MojAndroid

Žiaden smartfón na trhu nevydrží navždy. Po rokoch používania sa telefóny začnú spomaľovať a prestanú zvládať náročnejšie úlohy. Platí to najmä pre lacné modely, ktoré nie sú stavané na dlhoročné používanie. Ak váš smartfón prišiel do tohto štádia už teraz, nezúfajte. Portál Android Authority prináša 14 tipov (od najjednoduchších až po najzložitejšie) ako zariadenie zrýchliť a predĺžit mu tak životnosť.

1. Skontrolujte aktualizácie

Ak váš smartfón nie je starší ako tri-štyri roky, je pravdepodobné, že výrobca preň stále vydáva aktualizácie. Tie v závislosti od ich obsahu môžu ovplyvniť aj výkon a plynulosť zariadenia. Je fajn striehnuť najmä po menších aktualizáciách, ktoré so sebou zvyknú prinášať opravy chýb. Spoznáte ich podľa malej veľkosti inštalačného balíka, ktorý má zväčša do 500 MB. V praxi to znamená, že aktualizácia sa stiahne rýchlejšie.

Na stiahnutie sa môžu objaviť aj veľké systémové aktualizácie, ktoré disponujú ďalším vydaním Androidu alebo len novou verziou nadstavby výrobcu. Tu je však potrebné mať na pamäti, že tie budú obsahovať nové funkcie a možnosti, čo môže zariadenie zaťažovať. Nie je to však pravidlom a veľkú rolu hrá aj to, ako výrobca systém optimalizoval. Čiže kľudne sa môže stať, že s novým Androidom bude smartfón svižnejší.

O dostupnosti novej aktualizácie môžete byť informovaní prostredníctvom upozornenia, alebo si ju môžete overiť aj manuálne v aplikácii Nastavenia v časti Informácie o zariadení a Aktualizácie

2. Reštartujte zariadenie

Problém so spomaleným smartfónom niekedy stačí vyriešiť jednoduchým reštartom. Ten okrem iného zavrie všetky aplikácie a procesy na pozadí, ktoré mohli telefón zaťažovať.

Nevýhodou je, že zariadenie sa po niekoľkých dňoch môže vrátiť späť do spomaleného stavu. Našťastie niektorí výrobcovia, vrátane spoločností Samsung, Oppo, Xiaomi a OnePlus, do svojich modelov pridali možnosť naplánovať automatické reštartovania v určité dni v týždni.

3. Vyhýbajte sa antivírusovým aplikáciam a čističom

Antivírusové aplikácie, najmä tie, čo sľubujú vyčistenie systému a zlepšenie plynulosti, do svojho smartfónu radšej neinštalujte. Vo väčšine prípadoch napáchajú viac škody ako dobra.

4. Upracte si domovskú obrazovku

Aj vzhľad vašej domovskej obrazovky patrí k veciam, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť rýchlosť vášho smartfónu. Widgety, živé tapety či informačný kanál Google na ľavej strane sú známe tým, že na fungovanie vyžadujú viac pozornosti zo strany procesora a operačnej pamäte.

Samsung Galaxy A53 a A33
Samsung Galaxy A53 a A33 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

No nebojte sa, jeden alebo dva widgety či minimalistická plocha so živou tapetou výkon drasticky neznížia. V tomto prípade platí pravidlo, že čím viac „škodlivých” vecí ste pri dizajnovaní domovskej obrazovky použili, tým horšie pre výkon. Problematické sú najmä widgety, ktoré sa často obnovujú.

Pre vykonanie zmien prejdite na domovskú obrazovku, stlačte a podržte voľné miesto na nej alebo dvoma prstami vykonajte gesto štipnutia.

5. Stiahnite si Lite verzie vašich obľúbených aplikácií

Ako iste viete, takmer všetky známe platformy majú v obchode Play svoju aplikáciu. Väčšina z nich však nie je vhodná pre staršie alebo lacnejšie zariadenia s obmedzeným výkonom. Našťastie pre vás k dispozícii bývajú aj takzvané Lite verzie, ktoré sú síce ukrátené o niekoľko funkcií či najmodernejší dizajn, no za to sú výrazne plynulejšie a rýchlejšie. Aj tie nájdete v obchode Google Play.

Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

6. Alebo používajte ich webové verzie

Ak služba, ktorú pravidelne používate, nemá alternatívnu Lite aplikáciu, môžete ju otvoriť prostredníctvom prehliadača. Stačí doň zadať jej webovú adresu. Nevýhodou opäť je, že niektoré možnosti nemusia byť cez webovú verziu dostupné. V horšom prípadne vás služba ani nepustí k jej plnému používaniu a namiesto toho vás vyzve, aby ste si nainštalovali aplikáciu.

7. Zakážte predinštalované aplikácie

Bez ohľadu na značku smartfónu, pri prvom spustení nájdete v menu množstvo predinštalovaných aplikácií. A aj napriek tomu, že reálne využijete len niektoré z nich, výrobca vám tie ostatné nedovolí odinštalovať. Väčšinu je však možné zakázať, čím budete mať istotu, že sa nespúšťajú na pozadí.

Možnosť urobiť tak nájdete v systémových nastaveniach v časti Aplikácie. Po prejdení na zoznam s aplikáciami stačí kliknúť na jednu z tých, ktoré chcete zakázať, a potom ťuknúť na tlačidlo Vypnúť.

