, existuje niekoľko trikov, ktorými môžete životnosť smartfónu dočasne predĺžiť. Toto je 14 najlepších spôsobov, ako zrýchliť váš Android smartfón.

Náš tip
Čo robiť, keď máte na Androide plnú RAM? Aplikácie nezatvárajte | TÉMA

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+