8. Vymažte vyrovnávaciu pamäť aplikácií

Tento tip sa hodí hlavne v prípade, že problém s plynulosťou ste zaznamenali len pri vybraných aplikáciach. Vie však pomôcť aj s celkovým stavom zariadenia. V Nastaveniach v časti Aplikácie prejdite na pomalú aplikáciu a následne vymažte jej vyrovnávaciu pamäť.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

9. Zakážte automatické aktualizácie v obchode Play

Pre lenivých používateľov super vec, no menej výkonné telefóny môže zbytočne zaťažovať. Automatické aktualizácie nie len že potichu kradnú výkon, ale taktiež (očividne) nainštalujú do zariadenia najnovšie verzie aplikácií.

To na prvý pohľad neznie ako niečo zlé, no vývojári svoje aplikácie postupne prispôsobujú trhu, kde pravidelne pribúdajú vylepšené a výkonnejšie modely. Čiže ak váš telefón vo výkone začína zaostávať za priemerom, vaše obľúbené aplikácie sa môžu s každou aktualizáciou spomaľovať.

Ak chcete vypnúť automatické aktualizácie, jednoducho otvorte Obchod Play, klepnite na svoj profilový obrázok vpravo hore a vyberte položku Nastavenia. Odtiaľ sa dostanete do sekcie Nastavenia siete, kde stačí zmeniť nastavenie Automatická aktualizácia aplikácií.

10. Urobte si poriadok v povoleniach

Ak máte v telefóne aplikácie, ktoré nepoužívate často, no nechcete sa ich zbaviť, môžete ich aktivitu na pozadí obmedziť pomocou povolení. Stačí daným aplikáciam odobrať väčšinu, poprípade všetky udelené povolenia. Opäť tak urobíte v systémových nastaveniach, kde v časti Súkromie prejdite na možnosť Správca povolení.

11. Zmeňte nastavenia Google Asistenta

Spúšťanie Google Asistenta prostredníctvom hlasového príkazu „Hey Google” je síce šikovné, no zároveň ide o jeden náročný proces navyše, ktorý váš smartfón musí udržiavať nažive počas používania. Jeho vypnutím sa však nemusíte vzdať pomoci asistenta úplne. Je možné zapínať ho aj manuálne.

Otvorte aplikáciu Google a klepnite na svoju profilovú fotku (umiestnenú v pravom hornom rohu obrazovky). Ďalej prejdite na Nastavenia, možnosť Asistent Google a potom Hey Google & Voice Match, kde je potrebné funkciu vypnúť. K asistentovi sa následne dostanete dvoma spôsobmi. Stlačte a podržte tlačidlo Domov alebo ak používate gestá, potiahnite prstom diagonálne z ktoréhokoľvek dolného rohu.

12. Upravte animácie systému

Na spríjemnenie používateľského zážitku nám okrem iného slúžia animácie. Možno ich neregistrujete vedome, no nájdete ich v každom operačnom systéme, vrátane Androidu samozrejme. S animáciami existujú dva triky – môžete zrýchliť ich prehrávanie alebo naopak úplne ich vypnúť.

V prvom prípade umelo navodíte pocit, že je váš telefón svižnejší. Nevýhodou však je, že je to náročnejšie po výkonnostnej stránke a v realite to môže telefón ešte viac spomaliť. Pri úplnom vypnutí animácií sa síce systém zhorší vizuálne, no vo všeobecnosti ho to odľahčí.

Ak sa chcete s animáciami pohrať, najprv musíte povoliť vývojárske nastavenia. Prejdite do aplikácie Nastavenia a v sekcii Informácie o telefóne vyhľadajte položku Číslo zostavy. Klepnite na ňu sedemkrát alebo kým sa neobjaví upozornenie „Teraz ste vývojár“. Následne sa vráťte na domovskú obrazovku aplikácie a otvorte Možnosti pre vývojárov. Tu nájdete tri nastavenia súvisiace s animáciami. Jednoducho nastavte každé z nich na nižšiu hodnotu alebo ich úplne vypnite.

13. Obnovte smartfón do továrenských nastavení

Drastický krok, ktorý odporúčame vykonať v prípade, že nič iné nepomohlo, alebo ak nemáte chuť aplikovať vyššie spomenuté tipy po jednom. Obnovenie do továrenských nastavení vyrieši viacero potencionálnych problémov naraz – napríklad zariadenie sa automaticky zbaví všetkých doinštalovaných aplikácií alebo vymaže kompletne všetky súbory (aj také, ku ktorým používatelia bežne nemajú prístup).

Obrovskou nevýhodou však je, že týmto sa telefón z hľadiska softvéru vráti do takého stavu, v akom bol pri kúpe. To znamená, že si ho budete musieť nastaviť znova. Obnovenie vykonáte prostredníctvom možnosti v systémových nastaveniach.

14. Nainštalujte si custom ROM

Ako posledné a zároveň najnáročnejšie riešenie je inštalácia neoficiálnej ROM. Nezaručuje však, že smartfón bude po vykonaní zdĺhavého a riskantného procesu rýchlejší. Takéto riešenie sa častejšie odporúčalo v minulosti, kedy oficiálne verzie systému priamo od výrobcov neboli tak dobre optimalizované, ako sú dnes. Custom ROM však ponúka niekoľko výhod aj v súčasnosti, napríklad ak je odľahčená o desiatky predinštalovaných aplikácií.

Náš tip
Čo robiť, keď máte na Androide plnú RAM? Aplikácie nezatvárajte | TÉMA

31.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+